ALTIN FİYATLARI YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR
Yukarı

ALTIN FİYATLARI YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR

ALTIN FİYATLARI YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR
Bu içerik 1787 kez okundu.

Piyasalarda artan riskler nedeniyle hafta boyunca hızlı yükselişini sürdüren altın rekor kırmaya devam ediyor. Son rakamlara göre, gram altın 315 liraya yükselirken, çeyrek altın ise 515 liradan alıcı buldu. Küresel piyasalardaki Corona virüs endişesi altın fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. ABD, Rusya ve Suriye ile yaşanan gerilim piyasalara yansırken, TL’nin değer kaybetmesi altın fiyatlarını yükseltiyor. Sektör temsilcileri, siyasal düzlemde yaşanan riskin para piyasalarını da olumsuz etkilediğini belirtiyor. Türkiye’de "güvenli liman" özelliğinden dolayı en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri olan gram altının fiyatı, son olarak ABD-İran arasındaki gerilim ve Çin’deki Corona virüs yayılmasının ardından endişenin artmasıyla birlikte hızlı bir tırmanışa geçti. Yaşanan küresel gelişmelerden dolayı altın fiyatlarının önümüzdeki günlerde daha da yükseleceğine dikkat çeken kuyumcular, altının yıl içinde 320 TL'yi görebileceğini belirtiyor. Altın almak için doğru zaman olduğunu ve imkânı olan vatandaşların bu fırsatı iyi değerlendirmesi gerektiğini belirten kuyumcular, bu süreçten sonra altın fiyatının düşmeyeceğini ifade ettiler.

“VATANDAŞLARIMIZ ALTINA YATIRIM YAPMAKTAN GERİ KALMASINLAR”

Dünyada yaşanan olayların, küresel altın piyasasına yükseliş olarak yansıdığına dikkat çeken kuyumcu İbrahim Kocaardıç, “Son dönemlerde altın fiyatlarının yüksek olmasının en büyük nedenlerinden biri coğrafyamızda yaşanan olaylardır. Çin'deki Corona virüs ve İdlib'de yaşanan olaylar, altın fiyatlarını büyük ölçüde etkiliyor. Bu durumda da altın fiyatları düşecek gibi değil. Vatandaşlarımıza her zaman altına yatırım yapmalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü altın hiç eskimeyen bir yatırım aracıdır. Ne dolar ne euro ne de başka bir iş yatırım değil, en iyi yatırım aracı altındır. Vatandaşlarımız altına yatırım yapmaktan geri kalmasınlar” dedi.

“ALTIN HER GEÇEN GÜN DEĞERİNİ ARTIRIYOR”

Altının yükselişinin devletler arasında yaşanan gerginlikten kaynaklandığına vurgu yapan Cihan Cesur da “Son dönemde altın fiyatları yükseldi. Yaşanan dış gelişmeler, altın fiyatlarının yükselmesine neden olmaktadır. Bu yükselişin daha da devam edeceğini düşünüyorum. Altın değerini artırıyor. Ama satışlarda azalma olduğundan dolayı bu bizi olumsuz etkiliyor. Altın fiyatının düşük olduğu dönemdeki gibi satışlarımız olmuyor” diye konuştu.

“ALTIN HER ZAMAN YATIRIMCISINI ZİRVEYE TAŞIYOR”

Altın fiyatlarının son yıllarda ciddi oranda yükselişte olduğunu belirten Erhan Tabur ise, “Altın fiyatı dünyadaki genel istikrarsızlıklardan dolayı altın fiyatı yükseliyor. Çünkü dünya genelinde de güvenilir liman şeklinde düşünülen altın yatırımcıların gözdesi olduğundan dolayı bütün herkes altına yatırım yapıyor. Burada bir arz talep meydana gelince altında yükseliş oluyor. Ortadoğu'daki hareketliliklerde altının fiyat yükselmesine neden oluyor. Genel anlamda da altın yatırımcıları zaten son beş yılda zirve yaptılar. Dolar ve euroya göre daha yüksek kazanç sağlamaktadır. Dolayısıyla da kısa vadeli değil, altın yatırımını bir-iki aylık olarak düşünmüyoruz. Minimum 6 ay şeklinde düşünüldüğünde altın belirli bir sabitlik de dursa da o süreç içerisinde altın tekrar yükseliyor. Yatırımcısını en zirveye taşıyor. Bundan dolayı yatırım aracı olarak bu yılın da gözdesi yine altın olacak.” dedi.

“UZUN VADELİ YATIRIM ARACI OLARAK ALTIN TERCİH EDİLMELİDİR”

Yaşanan küresel gelişmelerden dolayı altının yıl içinde 320 TL'yi görebileceğini söyleyen Onur Alagöz de, “Altın fiyatlarının yükselmesi ülkeler arasındaki diyaloglardan ve Çin’deki bu Corona virüsten dolayı yükseldi. Atın fiyatlarının düşeceğini pek sanmıyorum. Son günlerde yaşanan sürece ve daha öncesine baktığımızda altının tekrar düştüğü görülmemiş. Altın yükselişi devam ediyor. Dolar fiyatları da şu an yatay bir seyirde ilerlediğinden dolayı altının yükselmesini frenliyor. Altın fiyatları yükselmeye devam ediyor. Müşterilerimiz uzun vadeli düşündüğü sürece altına yatırım yapmaktan geri çekilmemelerini tavsiye ederiz. Kısa vadede ne olabileceğini çok fazla tahmin edemiyoruz. Ama uzun vadeli altına yatırım yapabilirler” diye konuştu. 

Etiketler: ALTIN FİYATLARI YÜKSELİŞ
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.