“KADINLARIN AÇAMAYACAĞI KAPI YOK”
Yukarı

“KADINLARIN AÇAMAYACAĞI KAPI YOK”

“KADINLARIN AÇAMAYACAĞI KAPI YOK”
Bu içerik 968 kez okundu.
Advert

İlimizdeki mahallelerin sorunları ve mahalle halkının talepleri için muhtarlarla yaptığımız röportajlarımız sürüyor. Her söyleşimizde mahallenin sorunları ve kurumların yaptığı hizmetleri okuyucularımızla buluşturuyoruz. Bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz röportajlarımızın bu haftaki konuğu, kentin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Sağlık Mahallesi’nin kadın muhtarı Fatma Türkan…

Batman’ın tek kadın muhtarı olma özelliğini taşıyan Fatma Türkan; girişimci ruhu, hayat tecrübesi, hayvanlara olan sevgisi, işine olan bağlığı ve “kadının yapamayacağı hiçbir iş yoktur” düşüncesini hayatının her alanında pratikte uygulayarak, Sağlık Mahallesine yeni bir soluk getirdi. Sorularımıza kendinden emin ve mahallenin sorunları için canla-başla çalıştığını ifade eden Türkan, “Kabul edelim, kadınların açamayacağı kapı yok. Bu yüzden yatırım da hizmet de daha hızlı geliyor işin başında kadın olunca.” sözüyle de net bir şekilde mesajını veriyor. Sözü daha fazla uzatmadan siz değerli okuyucularımızı bu keyifli röportaj ile baş başa bırakıyoruz.

KENDİNİZDEN KISACA BAHSEDER MİSİNİZ?

47 yaşındayım. 6 çocuk annesiyim. Batmanlıyım. Batman’da uzun yıllar oturduğum mahallede mini bir bakkal işletip esnaflık yaptım. Hem esnaflık hem komşuluk bağlarımı bugüne kadar sıkı tuttum. Bu durum bana tanınmışlık kattı zamanla. Sözü geçen, sözü dinlenen biri haline getirdi sanıyorum. Çevremle iyi ilişkilerim ve bağlarım oldu. Bu durum beni mahalle muhtarlığına kadar getirdi. 30 Mart 2019 seçimlerinde Batman’ın Sağlık Mahallesi’nde muhtar adayı oldum. İlk kez girdiğim bu yarışta aldığım oy ve güvenle birlikte mahalle muhtarı oldum. Yaklaşık 2 senedir 17 bin nüfuslu bu mahallenin muhtarı olarak görev yapıyorum.

MUHTAR OLMAKTAN MEMNUNMUSUNUZ?

Evet, memnunum. İnsanlara faydalı biri olmayı hep sevdim. Muhtarlık mesleğinin avantajlarını kullanarak, insanlara sunduğum bu fayda ve katkıları arttırmış olmak tabi ki mutlu ediyor beni.

MUHTARIN GÖREVLERİ NELERDİR?

Muhtarlar, kent yöneticileri ile halk arasında köprü görevi görmektedir. Asıl görevleri budur. Belediyelerin ve Bağlı Birimlerin aynı şekilde Valiliklerin ve Bağlı Kurumların hizmet ve yatırımlarının halka eşit ve etkin şekilde ulaşmasında rol alırlar. Yani halk ister, muhtar bunu ilgili yere iletir, iş takibini yapar ve o talebin yerine getirilmesini sağlar. Ya da kurumlar, çalışma yürütürken halkın talebini bilmek ister. Muhtar, görevli olduğu yerde halkın talep ve şikayetini kurumlara iletir. Sorunların çözülmesi için bir aracı gibidirler.

2 YILLIK MURTARLIK SÜRECİNİZ DE NE ÇALIŞMALARINIZ YAPTINIZ?

2 yıla çok şey sığdırdık. Mahallemizde taziye evi eksiği vardı. Mahalle sakinlerimiz, yakınları vefat edince başka mahallelerin taziye evlerinde sıra beklemek zorunda kalırdı. E tabi mesafe uzun olunca taziye sahibinin de taziye gelip gidecek konu komşunun işi de zorlaşırdı. Hayırseverlere ulaştık. Belediyeye gittik. Yaptığımız girişimler sonuç verdi. Modern bir taziye evini mahallemize kazandırdık.

Bir diğer sorunumuz da mahallemizdeki metruk yapılardı.  Görüntü kirliliği yaratırken, art niyetli kişiler tarafından kullanıldığı için huzursuzluğa da yol açıyordu. Belediye ile irtibata geçerek birçoğunu yıktırdık. Bir kısım metruk binanın yıkılması için de Emniyetle görüşmelerimiz devam ediyor.

Mahallemizde gençlerimiz ve sivil toplum kuruluşları ile ortak bir çalışma yürüterek, tüm sokaklarımızda çöp topladık. Mahallemizin kadınları, gençleri ve çocukları da eşlik etti bize. Sonda muhtarlık ofisi önünde askıya astığımız kitapları indirdik ve kitap okuma etkinliği yaptık, sonra değerli sanatçılarımızın konseriyle hep birlikte eğlendik.

Mahallemizin çocuklarını ve annelerini alıp Batman Kitap Fuarı’na katıldık. Kurumlarımızın hediye ettiği çeklerle onlara kitaplar aldık.

Mahallemize otobüs seferleri sağlanması için belediyeye talepte bulunduk. nihayet mahallemizde otobüs seferi yapılmasını sağladık. Şu anda durak yapımı için görüşmelerimiz sürüyor.

Mahallemizin asfaltlanmamış sokaklarının tek tek asfaltlanmasını sağladık.

Mahallemizde karanlıkta kalan sokaklarımıza aydınlatma direkleri kurulmasını sağladık.

Mahallemizde hiç çöp aracı girmemiş sokaklardan, belediyenin mini çöp aracıyla çöplerin toplanmasını sağladık.

Mahallemize anaokulu, okul ve kadın kompleksi kazandırılması yönünde girişimlerimiz devam etmektedir.

Hayırsever iki vatandaşın daveti üzerine mahallemizdeki yetim çocuklarımızla birlikte bayram günü Mardin Beyaz Su’ya giderek, onlarla özel zaman geçirdik.

Mahallemizde asbestli su boruları nedeniyle yaşanan su kesintilerini Belediyeye bildirdik ve bu boruların değiştirilmesini sağladık.

Mahallemizde küçük bir alanı değerlendirerek park yapılmasını sağladık.

En önemlisi, mahallemize kazandırdığımız muhtarlık ofisimizin 7-24 ulaşılabilir olmasını sağladık.

BİZE BİR İŞ GÜNÜNÜZÜ ANLATIRMISINIZ, NELER YAPIYORSUNUZ?

Mahallemizde hem ortak sorunların çözümü için uğraş verirken hem de ailelerin özel sorunlarıyla da ilgileniyoruz. İhtiyaç sahibi ailelerin ihtiyaçlarının karşılanması için girişimlerimiz oluyor. Gıda ya da nakdi yardımlar sağlarken, kimi zaman ev tadilatlarını gerçekleştiriyoruz. Yaşlılarımızın sorunlarıyla ilgileniyoruz. Çocuklar ve gençlerle özel olarak ilgileniyoruz. Kadınlarımızla özel görüşmelerimiz ve istişarelerimiz oluyor. 7-24 ulaşılabilir bir muhtar olmak için gayret harcıyorum. Tüm bunları, mahalle sakinlerimizin sorunlarını en aza indirmek için yapıyorum.

MAHALLENİZDEN KISACA BAHSEDERMİSİNİZ?

Mahallemiz kentin en eski yerleşim yerlerinden biri. Bu yüzden sorunlar çok fazla. Bütün sorunları aynı anda çözmek mümkün olmuyor. Belediye, taziye evi için almak istediğimiz arsayı mülk sahibinden aldı ve bize taziye evi için tahsis etti. Ancak okul, halı saha, cami ve kadın aktivite kompleksi için arsa bulamıyoruz mesela. En büyük sorunumuz, arsa bulamamak. Bunun dışında mahallemizde düşük gelirli aileler çok fazla. Bu ailelerin yığınla sorunları var. Tabi ciddi maddi destekler gerekiyor. Bu konuda taleplere yetişebilmek de oldukça zor.

MUHTARLIĞI KADINLARA ÖNERİR MİSİNİZ?

Muhtarlığı özellikle kadınlarımıza öneriyorum. Çünkü kadınlar mahallelerini daha iyi tanırlar. Mahalle sakinlerini daha iyi bilirler. Bu yüzden mahallelerinin sorunlarına daha fazla eğilirler. Kabul edelim, kadınların açamayacağı kapı yok. Bu yüzden yatırım da hizmet de daha hızlı geliyor işin başında kadın olunca.

PEKİ, MAHALLENİZİN EN BÜYÜK EKSİKLERİ NELERDİR?

Mahallemizin ara problemi var. Yapılacak yatırımlar için arsa bulamıyoruz. Mahallemizde anaokulu yok. Kadınlarımızın spor aletleriyle egzersiz yapıp aileleriyle birlikte dinlenebilecekleri bir park yok. Bunun için de arsa bulamıyoruz. Camimiz yok. Bunun için de arsa gerekiyor.

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDE NASIL BİR YOL İZLİYORSUNUZ?

Mahallemizin tüm sorunlarını her fırsatta İlin Valisi’ne İlin Belediye Başkanı’na, ilgili kurum ve birimlere mutlaka hem yazılı hem sözlü iletiyorum. Sorunların çözümünde ısrarcı tavır takınıyorum. Yaşanan sorunun çözümü için çalmadık kapı bırakmıyorum.

MUHTARLIK SÜRESİNCE MAHALLEYE NELER KAZANDIRDINIZ?

Mahallemize taziye evi ve minik bir park kazandırdım. Şimdi anaokulu için arsa görüşmemiz sürüyor. Bu görüşmeler olumlu sonuçlanırsa en kısa zamanda bir anaokulumuz olacak.

MAHALLE SAKİNLERİYLE ARANIZ NASIL?

Mahalle sakinlerimizle sıkı bağlarımız var. Arada saygı ve sevgi hakim. Dertlerini dinliyorum. Elimden geldiğinde yol gösterici oluyorum. Olumsuzluk yaşamıyoruz, çok şükür.

HEDEFİNİZDE NELER VAR?

Mahallemize minik bir park alanı kazandırdık ama hedefimiz, içerisinde yürüyüş parkuru, spor aletleri, oyun grupları bulunan geniş bir park kazandırmak. Anaokulumuz olmadığı için çocuklarımız uzak bir mesafe kat ediyor. Camimiz yok. Tüm bunlar için arsa arayışımız sürüyor. Sağlık ocağımız var ama mahallemiz epey büyüdüğü için ikinci bir sağlık ocağı da gerekli olacaktır. Bu konuda çok şanslıyım. Ben Batman’da hem Batman dışında birçok sivil toplum kuruluşu ya da hayırsever insandan destek görüyorum. İhtiyaç sahibi aileleri genelde sosyal medya hesabımda paylaşır, ihtiyaçları belirtirim. Geleceğe Bir Umut Ol, Bir Kalp Bin Umut Platformu, hayırsever dernek başkanları, market sahipleri, çoğu zaman çağrılarımıza yanıt veriyor. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Öte yandan Valilik ve Belediyeye bağlı Sosyal Yardımlaşma Kurumları da ihtiyaç sahibi ailelerine gerekli desteği sağlıyorlar. Vali ve Belediye Başkan Vekilimize de teşekkürü borç birilim.

RESMİ KURUMLARDA HER HANGİ BİR SIKINTI YAŞIYORMUSUNUZ?

Sorun yaşadığım kurum yok. Ancak daha aktif olabileceğini düşündüğüm bazı kurum ya da kuruluşlar olabiliyor kimi zaman. Bunlar genelde kalıcı sorunlar olmadığı için anlayışla karşılamak istiyorum.

SON OLARAK NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Muhtarlık; çok güzel ve faydalı bir iş olduğu gibi, aslında çok da zor ve zahmetli bir meslek. 7-24 çalışmayı gerektiren bir iş. Mutlaka iş takibi, çözümde ısrarcılık isteyen bir iş. Tabi ki insanlara sunduğunuz o katkı, o zahmeti de o zorluğu da tatlı hale getiriyor. Bu yüzden severek yapıyorum işimi. Tekrar muhtar olur muyum? Ben talep etmem ama talep gelirse değerlendiririm. Buna mahalle sakinlerim karar verir.

Etiketler:
Sende Yorumla...