“ÜLKEMİZ İYİ YÖNETİLMİYOR” DİYENLERE...
Yukarı
Advert
“ÜLKEMİZ İYİ YÖNETİLMİYOR” DİYENLERE...
AYTEKİN ALPTEKİN

“ÜLKEMİZ İYİ YÖNETİLMİYOR” DİYENLERE...

Bu içerik 121 kez okundu.

Sevgili okurlar 

Şimdi ağzımızda bir cümle “ülkemiz iyi yönetilmiyor, hayat pahalı ekonomi bozuk” peki neye göre konuşuyoruz, bunları hangi ülkeleri örnek alıyoruz dünya da Avrupa'da bir kaç ülkede dostumuz akrabamız var kulaktan dolma şeyleri tekrar edip duruyorlar bize bizde yalancının yalancısı oluyoruz.

Biz Avrupa ülkesi değiliz, biz zengin Arap ülkesi değiliz perolü gazı dışardan alıyoruz hem Dolar  ve Euro ile biz ne satıyoruz ki, ayrıca tekstil inşaaat başka arabamız mı var dünya pazarında sattığımız uçağımız mı var silahımız mı var?

İç piyasada sıkıntı var, tarım yok hayvancılık azaldı meyve sebze seraya döndü, her yeri inşaat yaptık her tarafımız deniz balık bırakmadık, evet deniz var turizim ve turist başka da bir duş gelirimiz yok.

Şöyle önünüze bir harita alın ve bir bakın yüz ölçümü olarak Asya’da en küçük ülkeyiz Avrupa  yakasından da bir parça almışız ona da Avrupa denmez Balkan ülkeleri diyelim. 

Güneyimizde Suriye, doğuda İran ve Irak, kuzeyimizde Rusya batıda Bulgaristan ve Yunanistan...

Etrafımız da istikrarlı yürütülen bir ülke varmı?

Allah aşkına ..!! Hiç birinde istikrar yok çoğu dağıldı kimi işgale kimi bozguna uğradı hepsinin de yüz ölçüm karesi bizi katlar. 

Rusya’ya bakın  üstünde batı ülkeleri tarafından  konulan ambargo var 

İran keza öyle Azerbeycan Rusya ne derse o , Ermenistan zaten selamımız yok Yunanistan bizim baş düşmanımız ve ekonomisi bozuk. 

Bulgaristan bizi tutsa bir kaşık suda boğacak.,

Sevgili dostlar bunlar bizim komşu dediğimiz aslında komşuluk yapamadığımız ve geçmiş yukarda yani  savaşlar sırasında da bizi işgal etmeye çalışmış vatanımızda gözü olan  toprağımızı namusumuzu elimizden almaya çalışan komşularımız bunlar.

Evet savaşlarda bölünmeler oldu göçler oldu bazı sülaleler bölündü sınırlar çizildi kalan kaldı gelen geldi 

Bu Yunanistan’da yaşandı. 

Bulgaristan da da yaşandı  Irak'ta da yaşandı Suriye’de de yaşandı.

Ama herkes ülkesini seçti ya da seçmek zorunda kaldı diyelim.

Ülkemiz var olmak için bir çok savaş ve bu savaşlarda bir çok bedel ödedi bir sürü toprağını kaybetti zorla elinden alındı işte bu yüzden bazı akrabalar ana vatana dönemedi.

Yapılan savaşlar peşinden anlaşmalar kuruluşu yüz yıllar alan vatan toprağımız küçültü bugünkü ölçülere geldi bunu da hazmedemeyen dost görünümlü düşman ülkeler hala ülkemiz topraklarından gözlerini ayırtmamakta ve içerden ve dışardan bizi sıkıştırıp kardeşliğimizin akrabalığınızın arasına nifak tohumları serpmekte kardeşi kardeşe kırdırma çabası sergilemekteler maalesef, zaman zaman  başarılı da olmuşlardır bu konu da.

Ama nerdeyse kimliğimizi bulmamız yüz yıla yakın yeni bir yol çizildi adına da cumhuriyet denildi...

Bu ara içinde nerdeyse 50 yılı siyasi çalkantılarla  geçirdik, demokrasi tutulması zor bir sözdür çünkü gelen gideni arattı tekrar tekrar seçim tekrar tekrar eski bakan ve Başbakan seçtik ama dedim  ya gelen gideni arattı ta ki  rahmetli Turgut Özal’a kadar.

Özal Türkiye'deki tabuları bir bir yaktı raftaki bir çık projeyi hayata geçirdi yollarımız oldu, köylere elektrik gitti, tv -buzdolabı gitti hastaneler çoğaldı artık dışarda ve içerde güçlü  bir başbakan işini bilen bir yönetim vardı... 

Baş bakan Turgut Özal'ın en büyük devrimi KDV ile karaborsayı ortadan kaldırması oldu gerçi bu KDV hala başımıza bela ama demek ki uygulanması gerekli idi...

Uzun bir süre Türkiye'yi şahlandıran Özal'ın partisi Özal vefat edince siyaset tekrar arapsaçına döndü 

çıkmazlar artı kimin ne yaptığı beli değildi korku panik ticari sıkıntılar doların yükselmesi devalüasyonlar insanları nakavt etti adeta.

Sonra AK parti ile şimdiki Cumhur başkanımız Recep  Tayyip Erdoğan dönemi başladı, sular durulmaya yapılan hizmetlere ve dünyaya bir göz dağı verildi bu Türkye için aslında bir uyanış idi ve bu uyanış bizi silkeledi uyandırdı eksiklerimizi artılarımızı görme fırsatı doğurdu.,

Hızla içerde hastaneler, yollar yapıldı, Türk Hava Yoları güçlendiridi, tüneller açıldı, sanayi desteklendi fonlar ayrıldı savunma sanayisi güçkendiridi imar barışları dev projeler ve TOKİ hayata geçirildi ve dirilişe geçildi artık Türkiye eski Türkiye değil, baş eğme yok dik durma var baş eğdirme dönemi başlamıştı...

Bu hızlı tırmanış dış güçleri tedirgin etti ve ne yazık ki 15 Temmuz darbe girişimi devreye sokuldu ama halk eski kuzu halk değildi artık tankların önünü canı pahasına kesti devletinin yanında saf tutu ülkesini korudu, bu dış güçlere bir tokattı aslında...

Ama “su uyur düşman uyumaz” bu sefer ekonomik yaptırımlar başladı, Türkye’nin itibarını ekonomik olarak düşürmeye kalktılar çok şükür o da başarısız oldu evet her şey pahalı oldu ama çok şükür ülkemiz dimdik  ve atakta yarın belki de herşey eskisinden daha mükemmel olacak...

Bu kez komşudaki ateş bizi de yakmaya başladı, göçmenler bizi zorluyor "bakarsak bağ olur bakmamak dağ olur " dedik ve elimizden gelen insanlık görevini başarı ile yerine getirdik zira " komşu komşununun külüne muhtaçtır " ata sözü bizim için önemlidir evet Suriye zengin bir ülke değildi zira diktadörlükle yönetiliyordu çok çalışıp az kazanıyorlardı bir sürü kiminin  kimliği bile yoktu başta Kürt  kökenli insanların...

Bu kadar kötü ve anlaşılmaz bir yönetim vardı bu komşudaki başı boşluk iç savaşa iç savaşta göçleri beraberinde getirdi ve bir çok aşiret sülale vatansız topraksız kaldı, bir çok çoluk-çocuk genç yaşlı iç

savaş nedeni ile hayatını kaybetti.

Buna ülkemiz seyircisiz kalmazdı, kalmadı da bütün dünyaya insanlık dersi verdi ve vermeye devam ediyor .

Türk'ün dostu yoktur ama ,Türkiye dostluğun komşuluğun ne olduğunu bu misafir pervelikle dosta düşmana göstermiştir.

Bizim  başımıza bir şey gelseydi bize kimse kapıyı açmaz ve kabul etmezdi, eğer etseydi bizi Avrupa topluluğuna çoktan alırlardı bizim Bulgaristan’dan  neyimiz eksik ki fazlamız var ama onları aldılar bizi almadılar nu çifte standart değilmi ?

Başınızda bir devletimiz var ve olan bitenin farkında belanın nerden geldiği beli olmayan bu coğrafyada birlik beraberlik şart, şuan devletimiz savunma sanayisini kalkındırma uğraşında safları sıklaltırıyor kararlı duruşumuz dosta düşmana göz dağı veriyor, eğitim alanında üst sıralara yükseldik her ilde Üniversite var okur-yazar ortalamamız nerdeyse yüzde doksanlarda...

Yollarımız hastanelerimiz ambulans uçak heliköpter köprüler tüneler hepsi birer ihtiyaçtı ve büyük bütçeler gerekliydi, bulduk hamd olsun bunlr hepsi bize hizmet vermeye başldı.

İstiklal marşı yazarı ne demiş milli marşımızda "medeniyet dediğin tek dişli canavar" işte bu tek dişli canavarlar bizi yerimizden yurdumuzdan etmişcesine bizimle uğraşıyorlar. 

Bizim içerde madi manevi sıkıntılarımız elbete ki var ama siz bir dışarı çıkın ülke dışına avrupa dahil  diğer ülkelere ekmek yok su yok iş yok domates bile yok bakın Rusya'ya dönerse limonu biz veriyoruz örnek Afrika kıtasını., bir bölümü Asya kıtasının bir bölümü  Amerika kıtasının bir bölümü hata Amerika'da açlıktan ölen insanlar var yüzüne bakmadığımız karpuzun kavunun üzümün ekmeğin tadını bilmeyen insanlar var dünya üzerin de ! 

Çok şükür bizde her imkan var herşeyi yiyip içebiliyoruz, karışanımız yok sanayimiz var üretiyoruz ithalat ihracat yapabiliyoruz yetersiz ama hiç bir ülkenin sömürgesi değiliz hür ve özgürüz hangi çılgın bize potanda vuracak vuramaz Arık Türkiye artık eski Türkiye  değil . 

"Birbirinizi  satarsak Bir gün  biri gelir bizi de satar"

Birlik beraberlik şart .,

Bakın corona vürüsün Avrupa'yı dünyayı vurdu ülkemiz erken alarm  verdi ve gerekli tedbirleri anında aldı neye mal olursa olsun kapıları kapattı bir sürü zarar ziyan ama ülkemizde çok şükür bir kaç kişi bu virüsten can vermedi ( bu yazıyı yazana kadar) inşallahta vermez.

Arkadaşlar ben bir şeyi araştırmadan yaşamasam asla yazmam mantığım onay vermeli biz doğuluyuz  evet çok acılar sefalet çektik belki ama hepsi geride kaldı şimdi her türlü fırsatımız var, bey de olabiliyoruz  paşa da...

Acılarımız oldu içimiz yandı ama acılarımız anılarımız bizim gerçeklerimiz değil biz mert cesur örf ve adetlerine dinine bağlı insanlarız bunu yaşıyan  bilir eski defterleri açıp açıp okumak bir bir şey kazandırmaz geriye iter önümüze geleceğimize bakmalıyız eğri oturup doğru konuşmalıyız huzur  ve ferah bir dünyaya hayal ediyorsak.

Hoşça kalın 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.