ENGELLİLER “BÜYÜK MAĞDURİYET YAŞIYORUZ”
Yukarı

ENGELLİLER “BÜYÜK MAĞDURİYET YAŞIYORUZ”

Batman’da, engelli raporlarında yapılan güncellemeyle yüzlerce engellinin evde bakım maaşlarının kesildiği belirtildi.

ENGELLİLER “BÜYÜK MAĞDURİYET YAŞIYORUZ”
Bu içerik 1539 kez okundu.

Maaşlarının kesilmesiyle büyük bir mağduriyet yaşadıklarını söyleyen engelliler, yetkililere seslendi. Her ay hesaplarına gönderilen evde bakım maaşlarını çekmek için bankaya giden engelliler, bu ay maaşlarının yatmadığını gördü. Yaptıkları araştırmada bakıcı maaşlarının, engelli raporlarında yapılan güncelleme sonucu kesildiğini öğrenen engelliler, şoke olduklarını belirtti. Ağır engelli ve bakıma muhtaç olmalarına rağmen maaşlarının kesilmesinin kabul edilmez olduğunu ifade eden engelliler, bakıcı maaşından mahrum edilmelerinin üzüntüsünü yaşadıklarını kaydetti. İçinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntılarla birlikte böylesi bir problemle karşılaşmış olmalarının kendilerini ciddi anlamda mağdur ettiğini söyleyen engelliler, mağduriyetlerinin giderilmesi için yetkililere seslendi. Engelliler, yeniden tek gelir kaynakları olan bakıcı maaşlarının bağlanmasını istedi. Batman Aktif Engelliler Derneği Başkanı Burhan Tunç, Batman genelinde 700’e yakın engellinin evde bakım maaşının kesildiğini söyledi.

“TEK GEÇİM KAYNAKLARI BUDUR”

Engellilerin büyük sıkıntı yaşadığını belirten Tunç, “Ayın birinden itibaren maaşları kesilmiş, engelliler çok mağdur durumdadır. Bunların tek bir geçim kaynağı budur. Bu maaş olmasa bunlar hayatta geçinmezler. Kimisinin çocuğu var, kimisi kiradadır, öğrenci okutuyor. Bunlar çok sıkıntı yaşıyorlar.” dedi.

“BU İNSANLAR BAKIMA MUHTAÇ DEĞİLSE KİM MUHTAÇTIR?”

Maaşlarının kesilmesine anlam veremediklerini ifade eden Tunç, şöyle devam etti: “Engellilerin maaşının kesilmesinin sebebi ise şudur; raporlarının maaşa uygun olmadığı söyleniyor. Şu ana kadar maaş alıyorlardı ama neden şimdi böyle bir şey yaptılar anlamadık. Bu insanlar bakıma muhtaç değilse kim muhtaçtır? Bunlara kim bakacak? Bakıma ihtiyacı olan bu engelli kardeşlerimizin maaşlarının kesilmesi nedeniyle hepsinin psikolojileri bozulmuştur. Sağlık Bakanına sesleniyorum; engellilerin maaşlarının geri bağlanmasını istiyoruz.”

“DESTEK OLMADAN İHTİYAÇLARIMI KARŞILAYAMIYORUM”

Yeni raporda ağır engelli olmadığının belirtilmesiyle maaşının kesildiğini dile getiren Mekiye Ay, “Doğuştan ortopedik engelliyim. Ayın birinden itibaren bizim bakıcı maaşlarımız kesildi. Sebebi ise raporda ağır engelli olmadığımızın belirtilmiş olmasıdır. Ağır engelliyim ve bakıma muhtacım. Annemin desteği olmadan kendi ihtiyaçlarımı karşılayamıyorum. Sadece kendimi ifade edebiliyorum diye bakım maaşından mahrum edildim. Zaten herhangi bir devlet kurumunda çalışamıyoruz.” diye konuştu.

“BAYA MAĞDUR DURUMDAYIZ”

Mağduriyetinin bir an önce giderilmesini isteyen Ay, “Sadece bizim tek gelirimiz buydu. En kısa sürede bununla ilgili bize çözüm sağlanmasını istiyoruz. Tekrar bizim gelir kaynağımızın bağlanmasını istiyoruz. Ekonomik kriz olduğu yetmiyor gibi birde böyle bir problem yaşadık. Baya mağdur durumdayız. Bu mağduriyetimizin giderilmesini istiyorum. Yetkililerin bu konuya el atmasını rica ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“MAAŞIMIN KESİLDİĞİNİ ÖĞRENİNCE DÜNYAM YIKILDI”

Bakıcı maaşının kesilmesini öğrenince dünyasının başına yıkıldığını belirten bir diğer engelli Fatma Kutlu ise şunları söyledi: “Doğuştan engelliyim, omurilik felçliyim. Üstelik sırtımda zedelenme var. Bundan dolayı kollarımda da güç yok. Annem ve yengem bana bakıyorlar. Onların yardımı olmadan hiçbir şey yapamam. Ayın 15’inde maaşımı çekmeye gittiğimde maaşımın iptal edildiğini öğrendim. Sosyal politikalar müdürlüğüne gittim. Adıma araba var diye maaşımın kesildiğini öğrendim. Maaşımın kesildiğini öğrenince dünyam yıkıldı.”

“MAAŞIMIZIN YİNE VERİLMESİNİ İSTİYORUZ”

“Bu maaşla sadece kendi ihtiyaçlarımı karşılayabiliyordum” diyen Kutlu, “Aracı da ağabeyim aldı. Ağabeyimde arabayı sırf beni hastaneye, bir yerlere götürebilmesi için aldı. Yetkililerden maaşımızın yine verilmesini istiyoruz. Çünkü gerçekten mağduruz. Yıkılmış durumdayım. Çünkü bu maaşla her ihtiyacımı görüyordum.” dedi.

Etiketler: ENGELLİLER engelliler bakım maaşı bakım maaşı kesilmesi
Sende Yorumla...