İPEKYÜZ, SAĞLIK SORUNLARINA DİKKAT ÇEKTİ
Yukarı

İPEKYÜZ, SAĞLIK SORUNLARINA DİKKAT ÇEKTİ

İPEKYÜZ, SAĞLIK SORUNLARINA DİKKAT ÇEKTİ
Bu içerik 429 kez okundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Plan ve Bütçe Komisyon üyesi ve Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, Meclis’te basın toplantısı düzenledi. İpekyüz, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmeleri devam eden Sağlık Bakanlığı bütçesi ile ilgili konuştu. İpekyüz, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sunum yaptıktan sonra komisyonda bürokratları tarafından alkışlanmasına tepki gösterdi. İpekyüz, “Bu Meclis’in tarihinde bir ilk. Bu nereden nereye geldiğimizi gösterir. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’na baktığımızda Sağlık Bakanı’nın bütçesi artmış gibi görünüyor ve olumlu bir şey. Ama bütçenin detayına baktığımızda yüzde 5 büyüyüp 82 milyon nüfusa vurduğumuzda kişi başına 584 liraya denk geliyor ve personel giderlerini çıkardığımızda iki yüze düşüyor. Peki bu bütçenin çoğunluğu nereye gidiyor” dedi.

“BİR SİSTEMLERİ YOK”

 Şehir hastanelerinin birçok kaleminde usulsüzlüklerin had safhada olduğunu belirten İpekyüz, “Sağlık Bakanı, özelde kendi alanlarını genişleten, büyüten bir bakan olarak geçecek, özeldeki deneyimini de kamuda batıran, yok eden bir bakan olarak tarihe geçecek. Kahvaltı fiyatları, tıbbi atık toplamaları birçok firma aynı olmasına rağmen Eskişehir ile Elazığ arasında yüzde 800 fark var. Kimi kalemlerde yüzde bin fark var. Hastane bitmemiş, teslim edilmiş, park, bahçe ödemesi yapılıyor içinde şantiye var. Bir sistemleri yok, birçok şey özelleşmiş, kamu diye bir şey kalmamış. Yemeğinden, hizmetinden birçok kalaminde usulsüzlük var. Görüntülemede, sterilizasyon, laboratuar hizmetlerinde de usulsüzlükler had safhada” dedi.

“BEYAZ KOD İLE İLGİLİ EKİPLERİ YOKMUŞ”

Komisyonda sivil toplum kuruluşları ve Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) olmadığını belirten İpekyüz, Sağlık Bakanlığı’nın TTB’nin beyaz kod ile ilgili sorularına verdiği yanıta yer verdi. TTB’nin 5 Şubat tarihinde sağlık çalışanlarına dönük şiddeti önlemeyi amaçlayan acil durum yönetim aracı olan beyaz kod ile ilgili çalışmaların neler olduğunu sorduğunu belirten İpekyüz, “Bakanlık Nisan ayında cevap veriyor. Cevabında ‘Bunu yapabilecek, analiz edebilecek bir ekip olmadığı için buna yanıt veremiyoruz’ diyor. Bir bakanlık kendisine ve çalışanlarına yönelik şiddeti araştırıp, bilgi vermiyorsa şiddeti kendisi bizzat korumuş olur” ifadesinde bulundu. 

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.