Kanal can alıyor!
Yukarı

Kanal can alıyor!

Kanal can alıyor!
Bu içerik 938 kez okundu.

Sulama kanalından uzak durulması için sık sık uyarılarda bulunmasına rağmen maalesef önceki gün 18 yaşındaki Ramazan Özgün, kanalda boğularak hayatını kaybetmişti. Bu yaşanan bu üzücü olayın ardından Sulama Birliği Başkanlığı, vatandaşları kanaldan uzak durmaları konusunda bir kez daha uyardı.

Sulama kanalının serinlemek için uygun yer olmadığını ve maalesef çok kötü sonuçlar doğurduğunu belirten Batman Sol Sahil Sulama Birliği Başkanı Oktay Kılıç, uyarısını yeniledi. Kılıç;  "Sulama sezonunun açılmasıyla beraber, sulama kanallarına su bırakılmaya başlandı. Yurttaşlarımızın, kanallarda bulunan uyarı levhalarına dikkat etmeleri, boğulma tehlikelerine karşı su kanallarına girmemeleri ve sulama güzergâhında bulunan servis yolunu kullanmamaları, zorunlu durumlarda ise yavaş ve hız limitini aşmamaya dikkat etmelerini istiyoruz. Burada ailelere de büyük sorumluluk düşüyor" dedi.

"AİLELERE BÜYÜK SORUMLULUK DÜŞÜYOR"

Ailelerin çocuklarını sulama kanallarında yalnız bırakmamalarına dikkat çeken Kılıç, "Sulama kanalı yakınında piknik yapan ya da yakınlarında bulunan aileler çocuklarına dikkat etmeleri gerekiyor. Su kanalları yüzmek için değil, keza çocukların suya düşme ya da suya girip boğulma riskine karşı aileler çocuklarına sahip çıkmalı ve uyarmalıdır. Maalesef önceki gün 18 yaşındaki kardeşimiz boğularak hayatını kaybetti. Böyle yıkıcı durumlar yaşamamak için lütfen çocuklarımızı sık sık uyaralım.”

PİKNİKLER DRAMA DÖNÜŞEBİLİYOR

Sulama kanalı etrafında piknik yapmaya gelenlere de dikkat çeken Kılıç: “Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında piknik ve mesire alanları için kısıtlamalar getirilirken, bazı vatandaşlar gizli olarak sulak alanlara veya sulama kanallarına yakın yerlerde piknik yapıyor. Serinlemek için kanala veya baraj suyuna giren aile bireyleri hem kendilerini hem de tüm aileyi tehlikeye atabiliyor.  Piknik yapmaya giden aileden birisinin boğulma riski yaşaması nedeniyle ailenin kalan bütün fertleri zor durumdaki bireyi kurtarmaya çalışırken, boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliyor. Bu tür ölümler de aile faciasına dönüşebiliyor. (Turhan Kartal)

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.