BATMAN EKONOMİSİNE KATKI SUNUYOR
Yukarı

BATMAN EKONOMİSİNE KATKI SUNUYOR

Sülaymanoğlu’ndan önemli yatırımlar; BATMAN EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI SUNUYOR

BATMAN EKONOMİSİNE KATKI SUNUYOR
Bu içerik 869 kez okundu.

1966 yılından beri Batman merkeze bağlı Oymataş (Bêdia)köyünde ikamet eden iş adamı Naif Süleymanoğlu, 3 bin 600 dönümlük arazisinde fıtık üreticiliği, küçükbaş hayvan besiciliği 300 adet ceviz ağacı, üzüm bağları ve seracılık yaparak önemli bir yatırımı canlı tutmaya devam ediyor. Günün büyük bir bölümünü köyde geçiren işadamı Süleymanoğlu amacının bu bölgenin tarım alanında en iyi yere gelmesini sağlamak olduğunu söyledi.

BATMANIN  İLK FISTIK ALANI

1980 yılından günümüze kadar Oyma taş (Bêdia)köyü üzerinde kendilerine ait 3 bin 600 dönüm arazi üzerinde İlk zamanlar 500 tane fıstık ağacı diktiğini şimdi ise 6 bin ağaca ulaştığını söyleyen Naif Süleymanoğlu,” 1980 yılından beri çiftçilikle fıstık yetiştiriciliği yapıyorum 500 adet fıstık ile başladığım arazide şimdi 6 bin fıstık ağacı bulunmakta. Her yıl 7 ile 8 ton arasından fıstık üretiyoruz, ürettiğimiz fıstık Batman ve Siirt’teki esnafa satıyoruz, ayriyeten 300 adet ceviz ağacı ile ceviz üretimi de yapıyoruz ”dedi.

YILLIK 1 TON PEKMEZ

Bölgenin ayrıca pekmez üretiminde de söz sahibi olduğunu ifade eden Sülaymanoğlu, 12 dönüm arazimizde  üzüm bağları ile yetişen üzümlerin en iyi şekilde değerlendirildiğini söyledi. Süleymanoğlu “her yıl bu mevsimde kendi tesisimizde pekmeze dönüştürüyoruz her yıl yaklaşık bir tona yakın üretimini yaptığımız üzüm pekmezini bu bölgedeki esnafımıza satıyoruz ”

PEYNİR-SÜT ÜRETİMİ DE REVAÇTA

Çiftlikte her yıl süt ve peynir için 350 adet küçükbaş hayvan ile üretim yaptıklarını söyleyen Süleymanoğlu, “çiftliğimizde 350 adet küçükbaş hayvan besiciliği yapıyoruz yine her yıl hayvan besiciliğiyle süt ve taze peynir üretiyoruz” dedi. 

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.