“Krampon alamadığı için futbolu bırakan sporcuları biliyoruz”
Yukarı

“Krampon alamadığı için futbolu bırakan sporcuları biliyoruz”

“Krampon alamadığı için futbolu bırakan sporcuları biliyoruz”
Bu içerik 865 kez okundu.
Advert

Batman Gazetesi olarak, Batman futbolunun “nasıl gelişebileceği” sorusunu, hayatını futbola adayıp teknik direktörlük kariyerine devam eden antrenörlerimize sorduk. Yazarlarımızdan İsmail Onur’un hazırladığı köşenin bu haftaki konuğu ise, Batman Belediyespor’a yıllarca hizmet etmiş, akabinde Batman gençliği için çaba sarf etmeye devam eden Cüneyt Dabakoğlu…

“FUTBOL KARİYERİM 2 YILLIK MEN İLE BAŞLADI”

Batman Belediyespor’un 2. ligdeki şah şahlı dönemlerinde 10 numaralı formayı başarıyla giyen Cüneyt Dabakoğlu, futbol hayatını, anılarını ve Batman futbolunun gelişimi için yapılabilecekleri gazetemize anlattı. Futbola 2 yıllık men ile başladığını ifade eden Dabakoğlu: “1972 Batman doğumluyum. Batman Belediyespor altyapısında yetişip genç takım ve amatör takımın ardından 1993 yılında A takımda forma giymeye başladım. İlk maçımda Adanaspor ile karşılaştık. Müsabaka 2-1 Adanaspor’un galibiyetiyle devam ederken, bende ilk defa oyuna girmek için ısınıyordum. O esnada Adanaspor’un forveti kalecimizi geçerek 3. golü boş kale gönderdi. Halen anlam veremediğim bir refleksle, oyun alanına girip gol olmasını engelledim. Hakem de golü vermedi tabi. Sonrasında ise biz iki gol daha bularak o maçı 3-2 kazandık. Maalesef o maçtan sonra yaptığım bu hareket nedeniyle 2 yıl boyunca futboldan men edildim. Bu nedenle futbol hayatım benim için çok kötü başladı. Ama akabinde, tam 12 yıl boyunca Batman Belediyespor formasıyla memleketimin takımı için elinden geleni yaptım.” Dabakoğlu, Batman futbolunun yetiştirdiği ender sol ayaklardan biriydi.

KURDUĞU TAKIM AMATÖR LİGİNDE MÜCADELE EDİYOR

“Aktif futbol hayatımı tamamladıktan sonra da, antrenör olarak ilk deneyimimi Batman amatör ligi takımlarından Gençlerbirliğispor’da yaşadım. Buradaki 2 yılın ardından TEİAŞ spor kulübüne geçtim. Burada da tüm altyapı liglerini kurarak, yıldız, genç ve A takım kategorilerinde amatör lige katılarak, şampiyonluklar elde ettik. Burada da 3 yıl görev yaptıktan sonra, Batman Halk Eğitim Merkezi bünyesinde spor kurslarına devam ettim. Kurslarda futbola yeteneği olan küçük yaştaki genç kardeşlerimizi tespit ederek, bunlardan oluşturduğumuz kadroyla “Batman İdmanyurduspor” adıyla Batman amatör ligine katılım sağladık. Bu takımımızla halen 1. amatör ligde mücadelecimizi sürdürüyoruz.”

“NEDEN FUTBOLCU ÇIKMIYOR SORUSUNU KARŞILIĞI, PARADIR”

Batman futbolunun gelişimi için imkânların genişletilmesi gerektiğine vurgu yapan Dabakoğlu: “Batman futbolunun gelişimiyle ilgili tespitlerimiz; Batman’da çok az sayıda kurum takımı bulunmaktadır. Bu sayının muhakkak çoğalması gerekmektedir. Eğer takımlarımız kurumlara bağlı olursa, eldeki imkânlarda genişler ve bu sayede daha iyi şartlar da sporcular yetiştirmiş oluruz. Çünkü şahısların elindeki takımlarda maalesef imkânlar çok sınırlı oluyor. Kurumlar da ise tesis ve beslenme desteğiyle birlikte, çok daha iyi işler yapılabilir. Veya şahısların ellerindeki kulüplerin her biri, bir iş insanımız tarafından destek görürse, yine amacımıza ulaşabiliriz. Çünkü;  iyi futbolcular yetiştirmek için, bu çocuklara iyi bakmak gerekiyor. ‘Neden futbolcu çıkmıyor’ sorusunun karşılığı, dünyanın her yerinde olduğu gibi yine paradır. İmkan varsa; tesis olur, beslenme olur, yatacak yer olur, eğitim masraflarının üstlenmesi olur… Önce sporcuyu zihinsel olarak rahatlatmalıyız, sonra istediğimiz gibi yorup, malzemeyi ortaya çıkarabiliriz. Maalesef çok acı ama birçok yetenekli sporcunun krampon alamadığı için futbolu bıraktığını biliyor, görüyor ve duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Etiketler:
Sende Yorumla...