Esnaf zor durumda
Yukarı

Esnaf zor durumda

Kısa bir sürede tüm dünyaya yayılan ve her geçen gün etkisini daha fazla arttıran Covid-19 pandemisi hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Esnaf zor durumda
Bu içerik 508 kez okundu.

Pandeminin en çok etkilediği kesimlerin başında ise esnaf geliyor. Pandemi sürecinden bu yana işleri ciddi oranda düşen esnaf, çok zor günler geçiriyor. İşleri durma noktasına gelen ve pandemi süreciyle birlikte iflasla karşı karşıya kalan esnaf, çok büyük zarar gördü. İlimizde birçok esnaf iş yapamadığı ve iflasın eşiğine geldiği için kepenk bile açmazken iş yerlerini açık tutan esnaf ise satış yapamıyor. Birçok esnaf da işyerini siftahsız kapatmak zorunda kalıyor. Pandemi sonrası müşteri ve satışlarda tarihi dip seviyeleri gördüklerini belirten esnaf, her geçen gün daha da kötüleşen ekonomik koşullar altında ezildiklerini ve artık dayanacak güçlerinin kalmadığını belirterek yetkililerden destek istiyor.

“BAZI PRİM VE VERGİLER ALINMAMASIN”

Pandemi nedeniyle işlerinin yüzde 90 oranında düştüğüne dikkat çeken esnaf, özellikle küçük esnafa verilen desteklerin yetersiz olduğundan yakınıyor. Yetkililerden faizsiz destek başta olmak üzere kira, elektrik, su ve doğalgaz gibi ödemeleri için destek isteyerek bu süreçte vergilerin, SSK ve BAĞ-KUR primlerinin de kendilerinden alınmamasını talep ediyor. Covid-19 önlemleri kapsamında alınan yeni tedbirlerin ardından işlerinin daha da düştüğüne dikkat çeken esnaf, bu olumsuz gidişatın devam etmesi halinde birçok esnafın işyerlerini kapatmak zorunda kalacağını belirtiyor. Pandemi ile mücadele kapsamında alınan yeni tedbirler gereğince lokantaların sadece paket ve gel-al servisi yapmasıyla işlerinin yarı yarıya düştüğünü belirten lokanta işletmecisi Şevket Çelik, alınan yeni kararın zor günler geçiren esnafı mağdur ettiğini söyledi.

“ESNAF BİR ÇIKMAZ İÇERİSİNDE, NE YAPACAĞIZ BİLEMİYORUZ”

Lokantaların daha çok sulu yemek çeşitleri yaptığı için paket servisinin de çok az olduğunu ifade eden Çelik, “Paket servisini daha çok dürüm satan iş yerleri yapıyor. Bizim de yemek çeşitlerimiz sulu olduğu için paket servisi yapamıyoruz. Bu durumda bizi mağdur ediyor. Dükkan kiralarına zaten güç yetmiyor. Sigorta, vergi derken masraflarımızı karşılamıyor. Esnaf bir çıkmaz içerisinde, ne yapacağız bilemiyoruz” dedi. (Mehmet İslamoğlu)

Etiketler:
Sende Yorumla...