“hem eskisi hem de yenisinden olduk”
Yukarı

“hem eskisi hem de yenisinden olduk”

“hem eskisi hem de yenisinden olduk”
Bu içerik 3445 kez okundu.

Hasankeyf’te eylem

“hem eskisi hem de yenisinden olduk”

Yeni yerleşim biriminde ev ve işyeri sahibi olamayan Hasankeyfliler eylem yaparak mağdur olduklarını belirttiler. Ellerinde Türk Bayraklarıyla basın açıklaması yapıp seslerini duyurmaya çalışan Hasankeyfliler, yıkımı gerçekleştirilen eski çarşıda eylem yapıp basın açıklaması okudular. Açıklamada

“Bilindiği üzere Ilısu Barajı ve HES projesi kapsamında kadim ilçemiz Hasankeyf’te baraj altında kalacağından dolayı büyük bir kısmı tahliye edilmiştir. Ancak doğup büyüdüğümüz bu şehirde farklı gerekçelerle sosyal devlet anlayışına sığmayan maddelerden dolayı komut sahibi olamamakla birlikte şu an yaşamımızı sürdürmeye çalıştığımız eski yerleşim biriminde yaşam alanımız gittikçe daralmaktadır. Son olarak ilçemizin can damarı olan köprümüzle bağımız koparılmaya çalışılmaktadır. Yetkililerden acil taleplerimiz şunlardır;

1-Hasankeyf İlçe Merkezinde konutu kamulaştırılanlarla ikamet şartı aranmadan konut hakkı tanınması.

2-Belli bir yaşa gelmiş ve evlenememiş vatandaşlara konut hakkı tanınması.

3-21.07.2016 tarihinden sonra evlenenlere konut hakkı tanınması.

4-Kamulaştırma sahasında ticari faaliyeti bulunan ve çeşitli nedenlerden dolayı hak sahibi olamamış esnaf kardeşlerimizin yaşamlarını insanca sürdürebilmeleri için ticari mekan hakkı tanınması.

5-Günümüze kadar hayvancılık faaliyetlerini sürdürmüş olan vatandaşlarımızın hayvancılık işini sürdürebilmesi için yeni ilçede hayvan barınaklarının yapılması.

6-İlçemizin bu zorlu geçiş sürecinde yeni yerleşim yerindeki kamuya ait personel alımlarında Hasankeyf’li vatandaşlarımızın istihdam edilmeleri.

Bu haklı taleplerimiz gerçekleşmediği sürece haklı mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir”

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.