BİR ZAMANLAR BATMAN!
Yukarı

BİR ZAMANLAR BATMAN!

Batman’ın ilk gazetesi kentin tarihine tanıklık eden arşivlerini okuyucularıyla buluşturuyor.

BİR ZAMANLAR BATMAN!
Bu içerik 8526 kez okundu.

1990’LI YILLARDA BATMAN…

ŞEYTAN PAZARINA ÜST GEÇİT

Batman Belediyesi Başkanı Salih Gök, günümüzde Şeytan Pazarı olarak bilinen semt pazarı yanında, Karşıyaka ve Hürriyet Mahallelerine giden kavşağa üst geçit yapılması talimatı vermişti. Yaşanan tren kazaları nedeniyle demir ve tahtadan yapılan üst geçit, yine az kullanılması nedeniyle sonra yine yıkılmıştı. Resimde görülen alanda geçidin yanı boş görülüyor. Yıllar sonra akaryakıt istasyonunun yapıldığı yer bugün Batman’ın en yoğun semtleri arasında bulunuyor.

ŞARMAN GÖREVİ ‘DEDE’YE DEVREDİYOR…

1993 yılında Batman Valisi olarak atanan Salih Şarman, Türkiye’nin en sıra dışı valisi olmuştu. Faili meçhul cinayetlerin ve karanlık olayların yaşandığı o dönemlerde adı rüşvet, silah kaçakçılığı gibi önemli iddialara karışmıştı. Hatta 2004 yılında Batman'da "otopark ihalesi karşılığında bir işadamından rüşvet olarak Mercedes aldığı" suçlamasıyla yargılanarak 6 yıl 3 ay hapis cezası alıp tutuklanarak Ulucanlar Cezaevi'ne konulmuştu. Şarman, 1997 yılında görevini Türkiye’nin en yaşlı valilerinden olan ve ‘dede’ lakaplı Necati Develioğlu’na devretmişti.

BATMAN’DA İNSAN HAKLARI TOPLANTISI!

ANASOL-D Hükümetinin İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk, Batman’da 1998 yılında ‘İnsan Hakları Toplantısı’na katılmış ve bazı söylemleri ülke basınına konu olmuştu. O dönemlerde Olağanüstü Hal Bölge Valisi olan Aydın Arslan ve Batman Valisi Temel Koçakla, basına açık olan toplantının bölümünde objektiflere böyle poz vermişti.

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.