BİR ZAMANLAR BATMAN!
Yukarı

BİR ZAMANLAR BATMAN!

Batman’ın ilk gazetesi kentin tarihine tanıklık eden arşivlerini okuyucularıyla buluşturuyor.

BİR ZAMANLAR BATMAN!
Bu içerik 1531 kez okundu.

75 Yıl önce Beşiri - Bölgeye ilk kez gelen biçerdöver

1945’li yıllarda bölgeye ilk kez gelen biçerdöver, o dönemde yaşayan insanların büyük ilgisini çekmişti. Buğday hasadını o dönemlerde tırpanlarla yapan insanlar, büyük zahmetler çekiyordu. Ancak, yaklaşık 75  yıl önce Güneydoğu Anadolu Bölgesine ilk kez gelen biçerdöver, Beşiri ilçesine bağlı Bahçeli (Barınç) köyünde buğday hasadı yapmıştı. İnsanların zorlu buğday hasadını tek seferde yapan biçerdövere, adeta kurtarıcı gözüyle bakılıyordu. İşte; 1945 yılında ilk kez biçerdöverin geldiği bölgeye insanlar büyük kıymet göstermişti. Beşiri’nin tanınmış çiftçilerinden merhum Kenan Tarhan, biçerdöverin en üstünde ayakta bekleyen karakol komutanın yanında poz vermişti. Karakol komutanının eşi de biçerdöverin direksiyonunda poz verirken, en aşağıda ve sağda biçerdövere yaslanan yine merhum Cengiz Tarhan, hemen yanında Türkiye’nin ilk biçerdöver sürücüsü Hulusi bey, o dönemin çocukları ve çiftçileri yine nadir bulunan fotoğraf makinesi ile bölgeye ilk gelen biçerdöverin önünde böyle poz vermişlerdi.

ASFALTIN EN YOĞUN SERİLDİĞİ YILLAR

1994 Seçimlerinde Batman’da Refah Partisinden Belediye Başkanı sçeilen ve 1999 yılında görevi başında kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden merhum Salih Gök, 1995-1998 yılları arasında Batmanda asfalt rekoru kırmıştı. Sık sık asfaltlama çalışmalarını yerinde inceleyen merhum Başkan Gök, o dönemlerde gazetecilerle beraber Bahçelievler Mahallesinde saha çalışmasına çıkmıştı.

BATMANIN İLK CEAZEVİYDİ

1950’li yıllarda günümüz Huzur Mahallesinde yapılan eski cezaevinden bir görünüm. 1993 yılında Batman’a devasa bir M Tipi kapalı cezaevi yapıldıktan sonra 1995 yılından itibaren eski cezaevi boşaltılmıştı. Eski cezaevinin bahçesinde 1998 yılında çekilen bir resim. 2001 yılında ise viraneye dönüşen cezaevi yıkılıp yerine çok amaçlı toplum merkezi yapılmıştı.

6 Mart 1972 tarihine  ait Batman Gazetesi

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.