TAKSİCİLER PERİŞAN OLDU
Yukarı

TAKSİCİLER PERİŞAN OLDU

TAKSİCİLER PERİŞAN OLDU
Bu içerik 1683 kez okundu.

Coronavirus tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından alınan kararla şehir içi ve şehirlerarası taşımacılıkta kısıtlama yapıldı. Şehirlerarası taşımacılıkta seyahatler izne tabi olurken, şehir içi taşımacılıkta ise otobüs, minibüs ve taksilerde yeni uygulamalar başlatıldı. Ticari taksilerde plakalarının son hanesi tek rakam ve çift rakam olanların birer gün ara ile trafiğe çıkabileceklerine ilişkin alınan kararın ardından uygulama hayata geçirildi. Alınan karar ile ilgili İLKHA muhabirine konuşan Batmanlı taksiciler, dünyayı ve Türkiye'yi etkisi altına alan Coronavirus (Covid-19) salgını sebebiyle işlerinin yüzde 90 oranında düştüğünü belirttiler. Taksiciler, tek-çift plaka uygulamasının ise pek etkisinin olmadığını ifade ettiler. Taksi durağı işletmecisi Hüsnü Durmaz, “Virüsten dolayı işler durgun vaziyette. Sayın Valimize buradan bir çağrı yapmak istiyorum. Bu taksi camiasına bir el atsın. Bu şoförler evlerine ekmek parası götüremiyor. Günlük 40-50 lira evlerimize götürebiliyoruz. İşlerimiz bu kadar kötü” dedi.

"20 GÜNDÜR İŞLERİMİZ NEREDEYSE DURMA NOKTASINDA"

Batman Havaalanı ile şehirlerarası otobüs terminalinin de kapanmasından dolayı işlerinin durma noktasına geldiğini belirten taksici Hüsnü Durmaz, "Coronavirus çıktığından beri işlerimiz düştü fakat son 20 gündür işlerimiz neredeyse durma noktasına geldi. Durakta beş şoför çalışıyor, maaş ve sigortalarının masrafı dahi çıkmıyor. Şehirlerarası seyahatlerin de izne bağlanmasıyla şehir dışı seferlerimiz tamamen durdu. İçişleri Bakanlığının ticari taksilere uyguladığı yasa gereği ön koltuğun boş ve arka koltuklarında iki yolcu alma uygulamasına uyuyoruz" diye konuştu. Konuşmasına devam eden Durmaz, şunları söyledi: "Günlük sefer sayımız 15 civarıyken şu anda 2 veya 3 sefere çıkabiliyoruz. Bazı araçlarımız hiç sefer bile yapamadan eve gidiyorlar. Sayın Valimizden Coronavirus süresinde diğer büyük şehirlerde taksi başına yapılan maddi destek uygulamasını Batman'da da yapmasını talep ediyoruz"

"YEVMİYEMİZİ BİLE ZOR ÇIKARIYORUZ"

Virüsün işlerini etkilediği bir diğer taksi şoförü Nurettin Baytur, "Coronavirus'ten dolayı işlerimiz çök kötü, taksi seferlerimiz yok denecek kadar azaldı. Ön koltuğa yolcu bindiremiyoruz. İki kişiden fazla yolcu alamıyoruz. Yevmiyemizi bile zor çıkarıyoruz. Bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Yetkililerden bu durumumuza yardımcı olmalarını bekliyoruz. Araç içindeki sosyal mesafe kuralına uyarak arka koltuğa iki yolcu pencere tarafına olacak şekilde uyguluyoruz" dedi. 

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.