BATMANLI DOKTORUN BÜYÜK BAŞARISI
Yukarı

BATMANLI DOKTORUN BÜYÜK BAŞARISI

BATMANLI DOKTORUN BÜYÜK BAŞARISI
Bu içerik 4146 kez okundu.

Dünyanın en prestijli biyoteknoloji organizasyonu ‘Bio Digital’ kapsamında ABD'de düzenlenen ve tüm dünyadan sadece 16 girişimin yer alabildiği ‘Start-Up Stadium'a, Türkiye'den İstanbul’da görev yapan Batmanlı doktor Abdulkadir Oduncu’nun glokom (göz tansiyonu) tedavi girişimi GlaucoT seçildi.

DÜNYADA BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİLER

GlaucoT'un kurucuları Batmanlı hemşehrimiz Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Abdulkadir Oduncu ile Elektronik Mühendisi Veysel Özkapıcı, GlaucoT cihazı ile göz tansiyonu hastalığına (glokom) kalıcı çözüm üretmeyi hedeflediklerini ve dünyada nöron koruyucu bir tedavi sunan ilk yöntemi geliştirdiklerini ifade etti. Konu hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan Op. Dr. Abdulkadir Oduncu, "GlaucoT ile hastaların evlerinde günlük bir saatlik özel bir gözlük kullanımıyla hastalığın gözde ve beyinde meydana gelen nöronal hasarı düzeltmeyi hedefliyoruz. Yenilikçi teknoloji ile geliştirilen GlaucoT gözlüğü, göz çevresinde kişiye özel vakum ile glokomdan kaynaklanan optik sinir başındaki translaminar basıncı dengeliyor. Aynı anda 40 Hz frekansında titreşen ışık ile beyinde görme merkezindeki nöronal hasarı geriletiyor. Glokom hastalığında gözde ve beyinde biriken toksik proteinleri hedefleyen başka bir tedavi yöntemi dünyada yok. GlaucoT tedavisiyle nöronal inflamasyonu geriletmek mümkün olacak" dedi. Veysel Özkapıcı ise, 2021 son çeyreği içerisinde bu hastalığın etkilediği ve belki de görme fonksiyonunu yitirmek üzere olan hastalara kalıcı bir ürün sunabilecekleri müjdesini verdi.

Etiketler: Bio Digital Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Abdulkadir Oduncu Elektronik Mühendisi Veysel Özkapıcı Start-Up Stadium GlaucoT cihazı glokom
Sende Yorumla...