Hangi Çağda Yaşıyoruz? Aylardır Elektrik Yok...
Yukarı

Hangi Çağda Yaşıyoruz? Aylardır Elektrik Yok...

Aylardır elektrikleri bağlanmayan köylüler büyük mağduriyet yaşıyor

Hangi Çağda Yaşıyoruz? Aylardır Elektrik Yok...
Bu içerik 919 kez okundu.

Batman'a bağlı Beşiri ilçesine bağlı Doğankavak (Hathatke) köyünde aylardır elektriklerinin bağlanmadığını söyleyen köy sakinleri, yaşadıkları mağduriyeti dile getirdi. 250 hanelik köyde yeni ev yapıp yerleşen 20 aile, yerleştikleri evlere elektriğin bağlanması için bir yıla yakındır Dicle EDAŞ’a başvurmalarına ve sayısız defa taleplerini tekrarlamalarına rağmen çeşitli bahanelerle elektriklerinin bağlanmadığını söyleyip duruma tepki gösterdi.  köyde uzun süredir devam eden çalışmaların en kısa sürede bitirilip köy sakinlerine elektrik hizmetinin verileceğini belirtti. Dicle EDAŞ’ın su kuyularının elektrik borçlarını bahane ederek evlerine de elektrik bağlamadığını vurgulayan köylüler, yeni ev yapan 20 civarında ailenin aylardır yeni hanelerine elektrik bağlatamadıklarını belirtti. Dicle EDAŞ’ın uygulamasına tepki gösteren köylüler, elektrik olmadığı için birçok mağduriyet yaşadıklarını ifade ederek mağduriyetlerinin giderilmesi için çağrıda bulundu. Bir yıldan uzun süredir Dicle EDAŞ’a yaptıkları abonelik işlemlerinin halen bitirilmediğini söyleyen köy muhtarı Mehmet Şirin Özcan, evlerine yerleşen yaklaşık 20 hanenin aylardır elektriklerinin bağlanmasını beklediğini kaydetti.

“KÖYDE ELEKTRİK OLMADAN BİRÇOK ŞEY OLMUYOR”

Özcan,  “2020 Şubat ayından beri DEDAŞ’a abonelik başvurularımızı yapmıştık. O zamandan beri evlere enerji verilmesini bekliyoruz. Yaklaşık 6 aydır köylüler evlerine taşınmış ama enerjisiz yaşıyorlar. Yanımızdaki ev sahibi yaklaşık 20 tane büyükbaş hayvan besliyor. Ev sahibi hayvanlarına karanlıkta ve susuz bakmak mecburiyetinde kalıyor. Köyde elektrik olmadan birçok şey olmuyor. Köylü bu durumdan çok mağdurdur ve dayanacak güçleri kalmadı.”

“MAĞDURİYETİMİZİN GİDERİLMESİNİ BEKLİYORUZ”

Aylardır elektriklerinin bağlanmasını beklediklerini ifade eden Özcan, şöyle devam etti: “Elektrik sorunumuzu anlatmak için defalarca DEDAŞ Müdürlüğüne gittik. Hatta en son iki hafta önce yine gittiğimiz de yetkililer bize birkaç gün sonra evlere elektriği bağlayacağız sözünü verdiler ama maalesef hiçbir şey ortada yok. Dicle EDAŞ personelleri köye geldiklerinde bile 1-2 direk dikip gidiyorlar. Çiftçi bu durumdan çok mağdurdur. Yetkililerden bize verdikleri sözü tutarak köylülerimizin mağduriyetlerini gidermelerini bekliyoruz.”

“KARANLIĞA MAHKUM OLDUK”

Yıllardır hasretini çektiği köye yerleşerek ev ve çiftlik yaptığını ifade eden köy sakini Suat Sarıkaya, bir yıldan fazladır müracaat ettikleri halde elektriklerinin bağlanmadığını ve bu durumdan dolayı çok mağdur edildiklerini söyledi. Sarıkaya, “20 yıla yakındır İstanbul’da ikamet ediyordum. Köy hasretiyle köyüme geldim. Köyde kendim için ev ve çiftlik yaptım ama elektrik yok. Devlet gençlere girişimci olun diyor ama ben burada çok mağdur oldum. DEDAŞ bizi çok mağdur etti. DEDAŞ’a her gittiğimizde bizi sürekli oyalıyorlar. Bizi karanlığa mahkûm ettiler. Sorunumuzu çözemeyen DEDAŞ yetkililerinin buraya gelip sadece 2-3 gün elektriksiz yaşamalarını istiyoruz?  O zaman halimizi anlayacaklardır. Devlet yetkililerine seslenmek istiyoruz: Bu perişan durumumuza bir an evvel bir el atarak çözmelerini istiyoruz.” diye konuştu.

“TEK İSTEĞİMİZ YAŞADIĞIMIZ BU MAĞDURİYETİN GİDERİLMESİDİR”

Elektriğin olmaması nedeniyle evlerine tankerle su taşımak zorunda bırakıldıklarını belirten bir diğer köy sakini Cevat Karabulut, yetkililerden sorunlarına çözüm bulmalarını istedi. Karabulut, şunları söyledi: “6 aydır evime taşındım ve elektriksizim. Düşünün bu devirde evlerimize tankerle su taşıyoruz. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Devlet büyüklerinden bir destek bekliyoruz. Bu devirde evimizi ışıldaklarla aydınlatıyoruz. Sabahları köyün başka evlerde ışıldakları şarja koyup akşam geri alıyoruz.  Yetkililerden tek isteğimiz yaşadığımız bu mağduriyetin giderilmesidir. DEDAŞ yetkilileri kendilerini bizim yerimize koysunlar. Bu yaz ortasında gelip burada çocuklarıyla 3 gün dayanabiliyorlarsa diyecek hiçbir sözümüz kalmaz.”

“ÇOK MAĞDUR HALDEYİZ”

Büyük mağduriyet yaşadıklarını ifade eden köy sakini Seyla Güler, “Bizi bu halde bırakanlar kafalarını nasıl rahatlıkla yastığa koyup yatıyor. Ailelerini bir ay karanlıkta, elektriksiz bıraksınlar bakalım nasıl oluyor. Çok mağdur haldeyiz. Beyaz eşyalarımızı kullanamıyoruz. Elbiselerimizi ellerimizle yıkamak zorunda kalıyoruz. Aylardır taşındığımız evimizde elektriksiz yaşıyoruz. Çok mağduruz, elektriklerimizin bağlanmasını istiyoruz.” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZA BANYO BİLE YAPTIRAMIYORUZ”

Köy sakini Kübra Güler ise şunları söyledi: “Buradan bütün yetkililere sesleniyorum: Biz burada elektriksizlikten ve susuzluktan perişan haldeyiz. Kim ailesinin bu şekilde perişan olmasını ister? Salgın hastalık zamanında bu kadar temizliğe önem verilirken elektrik ve su olmadığında nasıl olacak? Çocuklarımıza banyo bile yaptıramıyoruz. Yetkililere seslenmek istiyorum; bizde insanız. Hangi biri elektriksiz yaşayabilir. Aylardır elektriksiziz, yetkililerden en kısa sürede elektriklerimizin yapılmasını talep ediyoruz” dedi. Konuyla ilgili Dicle EDAŞ yetkilileri, köyde uzun süredir devam eden çalışmaların en kısa sürede bitirilip köy sakinlerine elektrik hizmetinin verileceğini belirtti.

Etiketler: batman hathatke doğankavak elektrik yok dedaş muhtar Mehmet Şirin Özcan
Sende Yorumla...