Covid-19’u atlatan doktordan düşündüren mesaj…
Yukarı

Covid-19’u atlatan doktordan düşündüren mesaj…

“MİLYONLARCA DİKENLERİN ÜZERİNDE YATIYOR GİBİYDİM”

Covid-19’u atlatan doktordan düşündüren mesaj…
Bu içerik 984 kez okundu.

Batman Bölge Devlet Hastanesinde görev yapan Nefroloji Uzmanı Dr. Zeki Kemeç, Covid-19’a yakalanıp bu süreci ağır yaşayanlardan sadece birisi. Hastaları ve sağlık çalışanları tarafından sevilen doktor “bu virüsü hafife almak çok büyük yanılgı olur” dedi. Çetin bir mücadele sonucu koronayı yenen Dr.Kemeç süreci şöyle anlattı:

“Temmuz ayının başında korona virüse yakalandım. Virüs akciğerime nüfuz etmişti. İlk başta tatsızlık, iştahsızlık, halsizlik, terleme, bel ve sırt ağrısı yakınmalarım oldu. Daha sonra sırtımın ağrısından yatarken sağa sola dönemez olmuştum. Eğilmekte zorluk çekiyordum. Sırt üstü yattığımda ise sanki milyonlarca dikenlerin üzerinde yatıyormuşum gibi canım acıyordu”

“AYNI EVDE 6 KİŞİ BİRDEN CORONA VİRÜS İLE SAVAŞTIK”

Bu arada eşi ve dört çocuğunun a da hastalandığını belirten Dr. Kemeç, bu nedenle acısının ikiye katlandığını söyledi. Hastalığı ailesine bulaştırdığı için üzüldüğü belirten Dr.Zeki Kemeç “hastalığın verdiği sıkıntılara ailemin yaşadığı ağrılar da eklenince belim bükülmüştü. Ben bir doktordum fakat nasıl seyrettiği belli olmayan bir hastalıkla cebelleşiyordum. Aynı evde 6 kişi birden hastalanmış ve her birimiz farklı semptomlarla geçiriyorduk. Bu virüsün en büyük felaketi ise akciğer tutulumudur. Çok yayılım durumunda ise oksijen ve yoğun bakım desteği gerektirir. Soluk almakta sıkıntım vardı ve uyuyamıyordum. Ne aileme ne kendime çare olabiliyordum. Evin içinde iki adım attığım da dahi nefesim daralıyordu. Akciğerimdeki lezyonlar ilerledi mi diye çok korkuyor, endişeleniyordum. Bütün vücudum lime lime ediliyor gibiydi. İlk 10 günden sonra kendimi daha iyi hissettim. Kalp dolaşımın sağlanması ve akciğerlerimin oksijenlenmesi için zor da olsa evin içinde ara ara ufak yürüyüş ve egzersizler yapıyordum. Tatsızlık nedeniyle su ve çay içemiyordum. Bu durum 20 gün kadar sürdü. Etli gıdalara karşı ise tiksinti duyuyordum, fakat sarımsaklı-sumaklı kelle-paça çorba bana iyi gelmişti” diye konuştu.

“HASTALARIM BENİ BEKLER…”

Hastalandığında ağır hastaları düşündüğünü belirten Kemeç “yine bir gün ağrılarım varken aklımdan hastalarım geçmişti. Diyalize bağlı yaşamak zorunda olan bu hastaların virüse yakalanabilme ihtimali dahi çok feciydi. Hastalarımın bana ihtiyacı vardı. Ailem ve hastalarım için kolay pes etmemeliydim. Test sonuçlarım negatif çıkınca hiç beklemeden işe başladım. Bana ihtiyacı olan hastalarıma koştum. Hemodiyaliz, periton diyalizi, nakil hastaları, acil ve yoğun bakım hasta konsültasyonları tüm bu işler beni bekliyordu”

“EL HİJYENİNE ÖZEN GÖSTERELİM”

Vatandaşlara da çağrısı olan Batmanın sevilen doktoru Zeki Kemeç “Coviti atlatmış olmama rağmen hala nefes alırken sıkıntı yaşadığım anlar oluyor. Lütfen herkes çok dikkat etsin. Bana bulaşmaz demeyelim. Maske, sosyal mesafe ve el hijyenini sağlıklı yapalım, sağlığımızdan olmayalım” diyerek herkesi bu kurallara uymaya davet etti.

Etiketler: doktor covid-19 batmanda covid-1* olan doktor doktor zeki kemeç
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.