ESNAFTAN FAİZSİZ KREDİ TALEBİ
Yukarı

ESNAFTAN FAİZSİZ KREDİ TALEBİ

Coronavirüs (Covid-19) salgınından kaynaklı esnafların yaşadığı sorunlar, son günlerde kendisini iyice gösterdi. ​

ESNAFTAN FAİZSİZ KREDİ TALEBİ
Bu içerik 484 kez okundu.

Covid-19 salgını hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Esnaflar sıkıntının atlatılması için ‘faizsiz kredi’ talebinde bulundu. Salgının en çok etkilediği kesimlerin başında ise esnaf geliyor. Pandemi sürecinden bu yana işleri ciddi oranda düşen esnaf, zor günler geçiriyor. Birçok esnaf işyerini siftahsız kapatmak zorunda kalıyor. Satışların ciddi anlamda düştüğünü belirten esnaf, bu olumsuz gidişatın devam etmesi halinde esnafın birçoğunun işyerlerini kapatmak durumunda kalacağına dikkat çekiyor. Ay sonunda ödeyecekleri kira, elektrik, su ve işçi maaşı ödemelerine destek verilmesini isteyen esnaf, faizsiz kredi desteği istiyor.

Coronavirus pandemisinin en fazla esnaf ve sanatkarı olumsuz etkilediğine dikkat çeken esnaf, acil bir destek olmazsa zaten kepenk indiren esnafın bir daha o kepengi açamayacağı uyarısında bulundu. Faizsiz kredi ve iş yeri kapalı olanlara doğrudan destek verilmesini isteyen esnaf, hükümetin Covid-19 pandemisinde olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkârlar için özel bir paket hazırlanmasını isteyerek, aksi halde birçok esnafın iflas edeceğine dikkat çekti.

Pandemi nedeniyle zorlu günlerden geçen esnafa, kira desteği, vergi affı ve faizsiz kredi verilmesi için talepte bulunduklarını belirten esnaflardan ayakkabıcı Hayri Özdemir, verilen desteklerden özellikle küçük esnafın da faydalanmasını istediklerini söyledi.

“ESNAF OLARAK ÇOK ZOR DURUMDAYIZ”

Pandemi sürecinin ilk döneminde devletin esnafa verdiği desteğin zararlarını karşılamadığını belirten Özdemir, “Sokağa çıkma yasağından beri maddi manevi zarardayız, müşteri yok. Düğünler olmadığı için elbise, ayakkabı satamıyoruz. Devlet destek amaçlı 25 bin liralık kredi verdi. Fakat zararımız çok fazla olduğu için kredi zararlarımızı karşılayamıyor. Çektiğimiz kredileri dükkana yatırıyoruz. Esnaf olarak çok zor durumdayız. Eziyeti çeken küçük esnaf oluyor. Sanayiciler destek aldıkları halde onların kredileri daha çok oluyor. Ama küçük esnaf bir ayakkabıyı 50-100 TL'ye satarak ayakta kalmaya çalışıyor. Talebim; devletimizin esnafa karşılıksız kredi vermesidir. Yoksa bu durumun üstesinden gelemeyiz” dedi.

 “İNANCIMIZ GEREĞİ FAİZLİ KREDİ KULLANMADIĞIMIZ İÇİN FAİZSİZ KREDİ İSTİYORUZ”

Devletin verdiği kredi faizli olduğu için kredi kullanamadıklarını ve bu yüzden çevresinden borç almak zorunda kaldıklarını belirten başka esnaf ise “biz, satış için yaz ayını bekliyorduk. Yaz ayında da pandemi sürecinden dolayı satış yapamadık. Bayağı mağdur durumdayız. İki ay bir hareketlilik oldu. Sonra tamamen satışlar bitti. Önceden toplu olarak alışveriş yapılırdı. Şu anda ise müşteri sadece küçük ihtiyaçlarını almak için geliyor. Satışımız çok cüzi miktarda oluyor. Geçen yıla oranla satışlarda yüzde 85-90 oranında düşüş var. Pandemiden dolayı esnaflar boş oturuyor. Esnaf mağdur durumda.” diye konuştu.

“İŞYERİMİZİ SİFTAH YAPMADAN KAPATIYORUZ”

Ödemelerinin çok olduğunu ancak satışın ise olmadığından yakınan Harun Yıldırım, “Kriz bizi çok kötü etkiledi, çoğu zaman hiç satış yapmadan dükkanı kapatmak zorunda kalıyoruz. Günde bir-iki parça ürün satıyoruz. Dükkân kirasını bile çıkaramıyoruz, mağdur durumdayız. Durum iyiye gitmiyor, aksine kötüye gidiyor. Esnaf olarak şu an hiç yüzümüz gülmüyor, ödemelerimizi yapamıyoruz. Kredi kartları, dükkân kiraları ve ödemeler çok ama iş yok. Vatandaşlar Coronavirus’ten korktukları için dışarı çıkamıyor, çıkmadıkları içinde alışveriş olmuyor” şeklinde konuştu. 

Etiketler: esnaf covid-19 esnaf mağdur esnaf perişan faizsiz kredi talebi
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.