Ezidiler “adalet istiyoruz”
Yukarı

Ezidiler “adalet istiyoruz”

Ezidiler “adalet istiyoruz”
Bu içerik 1057 kez okundu.

27 yıl sonra ilk kez kendi tapulu arazilerini sürmek için köylerine gelen ve çift sürerken tehdit edilen Ezidiler, başta Vali Hulusi Şahin, Hakim ve savcılar, il yöneticileri, kanaat önderleri, insan hakları savunucuları ve toplumun tüm kesimlerine seslenerek “adalet istiyoruz, kendi malımız elimizden alınıyor” diyerek kentteki gazetecilere yaşadıkları sorunu anlattılar.

Yıllardır tapulu arazilerini süremeyen Ezidiler, yaptıkları basın toplantısında devlet büyükleri, hukukçular ve tüm kesimlere çağrıda bulunarak “bizlerde bu ülkenin evlatlarıyız. Adalet istiyoruz” dediler. 7 yıldır devam eden hukuk mücadelesini kazanan ve tapulu arazilerini sürmeye giderken tehdit edildiklerini   belirten Beşiri Kuşçukuru (Kelhok) köyü sakinleri, basın toplantısı yaptı. Bu ülkenin bir ferdi olduklarını, azınlık oldukları için haklarının gasp edildiğini sözlerine ekleyen Ezidi vatandaşlar adına açıklama yapan Nedim Erkiş, “2012 yılında Almanya'dan köyümüze dönüş yapma kararını aldık. Köyümüz ve arsalarımızı emanet verdiğimiz ailelerin ileri gelenleriyle görüştük. Maalesef haklarımız verilmedi, konuşma ve diyalog sağlanamadı.  Tüm yollar kapanınca, bizler de Türkiye Cumhuriyet'imizin Adalet'in güvenip hukuku yollara başvurduk. 2013 Yılında Batman 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne açtığımız davada, tapulu arazilerimiz tarafımıza verildi. Davayı kazandığımız halde maalesef arazilerimiz köyde oturanlar tarafından sürülmeye devam etti. Defalarca suç duyurusunda bulunduk ama değişen bir şey olmadı. 2 hafta önceden Almanya'dan tekrar Batman'a geldik. Arazilerimizi bu yıl süreceğimizi Beşiri’nin tüm ileri gelenlerine, ailelere bizzat bildirdik. Maalesef bu talebimize 'olumlu' yanıt vermediler” dedi.

DEVLETE SIĞINDILAR

Tarlalarda ekin dönemi başladığı için tapulu arazilerinde ekim yapacaklarını başta Beşiri Kaymakamı Sinan Aşçı, Beşiri ilçe Jandarma Komutanı yüzbaşı Aydın Gönül, Batman Valisi sayın Hulusi Şahin ve Batman Vali Yardımcısı Mekan Çeviren'e ilettiklerini ifade eden Erkiş, 1992 yılından sonra ilk kez arazilerini sürecekleri için Devletin güvencesini istediklerini söyledi.  Diğer köylülerde kendi arazilerini sürünce tehdit edildiklerini ifade ederek “Yöneticilerimiz belgeli ve tapulu arazilere her türlü desteği vereceklerine dair bize verdikleri mesajlarla yola çıktık. Arazilerimizi sürme kararı aldık. İl yöneticilerimizin güvencesiyle 8 Kasım 2019 tarihinde saat 08.30'da Kuşçukuru (Kelhok) köyü Kanikinho mevkiindeki tapulu arazilerimizi traktörle sürmeye başladık. Yaklaşık yarım saat sürenin ardından gelerek bizi tehdit ettiler” diye konuştular.

“MEMLEKETİMİZE KATKI YAPACAĞIZ”

Devletin adaletine güvendiklerini ve kanunsuzca haksızlık yapanların engellenip cezasız kalmamaları için devlet yöneticileri, hakim-savcı ve hukukçulara seslenen Ezidiler “Yüz yıllardır bu toprakların en kadim toplumuyuz. Birikimlerimizi Türkiye’de, memleketimiz ve köyümüzde değerlendirmek istiyoruz. Örneğin son bir yılda Almanya dan Batman ve Beşiri'de yıllık izinlerine geçiren, köylerinde çiftçilik yapan ve yeni konut yapanların da aralarında bulunduğu yaklaşık 3.000 gurbetçinin Batman ekonomisine katkısı da göz ardı edilmemeli. Bizler topraklarımızı sürmeye kararlıyız. Bu davada bedeli ne olursa olsun mücadele etmeye kararlıyız. Devletimizden ve kamuoyundan destek bekliyoruz” şeklinde çağrıda bulundular.

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.