BİR ZAMANLAR BATMAN!
Yukarı

BİR ZAMANLAR BATMAN!

Batman’ın ilk gazetesi kentin tarihine tanıklık eden arşivlerini okuyucularıyla buluşturuyor.

BİR ZAMANLAR BATMAN!
Bu içerik 1179 kez okundu.

BEŞİRİ’NİN İLK SEÇİLMİŞ BAŞKANI

69 yıl önce yapılan yerel seçimlerde ilk defa seçilmiş bir belediye başkanı olan Cemil Tarhan, 1950 yılında yapılan seçimde Beşiri’nin ilk Belediye Başkanı oldu. Atama usulü ile Zeki Seven’in Belediye Başkanlığı yaptığı Beşiri’de, 1950 yılındaki seçimde CHP’den kazanan Cemil Tarhan, seçimle iş başına gelen ilk belediye başkanı olmuştu. O dönemlerde Batman küçük bir köy olup Beşiri İlçesine bağlı iken, Beşiri İlçesi de Siirt iline bağlı ilçeydi. Resimde görüldüğü gibi ilk seçilmiş belediye Başkanı olan Cemil Tarhan, Zeki Seven’den görevi devraldıktan sonra ilçe yöneticileri tarafından atlarla karşılanmış ve at üzerinden belediyeye gidip görev yapmıştı. İşte, 1950 yılında Beşiri ilçesindeki bir sokak ve o dönemin yöneticilerine ait sararmış bir kare.

70 YIL ÖNCE BATMAN KÖPRÜSÜ

İsmi daha önce Batman Köprüsü olmasına rağmen ‘Malabadi’ olarak adlandırılan köprünün 1950’li yıllarında çekilmiş resmi. Hem otel, hem köprü olmasından dolayı tarihçilerin ilgisini çeken köprüyü, bir zamanlar yabancı gazeteciler sık sık ziyaret ederdi.

Günümüzde Malabadı Köprüsü ismiyle tanınan köprü ile ilgili yaptığım tarihi kaynak araştırmasında, söz konusu köprünün asıl isminin Batman Köprüsü olduğu bilimsel olarak anlaşılmaktadır.

Halen aslı Viyana milli kütüphanesinde bulunan Batman ve çevresinin en önemli kaynağı durumundaki “VAKAİ NAMEİ HISNKEYFA '' aslı Arapça yazılmış 2 ciltlik eserde “Meyyafarkin (Silvan) civarındaki aşiretler ile Batman civarındaki aşiretlerin Batman Köprüsü yakınındaki çatışmalarından '' bahsetmektedir. Batman ve Batman Köprüsünün ismi ilk defa bu eserde zikredilmiştir. ( Kayıt No: Mxs. 355 V. 105 a-b, 106-a Viyana Milli Kütüphanesi / Avusturya ) Bu eserde anlatıldığına göre Batman yerleşim birimi, o tarihlerde çok önemli tarihi bir yolun stratejik bir noktasında yer almaktaydı. Bu nedenle şöhreti ve önemi gittikçe artmış bulunuyordu. 14. Asrın başından itibaren nehre “Batman Nehri, üzerindeki köprüye de Batman Köprüsü '' denmiş olması bu eserde zikredilmektedir. Yani Batman ismi Orta Çağdan günümüze kadar hep var olmuştur.

16 Mart 1972 tarihine ait Batman Gazetesi

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.