GÜBRENİN FİYATI İKİ KATINA ÇIKTI!
Yukarı

GÜBRENİN FİYATI İKİ KATINA ÇIKTI!

Batman’da geçimlerini tarımla sağlayan çiftçiler, kışlık ve dolmalık olarak yetiştirilen kabakların hasadına devam ederken, maliyetler kara kara düşündürüyor. Havaların soğumasıyla birlikte verim düşerken, gübre fiyatı ise yüzde 100 oranında arttı.

GÜBRENİN FİYATI İKİ KATINA ÇIKTI!
Bu içerik 146 kez okundu.
Advert

FİDE İÇİN DESTEK BEKLİYORLAR

Batman merkez Balpınar (Girêsîra) beldesine bağlı Yeniköy (Sêgirka) Mahallesi sakinleri, tarlalarında sezona göre kabak, domates, patlıcan, biber, salatalık, karnabahar, marul ve lahana gibi ürünleri ekerek geçimlerini sağlıyor. Tek geçim kaynağı olan sebzeleri satarak buradan geçimini sağlayan çiftçiler, her geçen gün artan maliyetlerden muzdarip olduklarını ifade etti. Yıllardır sebze üretimini yapmalarına rağmen hububat ekimini yapan çiftçiler gibi destek göremediklerini dile getiren çiftçi Hüseyin Erdem, yetkililerden kendileri içinde fide ve diğer desteklerin yapılmasını istedi.

“HAVALARIN SOĞUMASIYLA VERİM AZALDI”

Domates hasadı bittikten sonra ikinci ürün olarak kabak ektiklerini ifade eden Erdem, “Domates hasadı erken bitince tarlamızı tekrar sürüp domatesin yerinde temmuz ayında 5 dönüm üzerinde kabak ektik. Kabakları ektikten sonra çapa, gübre, ilaç ve bakımından 50 gün sonra ikinci ürünümüzün verimini aldık. Hasat için sabah erken saatte çocuklarımla beraber tarlaya geliyor, öğlene kadar çalışıyoruz. Havalar sıcak olduğunda her gün gelip ürün topluyorduk ve günlük bir veya bir ton 200 kilo kabak toplayabiliyorduk ama havalar soğuduğu için şu anda 600 ila 700 arasında verim alabiliyoruz.” diye konuştu.

“GÜBRE FİYATI 180’DEN 360 TL’YE ÇIKTI”

Maliyetlerin fahiş oranda yükseldiğine dikkat çeken Eren, sebze eken çiftçilere fidan ve tohum desteğinin yapılmasını talep ederek şunları kaydetti: “Sebze olarak domates, kabak, ıspanak, lahana ekiyoruz. Bizim gibi sebze eken çiftçilere de fidan ve diğer konularda destek olmalarını istiyoruz. Çiftçiler olarak maliyetlerin aşırı yükselmesinden de mustaribiz. Şubat ayında birinci ürün ekerken gübrenin torbasını 180 liraya alıyordum, şu anda 360 lira olmuş. Bunun yanında ilaç fiyatları da yükselmiş durumda. Toprak kiraladığımız için gelecek sene onunda fiyatı yükselecektir. Giderlerin bu şekilde artmasından mustaribiz.”

Etiketler:
Sende Yorumla...