“Kürtlerde Astronomi” kitabını yazdı
Yukarı

“Kürtlerde Astronomi” kitabını yazdı

“Kürtlerde Astronomi” kitabını yazdı
Bu içerik 924 kez okundu.

Batman’da diş hekimi uzmanı 32 yaşındaki Mahmut Karacan, ‘Kürtlerde Astronomi’ adlı kitabını çıkararak çocukluk hayalini gerçekleştirdi.

Yaklaşık 2 yıl önce astronomi ile ilgili kitap okuduktan sonra astronomi serüveni başlayan diş hekimi Karacan, yıldızlara ve gökyüzüne olan ilgisi ona astronomi kitabını yazdırdı.

“ANNE VE BABAMIN YILDIZLARLA İLGİLİ BİLGİLERİ ETKİLİ OLDU”

7 yıldır diş hekimliği yapan Mahmut Karacan, hekimliğinin beşinci yılında astronominin ilgisini çektiğini, astronomi ile ilgili bir kitabı okuduktan sonra astronomiye ilgisinin yoğunlaştığını belirtti. Daha sonra astronomiyle daha da derinleşen Karacan, ay, gezegen fotoğraflarını ve samanyolu fotoğraflarını çekmeye çalıştığını dile getirdi. Fotoğraflarının yayınlanmasının ardından çok güzel tepkiler aldığını, bunun kendisini motive ettiğini ifade eden Karacan, bu motivasyon sonucunda ‘Kürtlerde Astronomi’ adlı kitap yazmaya başladığını anlattı. Karacan şöyle devam etti: “Ondan sonra atmosfer olayları da dikkatimi çekiyordu. Hem gökyüzü hem yıldızlar benim hayatımın merkezine oturdu. Hayatım bunun üzerine şekillendi diyebilirim. Daha sonra bu motivasyonla bu kitabı yazdım. Kitapta yıldızlardan, gezegenlerden atmosfer olaylarından ve medeniyetlerin kullandığı takvimlerden bahsettim. Bu ilgimin gelişmesinde anne ve babamın yıldızlarla ilgili bilgileri de etkili oldu” dedi. 

Etiketler: Kürtlerde Astronomi Kitap Mahmut Karacan Diş Hekimi Batman
Sende Yorumla...