Balık avlama yasağına dikkat!
Yukarı

Balık avlama yasağına dikkat!

Batman Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Gün "balık neslinin tükenmemesi için yasağa uyalım"

Balık avlama yasağına dikkat!
Bu içerik 735 kez okundu.

Batman Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Gün, Batman genelindeki tüm su alanlarında balık avlama yasağının Temmuz ayına kadar devam ettiğini, Nisan ve Temmuz ayları içinde balık avlayanlar hakkında ciddi para cezalarının verileceğini söyledi. Gün, “İlimiz sınırları içinde yer alan Batman Barajı, tüm akarsu ve göletlerde 2021 yılı Su Ürünleri Avlanma Yasağı 01 Nisan da başlayıp 01 Temmuz 2021 tarihinde sona ermektedir. Av yasağı döneminde tüm balıkçı tekneleri karaya çekilecek, kesinlikle  suda bulundurul-mayacaktır. Su ürünleri kaynaklarımızın korunması ve sürdürülebilir olması amacıyla 1380 Sayılı  Su Ürünleri Kanunu ve buna ait yönetmelik gereğince Bakanlığımız tarafından Denizlerde ve İç Sularda 5/1 no'lu Ticari Amaçlı ve 5/2 no'lu Amatör (sportif ) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını düzenleyen 22/08/2020 Tarih ve2020/20 Sayılı tebliğle yayınlanmıştır” dedi.

“BALIK AVI YASAĞINA UYMAK İNSANİ VE MİLLİ BİR GÖREVDİR”

Konu ile ilgili bir açıklama yapan İl Müdürü Mehmet Gün; “Değerli halkımızın av yasağına riayet etmesi hususunda daha duyarlı olmaları, balıkların üremesi ve çoğalmasına imkan veren bu dönemde, olta avcılığı dahil her türlü avlanmanın yasak olduğunun   bilinmesi ve gelecek nesillere sağlıklı, zengin protein kaynağı olan balık popülasyonları bırakmamızın milli ve insani bir görev olduğunun şuuru ile avlanılmayıp çevremizdekileri uyaralım. Bu hususta değerli Batman halkının gerekli hassasiyeti göstereceğine inanmaktayım. Bakanlığımızın Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünün ülkemizin iklim  şartlarına göre av yasağı süresi belirlenmektedir. Batman ilinin içinde bulunduğu bölgemizde av yasağı Sazangiller familyasına ait tüm balıklar için 1 Nisan da başlar 1 Temmuz da bitmektedir” şeklinde bilgi verdi.

CEZAİ İŞLEMLER SÜRÜYOR

Kaçak balık avı yapanlara müsamaha gösterilmeyeceğini belirten Gün "Tüm hemşerilerimden  av yasağı döneminde kurallara uyulması rica ediyorum. Aksi takdirde ürünlerine el konulup para cezası uygulanacaktır. İl Müdürlüğümüzce yapılan çalışmalarda 2020 yılında 563 denetim, mevzuata uymayan 14 kişiye 14,300 TL idari para cezası uygulanmıştır. 2021 yılında  231 denetim, mevzuatlara uymayan 3 kişiye 32,733 TL idari para cezası uygulanmış  1 adet  jeneretor ve avda kullanılan çeşitli malzemelere el konulmuştur. İlimizin sosyal ve ekonomik yönden gelişmesine önemli katkısı olan su ürünlerinin korunması ve geliştirilmesi yönünden alınan bu tedbirlerin başarılı olması için  av yasağı döneminde balıkların avlanması, nakli ve satışını yapan şahısları gören vatandaşlarımızın en yakın Belediye Zabıta Amirliğine, İl Emniyet Müdürlüğüne, İl Jandarma Komutanlığına, İl ve İlçe Müdürlüklerine bildirmeleri hususunda gerekli hassasiyeti göstermelerin beklemekteyiz.  İl Jandarma-156, İl Emniyet  -155, İl Tarım ve Orman  Müd.-(0488) 2211313, Batman Belediyesi Zabıta- 153 bildirimde bulunan kişilerin kimlikleri  gizli tutulacaktır. Vatandaşlarımızın  su ürünleri av yasağın uymaları,  cezai müeyyidelere maruz kalmamaları en içten dileğimizdir” diyerek, balık nesli için azami hassasiyet gösterilmesini istedi.

Etiketler: batman batman tarım mehmet gün
Sende Yorumla...