“Sağlık sistemi yetersiz kalıyor”
Yukarı

“Sağlık sistemi yetersiz kalıyor”

Coronavirus salgını Batman’da korkutucu boyuta ulaşırken, sağlık sisteminin ise yetersiz kaldığı belirtiliyor. Pandemiyle mücadelede Batman’da sağlık sisteminin yetersiz kaldığını belirten STK temsilcileri ve vatandaşlar, Sağlık Bakanına seslendi.

“Sağlık sistemi yetersiz kalıyor”
Bu içerik 4638 kez okundu.

“YATACAK HASTALAR SIRAYA KOYULUYOR”

Artan vakalarla ilgili konuşan Dr. Aydın Gök, “Birkaç ay önce Covid-19 hastalarının belki mercekle arandığı dönemlerde Türkiye’de toplam vaka sayısı 3 bin civarı belirtiliyordu. Bugün için görüyoruz ki sadece Batman’da ve yakından tanıdığım onlarca Covid-19 hastası var. Böyle bir dönemde bütün bir Türkiye’de ise şu an günlük 900 vakadan ve 19 hastanınsa hayatını kaybettiği resmi makamlarca belirtiliyor. Oysaki sadece Batman’da bir günde 5 Covid-19 hastasının hayatını kaybettiğini duyuyoruz. Dolayısıyla ne Batman ne de tüm Türkiye için açıklanan verilerin gerçeği yansıtmadığını görüyoruz. Vatandaşlardan bize gelen şikâyetlerde hastaneye yatması gereken hastaların Batman Bölge Devlet Hastanesi yoğun bakım ve yatan hasta servisinde yer olmadığından dolayı 2 veya 3 gün sıraya alınarak alındığı ve hatta bazı hastaların Batman’da yer olmadığı gerekçesiyle çevredeki ilçelere ve hatta Şırnak iline sevk edildiklerini duyduk.” dedi.

“SAĞLIK PERSONELLERİ OLARAK TÜKENMİŞLİK DURUMUNDAYIZ”

Batman’da Covid-19 vakalarının her geçen gün arttığını dile getiren Sağlık-Sen Batman Şube Başkanı Maruf Yalçın, “1 Haziran’da normalleşme sürecinin başlamasıyla maalesef Batman’da Covid-19 vaka sayıları her geçen gün artmaktadır. Biz sağlık personelleri olarak bu süreçte çok yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Pandemi sürecinde sağlık personelleri olarak çok yoğun bir çalışma, stresli bir iş yükünü omuzlamaktayız. Bu da sağlık personellerini fiziki, manen ve ruhen olarak tükenmişlik durumuna getirmiş durumda. Buradan Sağlık Bakanlığına seslenmek istiyoruz; sağlık çalışanlarının özlük haklarının, çalışma koşullarının, mali haklarının ve döner sermaye hakları sorununun çözülmesi gerektiğini iletmek istiyoruz.  Pandemi hastanesine dönüştürülen Batman Bölge Devlet Hastanesi’nde yer sıkıntısı yaşanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“BATMAN’DAKİ YATAK SAYISININ ARTTIRILMASI GEREKMEKTE”

Batman’daki hasta yatak sayısının artırılması gerektiğini söyleyen Yalçın, konuşmasına şöyle devam etti: “Acil bir durumda Batman’daki hasta yatak sayısının artırılması gerekmektedir. Şu anda yapımı devam eden kadım doğum ve çocuk hastanesinin bir an önce bitirilip hizmete alınması gerekmektedir. Şu anda bile yetersiz olan hastanemiz Allah göstermesin son baharda vaka sayıları artarsa artık içinden çıkılmaz hale gelebilir. Sizin de bildiğiniz üzere İstanbul’da iki tane biner yataklı hastane 45 günde bitirildi. Batman’da hastanelerin bitirilmemesine açıkçası bir anlam veremiyoruz. Yeni yapılacak hastanenin de bir an önce başlanılıp bitirilmesi gerekmektedir.”

“BATMAN SAHİPSİZ KİMSE İLGİLENMİYOR”

Batman Bölge Devlet Hastanesi’nin kapasitesinin çok yetersiz olduğunu ifade eden vatandaşlardan Erkan Taşkesen da şunları kaydetti: “Hastane yetersiz olduğundan hastalar çok mağdur oluyor. Batman’a yeni bir hastane şarttır. Batman’ın bir araştırma hastanesine ihtiyacı var. Nüfusumuz artmış ve mevcut hastaneler artık yetmiyor. Batman sahipsiz, kimse ilgilenmiyor. Virüslü hasta sayısı her geçen gün artıyor. Bunun için bir önlem yok. Halkımız bunu dinlemiyor ve kurallara uymuyor. Hastane tıklım tıklım dolu ve yatak sayısı da çok az. Hastalar tedavi edilmeden evlerine gönderiliyor. Solunum ve yoğun bakım sayısı az. Bunun için yetkililere sesleniyoruz. Bu sorunlara bir çare bulsunlar.” (İLKHA)

Etiketler:
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.