Hastaneler yetmiyor!
Yukarı

Hastaneler yetmiyor!

Hastaneler yetmiyor!
Bu içerik 2588 kez okundu.

Korona virüs vakalarının ilimizde hızla artması, sağlık sistemini çıkmaza doğru sürüklüyor. Batman’daki hastaneler de yer sorun hat safhaya ulaşırken, son günlerde bazı hastalar da ilçelere sevk edilmeye başlandı. Vatandaşlar, yetkililerden ve sağlık bakanlığından acil çözüm bekliyor.

CİDDİ ANLAMDA YER SORUNU YAŞANIYOR

Ramazan bayramına kadar bir elin parmak sayısını geçemeyen vaka sayıları, Ramazan bayramı alışverişi ve özellikle düğün salonlarının açılmasıyla birlikte adeta Batman’da patlama yaptı. Konu hakkında edindiğimiz son bilgilere göre, resmi olarak teyit ettirilemeyen vaka sayıları 4500’e yaklaşıktı, aktif olarak tedavi gören hasta sayısı ise 400 civarında. Batman bölge devlet hastanesinde yatacak yer kalmazken, durumları bir nebze daha iyi olan hastalar da yurtlarda tedavi ediliyor. Ancak son günlerde kentte yer kalmadığı için durumu biraz daha ağır olan hastalar, ilçe hastanelerine götürülerek tedavi ediliyor. Ayrıca özel hastanelerin de “pandemi hastanesi” olmaktan çıkarılmasıyla birlikte sıkıntılar daha da arttı.

“YENİ HASTANENİN BİR BÖLÜMÜ HİZMETE AÇILMALI”

Vaka sayılarının bir türlü durdurulamaması hastanelerde ciddi bir şekilde yer sorununa neden olurken, vatandaşlar yapımı devam eden yeni kadın doğum ve çocuk hastalıkları hastanesinin salgın hastalık için bir an önce hizmete girmesini istediler. Gazetemizi arayarak hastanelerde yer olmadığını belirten vatandaşlar: “Özellikle son iki haftadır hastanelerde yer bulunmuyor. Son olarak ilçelerin devreye sokulması güzel bir adım. Ancak elimizden çok daha donanımlı 375 yataklı kadın doğum hastanesi var ve buranın personelleri de daha önceden işe alınmıştı. Yetkililerden ve özellikle siyasilerden ricamız, bakanlık düzeyinde görüşmeler yaparak çok hızlı bir şekilde, en azından hastanenin bir bölümünü salgın için hizmete açsınlar. Çünkü maalesef salgın duracak gibi değil, bu yüzden tedbir alınmasını istiyoruz. Bu hastanenin normal şartlar haziran ayında açılacağı söyleniyordu, salgın burayı da geciktirmiş olabilir ama şuan buraya çok ihtiyacımız var” dediler. (Murat Ezgin)

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.