Suriyelilerle akraba olduk
Yukarı

Suriyelilerle akraba olduk

Suriyelilerle akraba olduk
Bu içerik 2826 kez okundu.

2018 yılı içinde Batmanlılarla evlenen Suriyeli sayısı 500, Batmanda bir yıl içinde doğan Suriyeli bebek sayısı 250.

İç savaş nedeniyle ülkelerini terk ederek ülkemize sığınan ve Batmanda ‘Geçici Koruma’ statüsünde olan Suriyeli sayısı 22.410 olarak tespit edildi. Türkiye’de en fazla Suriyeli sığınmacının olduğu 20. İl olan Batmanda, 15 bin Suriyelinin ‘adres, iletişim, biyometrik’ gibi güncellemeleri yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını alamayan Suriyelilerin memur olamadığı, seçimlerde oy kullanamadığı, TOKİ ve benzeri devlet yatırımlarından faydalanamadığını ve hatta kendilerine ait tescilli araçların vergileri, mal ve hizmet karşılığını kendilerinin ödediğini belirten İl  Göç İdaresi Müdür V. İbrahim Halil Tokmak “ayrıca ülkemize gelen her yabancı uyruklu gibi üniversitelerimizde de okuyan Suriyeliler Yabancı Öğrenci Sınavlarına girip okuyabiliyor. Ülkemize katma değeri olan Suriyelilerden şu ana kadar 3.6 milyon’dan 80 bin tanesi vatandaş oldu” dedi.

SUÇ ORANI DÜŞÜK!

Öte yandan sosyal medya ve bazı haber kaynaklarında dezenformasyon yaşandığı ve algı oluştuğu bugünlerde Batmanda Suriyeli sığınmacıların suça karışanları ile ilgili sorduğumuz İl Müdür V. Tokmak “600 bin nüfuslu Batman’da ikamet eden Suriyelilerden suça bulaşanların sayısı yüzde 1’in bile altında. Ayrıca dilencilik yapan suç işleyenleri de takip ediyoruz” dedi.

OTOGAR’DAKİ AFGANLAR GERİ GÖNDERİLDİ

Batman Otogarına bırakılan Afganistan uyruklu kaçak göçmenlerin de kolluk kuvvetlerindeki işlemlerinin ardından kurum olarak ‘Geri Gönderme Merkezlerine’ intikallerinin yapıldığını belirten Tokmak, “insan kaçakçılığı maalesef tüm dünyada yaşanıyor. Ülkemizde de zaman zaman bu hadiselere rastlanıyor” şeklinde bilgi verdi. 

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.