BELEDİYE HABERLERİ
Yukarı

BELEDİYE HABERLERİ

BELEDİYE HABERLERİ
Bu içerik 338 kez okundu.

“SAHİPSİZ HAYVANLARI BATMAN MERKEZİNE ATIP GİTMEYİN”

Son dönemde Batman kent merkezinde sokak hayvanları sayısında orantısız bir çoğalma ile karşılaşan Batman Belediyesi Veterinerlik İşleri Müdürlüğü çevre il ve ilçelerden özel şahıslar ile bazı kamu kuruluşlarının da bölgelerindeki hayvanları Batman’a aktardığını tespit etti. Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Batman Belediyesi yetkilileri, olanakları sınırlı bir bakım evine sahip olduklarını ifade ederek: “Var olan hayvan bakım evinde yaralı ve hasta hayvanlara bakabilme imkânına sahibiz. Bu nedenle gelen başvuruları değerlendirirken kapasitemiz ve alanımız ile ilgili konulara öncelik veriyoruz. Vatandaşlarımızdan bu konuda gelen taleplere cevap vermeye çabalıyoruz. Ancak tespitlerimiz çevre yerleşim yerlerinde yaşayan vatandaşların ve bazı kamu kurum ve kuruluşlarının da bölgelerindeki sağlıklı hayvanları Batman merkezine bıraktıkları yönündedir. Bu konuda herkesi dostumuz olan hayvanları sahiplenmeye ve yardımlaşma yoluyla sorunlarına çözüm olmaya davet ediyoruz” dediler.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Belediye Eş Başkanları Dr. Mehmet Demir ve Songül Korkmaz: “Sokak hayvanlarının beslenme, bakım ve barınmaları için imkânlarımız dahilinde adımlar atmaktayız. Hayvan bakım evimizi geliştirdik ve yeni alana taşıdık. Yüzlerce yaralı ve hasta hayvana bakıyoruz. Kış şartlarında doğaya yem bırakmak suretiyle hayvanları beslemeye çalışıyoruz. Henüz bir hayvan barınağına sahip olma imkânına erişemedik. Bu gerçekleştiğinde daha çok hayvana bakma imkânımız olacak. Talebimiz komşu yerleşim birimlerindeki kamu kurumlarının da bu alanda adım atmalarıdır. En azından kendi bölgelerindeki hayvanları toplayıp Batman merkezine bırakmamalarıdır. İsim belirtmek istemiyoruz ancak bazı çevre belediyeler topladıkları hayvanları şehir merkezine bırakarak sorunu çözdüklerini düşünüyorlar. Bu yaklaşımı doğru bulmuyoruz. Herkesi sahipsiz hayvanlar konusunda sorumluluğa davet ediyoruz” dediler.

ENGELLER KALDIRILIYOR

Batman Belediyesi, tekerlekli arabasıyla toprak ve çakıllı avlusundan geçerek evine giriş çıkışlarda sorun yaşayan engelli vatandaşın talebi üzerine harekete geçerek engeli ortadan kaldırmak için kolları sıvadı. Merkez Seyitler Mahallesi 3059. sokakta ikamet eden engelli vatandaş, evinin avlusunun toprak ve çakıl taşları ile kaplı olmasından dolayı tekerlekli sandalyesiyle evinden dışarı çıkmakta zorluk yaşadığını belirterek bu konuya bir çözüm bulmak için belediyeye talepte bulundu. Engelli vatandaşın talebini dikkate alan Batman Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, kış şartlarına rağmen evin avlusunu yoğun uğraşlar sonucu parke taşı ile kaplayarak tekerlekli sandalyenin kolaylıkla ulaşım sağlayacağı bir hale getirdi.

Belediye Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerinin avluya parke taşı serimi gerçekleştirmesiyle birlikte eve giriş çıkışlarda zorluk yaşamadığını ve sokak ile arasına engellerin girmediğini ifade eden engelli vatandaş, Belediye Eş Başkanları Dr. Mehmet Demir ve Songül Korkmaz olmak üzere özverili çalışmalarından dolayı belediye ekiplerine teşekkür ederek belediyenin engellilere yönelik hizmetlerinin takdire layık olduğunu ifade etti.

BELEDİYE PERSONELİ SAĞLIK MUAYENESİNDEN GEÇİYOR

Batman Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğüne bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi tarafından tüm personel periyodik muayeneden geçiriliyor. Çok tehlikeli iş kolları arasında yer alan; Fen İşleri Müdürlüğü, Belediye Su ve Kanalizasyon İşleri (BASKİ) ve Tesisler Müdürlüğünde çalışan personelin yanı sıra Personel A.Ş.’de görev yapan personelin de işyeri hekimi tarafından muayene edilerek gerekli tıbbi tetkikleri rutin olarak yapılıyor. İş kazaları ve meslek hastalıklarını önlemeye yönelik her yıl düzenli olarak periyodik muayenelerinin yapıldığını bu hizmetin tüm çalışanlara verildiğini belirten Belediye Eş Başkanları Dr. Mehmet Demir ve Songül Korkmaz: “Belediye çalışanlarımızın sağlıklarını önemsiyoruz. Bunu da belirli aralıklarla gerçekleştirilen periyodik muayenelerle gösteriyoruz. Sağlık personelimiz tarafından personelin varsa hastalık hikâyesi tek tek dinlenerek gerekli tetkikleri yapılmaktadır. Ayrıca gerekli hallerde personelimiz ihtiyaç duyulan sağlık birimlerine yönlendirilmektedir” dediler. 

Etiketler: BATMAN BELEDİYESİ HABERLERİ
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.