YAĞA HEM ZAM HEM STOK!
Yukarı

YAĞA HEM ZAM HEM STOK!

YAĞA HEM ZAM HEM STOK!
Bu içerik 1523 kez okundu.

Mutfağın vazgeçilmezi olan ayçiçek yağı fiyatı son aylarda fahiş oranda arttı. Yağ temininde sıkıntı yaşamaya başlayan market işletmecileri, yağ satışına sınırlama getirdi.

“FABRİKALAR STOKÇULUK YAPIYOR”

Fabrikalardan yeterli miktarda yağ satın alamadıklarını, bu nedenle yağ satışlarını bir adetle sınırladıklarını ifade eden market işletmecisi Osman Dursun, bu durumdan ne tüketicilerin ne de kendilerinin memnun olduğunu kaydetti. Yağ fiyatlarının daha da artmasını isteyen kimi fabrikaların stok yapma yoluna gittiğine dikkat çeken Dursun, hükümetin stokçuluk yapanlara yönelik acil bir önlem alması gerektiğini ifade etti. Artışların önüne bir türlü geçilemediğini belirten Dursun, esnaf olarak büyük fabrikalardan yağ temin etmekte sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Fabrikaların istedikleri oranda yağ göndermediğini dile getiren Dursun, “200 koli yağ siparişimizde bize 20 veya 30 koli gönderiyorlar. Bizde müşterilerimiz mağdur olmasın ve her gelen müşterimiz yağ alabilsin diye kişi başı bir adet sınırı koyduk. Bununla beraber yağ fiyatlarımızı da uygun tutup karaborsacılara fırsat vermek istemiyoruz.” dedi.

FİYATLAR 1 YILDA İKİ KATINA ÇIKTI

Bir yıl içerisinde yağ fiyatlarının iki katına çıktığını aktaran Dursun, konuşmasına şöyle devam etti: “Geçen sene 18 litrelik bir teneke yağın fiyatı 180 ila 200 lira civarındayken şu anda 350 ila 400 lira arasında gidip geliyor. Tabi o fiyatlara da biz piyasada bulamıyoruz. Bize 350 ila 370 lira fiyat veriliyor. İstememize rağmen de çoğu zaman bize gönderilmiyor. Geçen sene 5 litre yağın fiyatı ise 60-65 lirayken şu anda 5 litre teneke yağın fiyatı 105-110 liranın üstüne çıkmış durumda. Şu anda elimizde bulunan yağlar bir ay önce aldığımız yağlar olduğu için 100 liraya satabiliyoruz. Ama yeni fiyata yağ alırsak 120-130 liraya satmamız gerekiyor.”

“STOK YAPANLARA CEZA VERİLMEZSE FİYATLAR DÜŞMEZ”

Yetkililerin stokçulara karşı acil bir önlem alması gerektiğini kaydeden Dursun şunları söyledi: “Hükümetin şu anda yapması gereken en önemli şey yağ stoku yapan tedarikçilerinin depolarını denetleyip stok yapanlara ceza vermeleridir. Büyük firmalar ellerinde stok yağ bulundurduğu sürece fiyatlar düşmez. Devlet stok yapanlara müdahale edip piyasaya yağ girmesini sağlarsa yağ fiyatları kendiliğinden düşecektir.” 

Etiketler: yağ zammı yağ stok batman
Sende Yorumla...