İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI, İŞ CİNAYETLERİNİ DEĞERLENDİRDİ...
Yukarı

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI, İŞ CİNAYETLERİNİ DEĞERLENDİRDİ...

UZMANLAR, İNŞAATLARDAKİ ÖLÜMLERİ İNCELEDİ

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI, İŞ CİNAYETLERİNİ DEĞERLENDİRDİ...
Bu içerik 474 kez okundu.

İş güvenliği kültürünün olmaması her yıl binlerce cana mal oluyor

Türkiye genelinde, özellikle de bölge illerinde iş güvenliği kültürünün çok zayıf olduğunu belirten İş Güvenliği Uzmanı Yusuf Tekçe, bu eksikliğin her yıl binlerce işçinin hayatını kaybetmesine yol açtığını söyledi.  İş güvenliği kültürünün olmaması işçilerin hayatını tehdit ediyor. Büyük iş kazalarına, can ve mal kaybına yol açıyor. Tekçe, çalışan kişilerin kendi davranış ve tutumlarına dikkat etmeleri ve makine teçhizatlarının olması gereken standartlarda olması halinde iş kazlarının yüzde 98’inin önlenmiş olacağını vurguladı. İş güvenliğinin hem işçinin hayatını hem de işverenin malını koruduğunu ifade eden Tekçe, “İş güvenliği, işin yürütülmesi esnasında meydana gelebilecek tehlikeleri fark edecek, önceden tedbiri alacak, bir takım çalışmaları yapan bilimsel alandır. 6331 sayılı kanunda bunun uygulaması ve yönetmeliği vardır. Çalışanların ‘İşimizi aksatıyorsunuz’ kısmından ve işverenlerin ‘Bu ekstra bir külfettir’ dedikleri iş güvenliği aslında; işçinin hayatını koruyabilecek, işverenin de malını koruyabilecek bir alandır” dedi.

“İŞ GÜVENLİĞİ TEDBİRİ ALINIRSA KAZALARIN YÜZDE 98’İ ÖNLENİR”

İş kazalarının tedbirlerle önlenebileceğini dile getiren Tekçe, “Biz sahaya girdiğimizde ve iş güvenliği tedbirlerini aldığımız takdirde iş kazalarının yüzde 98’i önlenir. İş kazalarının yüzde 70’i kişilerin yanlış davranışlarından kaynaklanıyor. Geriye kalan yüzde 28’i ise ortam ve makine teçhizatlarından kaynaklanıyor. Çalışan kişiler kendi davranış ve tutumlarına dikkat ederlerse ortam düzgün olursa, makine teçhizatları olması gereken standartlarda olursa iş kazlarının yüzde 98’i önlenmiş oluyor.” diye konuştu.

“RİSKLERİ İŞVEREN VE İŞÇİYE AKTARIYORUZ”

Konuşmasının devamında Tekçe, “Biz iş güvenliği uzmanları olarak sahaya girdiğimiz zaman nasıl bir tehlike ile karşılaşılabileceğini, nasıl zararlar görebileceklerini, risklerin neler olduğunu önceden aldığımız eğitimler nedeniyle işveren ve işçiye aktarıyoruz. Bu şekilde mallarının ziyana uğramasından, can kaybının yaşanmasından, yaralanma ve uzuv kayıplardan yüzde 98 oranında kurtulmuş oluyorlar.” ifadelerini kullandı.

“EKONOMİK, SAĞLIK VE ÜRETİMİN DEVAMLILIĞI AÇISINDAN İŞ GÜVENLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ”

İş güvenliğinin üretime faydası olduğu gibi işin daha verimli ve düzgün bir şekilde aksatılmadan çalışmasını da kapsadığını söyleyen Tekçe, şöyle devam etti: “Çünkü iş kazaları olduğu zaman iş durdurma gibi bir durum oluyor. İş güvenliğine uyulduğu vakit işveren ve çalışan herhangi bir zarara uğramadan evine gider. İş güvenliği kurallarına uyulduğu vakit dolaylı olarak da devlete katkısı çoktur. Mesela bir işçinin parmağı yaralansa ciddi bir sermaye gideri oluyor. Bunun için hem ekonomik hem sağlık hem de üretimin devamlılığı açısından iş güvenliği çok önemlidir.”

“CİDDİ BİR YAPTIRIMI VAR”

İş güvenliğinin belli sınıflara ayrıldığını belirten Tekçe, “İş güvenliği yasasına göre Bakanlık bütün iş kollarını ‘Az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli’ olarak üç sınıfa ayırmış. Tehlikeli ve çok tehlikelilerde bir sigortalı çalışanı bile olsa işveren, bu hizmeti alma zorunluluğu var. Almadığı takdirde çok tehlikeli sınıfta bir çalışanın bir aylık iş güvenliği müeyyidesi yaklaşık 250 bin TL’ye kadar tekabül edebiliyor. Ve bu iş kazası olmadığı durumlarda… İhbar, denetleme olursa, iş güvenliği almadıkları tespit edilirse ciddi bir yaptırımı var.” dedi.

“2 BİN 474 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ”

Çalışma sahalarında uyarılar yapılmadığı takdirde çok fazla iş kazalarının meydana gelebildiğine dikkat çeken Tekçe, “Üzülerek söylüyorum: İş kazalarında kaynaklanan can kayıpları artık bir rakama dönüştü. 2020 yılında Türkiye geneli 2 bin 474 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bunların çoğu inşaatlarda ve tarımda çalışan işçilerimizdir.” açıklamasında bulundu.

“BİRKAÇ AYDA BATMAN’DA 7 İŞÇİYİ KAZAYA KURBAN VERDİK”

Özellikle bölgede iş güvenliği kültürünün istenilen seviyede olmadığına işaret eden Tekçe, konuşmasını şöyle sürdürdü: “2021’e girerken bu veri ocak ayında Türkiye geneli 199, Batman’da 4, şubat ayında 138, Batman’da 3’tür. Batman genelinde konuşacak olursam geçen sene 2020 yılında Batman’da 10 vatandaşımız hayatını kaybetmişken daha mart ayı verileri açıklanmadı ama biz 7 vatandaşımızı iş kazalarında kurban verdik. Bunun en büyük nedeni çalışanların iş güvenliği konusunda hassas olmamalarıdır. Batı illerinde ise bu durum böyle değildir.”

“İŞ GÜVENLİĞİ KÜLTÜRÜNÜ BENİMSEMEMİZ GEREKİYOR”

Konuşmasının sonunda Tekçe, “Biz hayatımızın kurtarılması, ekonomimize zarar gelmemesi için iş güvenliği kültürünü benimsememiz gerekiyor. Okul öncesi çocuklara bile bu eğitimi vermemiz gerekiyor. Bunu külfet olarak görmemeleri gerekiyor. İş güvenliği kültürü oluşmadığı için ne yazık ki çok fazla can kayıpları yaşanıyor, servet gidiyor.” ifadelerini kullandı.

Etiketler:
Sende Yorumla...