KORKUTAN HARİTA!
Yukarı

KORKUTAN HARİTA!

KORKUTAN HARİTA!
Bu içerik 3283 kez okundu.

Sağlık Bakanlığına ait “Hayat Eve Sığar” uygulamasındaki Batman’ın kırmızıya bürünmüş vaka görüntüsü tehlikenin boyutunu gözler önüne seriyor. Resmi olmayan vaka sayılarınin 6 bini geçtiği öğrenilirken, uzmanlar da uyarmaya devam ediyor:  “sosyal mesafe, maske ve hijyen kuralı şart, böyle giderse çok daha zor günler yaşayacağız…”

TABLO TERSİNE DÖNDÜ

Özellikle son 10 günde vaka sayılarının adeta zirveye ulaştığı ilimizde sağlık sistemi tıkanma noktasına gelirken, Batman haritasının son görüntüsü de büyük endişe yarattı. Bütün kentin kırmızıya büründüğü haritada ilginç bir de detay var. Salgının başladığı dönemlerde uzun süre kırmızı renkte görünen Cudi ve Bayındırlık Mahallelerinin birçok noktası, kentin tümünün kırmızı büründüğü şu günlerde, riskin en az olduğu bölge olarak göze çarpıyor. Bu durum, tablonun tersine döndüğünün en belirgin hali olarak dikkat çekiyor.

“KURALLARA UYMAZSAK ÇOK SIKINTI YAŞARIZ”

Tüm kentin kırmızı renge büründüğü tablonun normale dönmesi için Sağlık Müdürlüğünde toplantı üstüne toplantı yapılırken, son olarak Bölge Hastanesine ek olarak Tılmerç’te açılan yeni sağlık merkezinin 100 yataklı olarak faaliyete geçeceği açıklanmıştı. Ayrıca yeni kadın doğum hastanesinde de hummalı çalışmalar devam ederken, kırmızı tablo hakkında görüştüğümüz uzmanlar: “Vatandaşlar sosyal mesafe, maske ve hijyen kuralına uymadığı sürece virüsü durdurma şansımız yok. Bu duruma hastaneler her zaman yetersiz kalabilir. Çünkü vaka sayısı günlük 100’ü geçiyor. Bu nedenle hepimiz el birliğiyle tedbir alırsak bu tabloyu iyileştirebiliriz. Aksi takdirde çok daha zor günler bizi bekliyor” dediler. (Murat Ezgin)

Etiketler: BATMAN KORONA HARİTASI
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.