DÖNÜŞ PİŞMANLIĞI
Yukarı

DÖNÜŞ PİŞMANLIĞI

DÖNÜŞ PİŞMANLIĞI
Bu içerik 2436 kez okundu.

30 yıl sonra geri dönmeye başlayan Kozluk ilçesine bağlı Beşkonak köyü Şeman mezrası sakinleri; yol, su ve elektrik sorunu yaşadıklarını belirterek, yetkililere seslerini duyurmaya çalıştı. 1990’lı yıllarda ‘güvenlik’ gerekçesiyle Şeman mezrasından Batman’a göç eden vatandaşlar, 30 yıl aradan sonra geri dönüş yapmaya başladı. Yıllar sonra doğdukları mezralarına tekrar kavuşmanın sevincini yaşayan vatandaşlar, mezrada yıkılan evlerinin yerine tekrar yeni ev yapmaya başladı. Köy hayatlarına kaldıkları yerden devam etmek istediklerini belirten vatandaşlar, ancak yaşadıkları birçok sorun nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını söyledi. Yol başta olmak üzere su ve elektrik sıkıntısı nedeniyle mezrada evlerini tamamlayamadıklarını, bu sebeple geri dönüş yapamadıklarını ifade eden vatandaşlar, yetkililerden eskisi gibi mezrada hayatlarını devam ettirebilecek koşulların sağlanmasını istedi. Mezra sakinlerinden Reşat Çiçek, İLKHA muhabirine yaptığı açıklamada, en büyük sorunlarının yol sorunu olduğunu söyledi.

“YOL SORUNU NEDENİYLE ÇALIŞMA YAPAMIYORUZ”

Yol sıkıntısı yüzünden evlerini inşa edemediklerini vurgulayan Çiçek, “30 sene önce terör nedeniyle köyümüzü boşattık. Geri dönmek için bir buçuk sene önce resmi olarak başvurumuzu yaptık. Köyümüze geri döndük, köyümüzü inşa ettik. Şu anda yolumuz yok, devletten yol istiyoruz. Yolun olmaması nedeniyle köyümüze girip çalışma yapamıyoruz” dedi. Mezrada hayvancılık yapacaklarını belirten Çiçek, “Yolumuz olsa 25 hane buraya gelip yerleşeceğiz. Hepimiz akrabayız. Durumumuz iyi değil, ondan dolayı köye geldik. Burada hayvan besleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“YOL, ELEKTRİK, SU İHTİYACIMIZ VAR”

Sorunlarının çözümü için yetkililerden destek beklediklerini kaydeden Kemal Ömeroğlu ise şunları söyledi: “1992-1993’lerde köyümüz terör nedeniyle boşaltılmış. Yaklaşık 2 yıldır köye geri dönüş için başvuru yaptık. Başvurularımız kabul edildi. Köye dönüş için şu an bize herhangi bir engelin olmadığını söylediler. Bizde dönüş yaptık. Şu an yol, elektrik, su ihtiyacımız var. Bunlar için başvuru yaptık. Maalesef yaklaşık 300 metre bir yol yapılmış. Su, elektrik ile ilgili sıkıntımız var. Yetkililerden destek istiyoruz. Köye dönüş amacımız şehirden uzaklaşmaktır. Burada tarım ve hayvancılık yapmayı istiyoruz. Şu an köyün yolu silinmiş. Tapulu olduğu için devlet müdahale edemiyor. Çözüm istiyoruz. En azından inşaatımıza devam edelim. İnşaatımız durmuş haldedir.”

“SIKINTIMIZIN GİDERİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

Mezra sakinlerinden Baki Ot, “Köyümüzü tekrar inşa etmeye çalışıyoruz. 35 yıldır köyümüzden çıkmışız. Şimdi geri dönmek istiyoruz ancak yolumuzun yapılmasını, su ve elektrik sıkıntımızın giderilmesini talep ediyoruz.” diye konuştu.

“BURADA HAYATIMIZI DEVAM ETTİRMEK İSTİYORUZ”

30 yıl önce çıktıkları mezralarına tekrar geri gelmek istediklerini belirten Hüseyin Turhal, “Burada büyüdüm. Köye geri gelmek için yolumuzun yapılmasını istiyoruz. Burada hayvancılık yapmak istiyoruz. Köyümüzde hayatımızı devam ettirmek istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Etiketler: köye dönüş batman kozluk beşkonak
Sende Yorumla...