‘ALTIN GERİLİMİ’
Yukarı

‘ALTIN GERİLİMİ’

‘ALTIN GERİLİMİ’
Bu içerik 673 kez okundu.

Altın fiyatlarının uluslararası gerilimden doğrudan etkilendiğini belirten sektör temsilcileri, savaşların, çatışmaların ve krizlerin olduğu yerde altın fiyatlarının sürekli yükseleceğine dikkat çekti. Altın fiyatlarının uzun vadede sürekli artacağına dikkat çeken kuyumcular, vatandaşların altını, 'güvenli liman' olarak görüp yatırım yapabileceğini söyledi. Altın fiyatlarının yükselmesinin nedenlerine değinen Kuyumcu İhsan Durmaz, "Altın fiyatları şu sıralar çok yüksektir. Bu da uluslararası durumlardan kaynaklanan bir sonuçtur. Altın fiyatları savaşla etkilenen bir durumdur. ABD ve İran devletleri arasında yaşanan krizden dolayı ons fiyatları dünya genelinde yükseldi. Bu duruma bağlı olarak altın fiyatları da aynı oranda yükseldi. şeklinde konuştu.Son zamanlarda altın satışlarının azaldığını belirten Durmaz, "Şu sıralar altın satışlarında yaklaşık %40 oranında azalma görülüyor. Bu durumun temel sebebi de altın fiyatlarının yükselmesinden dolayıdır. Daha önce çeyrek altın satarken şu anda artık gramla altın satıyoruz. Düğünde gelinlere takılan altın oranında da aynı şekilde düşüş vardır. Örneğin daha önce bir geline 5 adet bilezik alınırken şu anda 4 bilezik daha çok alınmaktadır. Kısacası bu aralar altın alımlarda bayağı düşüş görülmektedir." dedi.

"HER ALTIN DÜŞÜŞÜNDE ALTINA YATIRIM YAPABİLİRLER"

Vatandaşlara altın yatırımı için tavsiyelerde bulunan Durmaz, "Vatandaşlar her altın düşüşünde altına yatırım yapabilirler. Çünkü dünya böyle savaş içerisinde olduğu müddetçe altın fiyatları hep yükselir." diye belirtti. Altın fiyatlarının yükselmesinde uluslararası gerilimin etkisine dikkat çeken Kuyumcu Ramazan Elbat, "Altın fiyatının en son yükselmesinin nedeni İran ile ABD arasında çıkan çatışmadan kaynaklandı. Beraberinde altının ons fiyatını yükselti, haliyle lira bazında da yükselişe geçti. Tabi bu altın fiyatının yükselmesi kalıcı bir durum değildi. Neticede son yapılan açıklamalarla yumuşama görüldü. Bu da altın fiyatlarında azalmaya sebep oldu. Örneğin; çarşamba günü has altın fiyatı 310 liraya kadar çıktı. Ancak pazartesi günü 292 liraya kadar düştüğünü gördük. Genel olarak altın ons fiyatları savaştan nemalanan bir durumdur. Savaş oldu mu altın kıymetlenir, paranın değeri düşer." dedi.

"ALTININ YÜKSELMESİNDE EN ÇOK KARLI ÇIKANLAR ELLERİNDE BÜYÜK PARA OLANLARDIR"

Altın fiyatlarının yükselmesinin kimlere yaradığına değinen Elbat, "Altının yükselmesi ve azalmasında en çok karlı çıkanlar ellerinde büyük para olanlardır. Para sahipleri istedikleri gibi piyasayı yönlendirdiler. İstedikleri zaman alım ve satım yaparlar. Kısacası bu durumdan en çok nemalanan bunlardır" şeklinde konuştu.

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.