BİR ZAMANLAR BATMAN!
Yukarı

BİR ZAMANLAR BATMAN!

Batman’ın ilk gazetesi kentin tarihine tanıklık eden arşivlerini okuyucularıyla buluşturuyor.

BİR ZAMANLAR BATMAN!
Bu içerik 3262 kez okundu.

1990’LI YILLAR…

İÇİŞLERİ BAKANI SEZGİN’İN BATMAN TEMASLARI (1992)

1991 yılında DYP'den Aydın Milletvekili seçilen ve 20 Kasım 1991'de kurulan VII. Demirel Hükûmeti'nde İçişleri Bakanlığı yapan İsmet Sezgin, 1992 yılında Batman’a gelmişti. Dönemin Kuvvet Komutanları ile birlikte Türkiye’nin en genç vilayeti olan Batman’a gelen Sezgin, Batman Hükümet Konağında Batmanlılar tarafından böyle karşılanmıştı.

İHD BAŞKANI AVUKAT ÖZEVİN…

1990 yıllarda çatışmalı dönemde İnsan Hakları Derneği Batman Şube Başkanlığını yapan Batman eski Baro Başkanlarından merhum Avukat Sedat Özevin. Halen Nasıroğlu iş merkezinde bulunan İHD Şubesinin en yoğun ve karanlık dönemlerinde Başkanlık yapan Özevin, 1995 yılında yaşanan bir olay ile ilgili bina önünde basın açıklaması yaparken Batman Gazetesinin fotoğraf makinelerine bu şekilde takılmıştı. Özevin, bilindiği üzere 31 Temmuz’u 1 Ağustos 2010’da bağlayan gece, Raman dağı eteklerinde Salih Özdemir, Sıtkı Özdemir, Sofi Özdemir kardeşlerle birlikte mayın faciasında hayatını kaybetmişti.

BALPINAR’IN İLK BAŞKANI

1998 yılında Batman İl Genel Meclis üyelerinin oybirliği ile Batman merkeze bağlı Balpınar (Grésira) köyü Belde statüsüne kavuşmuştu. O dönem Fazilet Partisinden İl Genel Meclis üyesi olan Hüseyin Geylani’nin yoğun çabası ile Balpınar artık belediyeye kavuşmuştu. 6 ay sonra yapılan seçimde de Geylani beldenin ilk belediye başkanı olmuştu. Geylani, o tarihte Batman Valisi olan eski Danıştay üyesi M.Temel Koçaklar tarafından bu şekilde tebrik edilmişti.

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.