SOĞAN TARLADA KALDI
Yukarı

SOĞAN TARLADA KALDI

Bölgede ektikleri soğanların maliyetinin altından kalkamayan çiftçiler, tonlarca hasatlık soğanı tarlada bırakmak mecburiyetinde kaldı.

SOĞAN TARLADA KALDI
Bu içerik 1289 kez okundu.

 Günden güne artan üretim maliyetleri çiftçiyi zor durumda bırakıyor. Bölgenin bir çokyerleşim biriminde soğan ekimi ve yetiştiriciliği yapan çiftçiler, 2020 yılında artan mazot, gübre ve işçilik maliyetlerinin artmasının yanı sıra DEDAŞ'a olan borçlarının gün geçtikçe arttığını ve ödeyemez duruma geldiklerini söyledi. Çiftçiler, bir an önce Tarım Bakanlığı tarafından sebze ve meyve üreticilerini mali yönde rahatlatacak adımların atılmasını istiyor. 9 aylık emeğin yerlerde kaldığını belirten çiftçilerden Veysi Gündüz, "9'uncu ayın 15'inde soğan tohumunu ekerek çalışmaya başladık ve yaklaşık 9 aydır bu işle uğraşıyoruz. Devlet 'Bir santim bile boşluk bırakmadan tarlanızı ekin.' dedi ve bizler de ektik. Fakat halihazırda büyük bir zarar ile karşılaşmış durumdayız. Bu ekinimizden en az 60-70 bin lira beklerken şu anda işçi çalıştıramıyoruz" dedi.

"DEDAŞ'A OLAN BORÇLARIMIZI ÖDEYEMİYORUZ"

Elektrik borçlarını ödeyemediklerini ifade eden Gündüz, "Daha öncesine gidecek olursak 2015 yılında sondaj vurduk. O dönemde 3-4 bin lira DEDAŞ'a ödeme yaparken şimdi ise 65 bin lira veriyoruz. Hatta şu anda DEDAŞ'a 65 bin lira borçluyum. Tahminimce bu seneyle beraber borcum 130 bin lirayı bulacak. Bunu ödeyebilmemiz de imkânsızdır" şeklinde konuştu. Yetkililerin, çiftçinin sorunlarıyla ilgilenmelerini isteyen Gündüz, "Bunların yanında çiftçilik masrafları 2-3 katına yükselmiş. Malımızı toplayamıyoruz. Bu konuda Cumhurbaşkanı, Tarım Bakanı, Ziraat Odası başkanlıkları bu mağduriyetimizi giderirlerse çok iyi olacak. Yetkililerden bizlere yardımcı olmalarını ve mağduriyetimizi gidermelerini istiyoruz" ifadelerini kullandı. Soğanın pazar ile tarla fiyatını karşılaştıran Gündüz, "Bildiğimiz kadarıyla pazarlarda satışlar iyi, fakat ürünler tarladan satılmıyor. Soğan, pazarda bir lira iken tarlada 15 kuruştur. Zaten soğan ekim maliyeti işçisiyle beraber 300 liradır. 9'uncu aydan bu yana ekimi, sulaması, gübresi, sıkıntıları da ayrı bir maliyet. Şu anda bize tonunu 150 liraya fiyat öneriyorlar. Hâlbuki sadece işçilik masrafı 300 liradır" diye belirtti.

"SOĞAN FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞTEN EN ÇOK ETKİLENEN ÇİFTÇİLERDİR"

Soğan fiyatlarındaki düşüşün en çok üreticiyi etkilediğine dikkat çeken Gündüz, "Bu fiyatlardan komisyoncular etkilenmiyor. Burada en çok etkilenen çiftçilerdir. Kimse bu halimizi görmüyor. Tarlada kalan soğanın 3-5 günlük bir zamanı kalmış. Bu süre içerisinde de toplanmadıysa, bu mal tamamen çöpe gidecek. Bizler bu durumda işçilerin paralarını da veremeyiz, sulama bedellerini de ödeyemeyiz ve hiçbir masrafı da karşılayamayız" dedi.

"BU SENE BÜYÜK İHTİMAL SOĞANIMIZ TARLADA KALACAK, KALDIRAMAYACAĞIZ"

Soğana verilen fiyatın maliyetleri karşılamadığına vurgu yapan Gündüz, "Bir dönüm tarladan yaklaşık olarak 4-5 ton soğan elde ediyoruz. Bunun maliyetini hesaplarsak 4-5 dönümlük bir alana bir ton gübre atılıyor. Mazot o kadar zamlandı ki traktörü çalıştırmaya korkuyoruz. Şu anda aldığımız en ucuz haliyle bir litre mazotun fiyatı 5 lira 30 kuruştur. Buraya gelen mevsimlik işçilerin günlük aldıkları ücret 100 liradır. Bu sene büyük ihtimal soğanımız tarlada kalacak, kaldıramayacağız. Ne yapacağımızı da bilemiyoruz. Yetkililerden bu soruna çözüm bulmalarını istiyoruz" ifadelerini kullandı. Gündüz, "Geçen yıl soğan fiyatları iyiydi. Tüm soğanları tarlada sattık. Ama bu sene beş para etmiyor, hepsi çiftçinin boynunda kalmış. Tarım Bakanlığının bu durumu görmesini isteriz. Bu soruna bir el atmaları gerekir. Özellikle DEDAŞ sorununu halletsinler." diye belirtti. 

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.