SEN ÇOK YAŞA UMUT!
Yukarı

SEN ÇOK YAŞA UMUT!

Yaklaşık 4 ay önce dünyaya gelen Balikan ailesinin en küçük ferdi Umut, neredeyse 10 milyonda bir görülen iktiyozis hastası olarak dünyaya geldi.

SEN ÇOK YAŞA UMUT!
Bu içerik 1291 kez okundu.

Yaklaşık 4 ay önce dünyaya gelen Balikan ailesinin en küçük ferdi Umut, neredeyse 10 milyonda bir görülen iktiyozis hastası olarak dünyaya geldi.

Göz kapakları olmayan, burnu ve kulakları yeni yeni oluşma başlayan Umut bebek, bir süre önce hastanedeki tedavisinin ardından taburcu edildi.

BİR EVDE BİR HASTANEDELER

Dünyada nadir görünen bir hastalık türü olan iktiyozis, halk dilindeki adıyla “balık pulu derisi” hastalığına yakalanan Umut bebek, zorlu bir yaşam mücadelesi veriyor. Hastanede geçen uzun sürenin ardından eve getirilen bebeğin bakımı, enfeksiyon riskine karşı büyük bir titizlikle yapılıyor. Neredeyse her gün hastane gittiklerini belirten Anne Duha Balikan, “Çok zor günler yaşadık, aylarca hastanede kaldık, şuan da ise evde tedavisine devam ediyoruz. Enfeksiyona karşı sürekli vücudunu kremliyoruz. Odasına sadece ben giriyorum, o da hastane kıyafetleri. Buna rağmen maalesef sık bir şekilde enfeksiyonu artıyor ve sürekli hastane götürüyoruz. Doktor bize bu hastalığın neredeyse 10 milyonda bir yaşandığını söyledi. Bizden sonra bizi Gaziantep’ten bir aile aradılar onların bebeği de aynı hastalık doğmuş ve maalesef kısa bir süre sonra hayatını kaybetmiş.”

“UMUT’A DÖRT ELLE SARILDIK”

Umut bebeğin hayatta kalabilmesi için büyük mücadele verdikleri belirten Resul ve Duha çifti, “Biz evlendikten sonra aile içinde yaşayan bir çiftiz. Umut dışında iki çocuğumuz daha var. Anne olarak ben vaktimin büyük bir kısmını Umut’un bakımı ve hastane işlerine ayırıyorum, eşim de diğer çocuklarımla ilgileniyor. Bu süreçte çok maddi ve manevi olarak çok zorluk yaşadık. Tüm zorluklara rağmen Umut’un yaşayabilmesi için kendisine dört elle sarıldık. Çocuğumuzun burnu ve kulakları yeni yeni oluşmaya başladı, göz kapakları ise henüz oluşmadı. Ümit ediyoruz ki o da diğer çocuklarımız gibi bizimle hayata dört elle sarılacaktır.”

MUCİZE NEHİR İYİLİK AKIMI UMUT BEBEĞE SAHİP ÇIKTI

Umut’un hastalığı nedeniyle uzun süredir çalışamadığını belirten Baba Resul Balikan, “Ben, kaynak ustasıyım. Ancak bebeğimiz bu hastalıkla doğunca hastane süreci ve durumu sebebiyle uzun süredir çalışmıyorum. Zaman zaman günlük işlere gitmeye çalışıyorum. Ancak bu süreçte maddi olarak da çok zorlandık ve borçlandık. Bu konuda sosyal medya üzerinden yapılan bir paylaşımı gören “Mucize Nehir İyilik Akımı” bizimle iletişime geçti. Sağ olsunlar, bebeğimizin odası için gerekli malzemeleri alarak odayı yenilediler, medikal malzeme, mama ve nakit yardımında bulundular. Ayrıca bebeğimizi kendi bünyelerine alarak düzenli olarak bu yardımlara devam edeceklerini belirttiler. Öte yandan diğer iki kızımızın birini kreşe, birini de anaokuluna yazdırarak bize çok büyük destekte bulundular. Kendilerine ne kadar teşekkür etsek azdır. Allah hepsinden razı olsun” dedi.

Haber: Murat Ezgin

Etiketler: Umut Balikan Bebek iktiyozis hastası balık pulu Batman Mucize nehir iyilik akımı
Sende Yorumla...