İLİŞKİLERDE TARTIŞMAYI HARAP EDEN DAVRANIŞLAR
Yukarı
 İLİŞKİLERDE TARTIŞMAYI HARAP EDEN DAVRANIŞLAR
AMİNE MİRZEOĞLU-Psikolog

İLİŞKİLERDE TARTIŞMAYI HARAP EDEN DAVRANIŞLAR

Bu içerik 4804 kez okundu.

Kötü giden ilişkilere bakıldığında 4 davranış kalıbının sıklıkla yapıldığı görülmüştür.

1-Eleştiri

2-Savunma

3-Aşağılama

4-Duvar Örme

Bir çiftin tartışmaların bu 4 davranış kalıbı bulunuyorsa eğer mutsuz bir ilişki sinyalleri veriyor demektir. Bu davranış kalıplarından ilki olan “Eleştiriyi” inceleyelim.

1-Eleştiri: Bir problemi partnerin kusuru olarak görmek.Örneğin; “Sen hep geç kalırsın” “Sen her zaman böyle davranırsın” “Bir kere de beni anlasaydın” gibi cümleler eleştiri barındırır.Bu gibi durumlar ilişkide tansiyonu yükseltir. Eleştiri davranış kalıbı yerine

Panzehiri olarak şu şekilde davranılabilir: Sen de bir problem var demek yerine, duygularımızı dile getirerek problemi anlatabiliriz. “Burada bir sorun var sen böyle davranınca ben kendimi huzursuz hissediyorum.Lütfen dikkat eder misin ?“ vb. Cümleler kurarak sorunu durumu anlatmak ve neye ihtiyacımız olduğunu söylemek kurtarıcı olacaktır.

2-Savunma: Bir problemin sorumluluğunu almama halidir.”Ben böyleyim işine gelirse” “Ya sen kendine bak bana söyleyeceğine” “Ben hiçbir şey yapmadım, hepsi senin kuruntun” vb.cümleler kurarak partneri sorunla yalnız bırakmak ilişkilerde tartışmaları daha da kızıştırır.

Panzehiri:Savunmaya geçmek yerine,problemin sorumluluğunu almak “Evet, haklısın” “Tamam olur yardım edeceğim.” Gibi cümleler kurmak.

3-Aşağılama: Partnerlerin ve kötü giden ilişkilerin sıklıkla yaptığı davranış kalıbı. Partnerler-den herhangi birinin diğerine ,ben senden üstünüm mesajı vermesi, örneğin “Sen ne anlarsın” “Sen bilmezsin” “Alay etmek,isim takmak,lakap takmak,göz devirmek,oflamak,iğrenerek bakmak”hepsi partneri daha yıkıcı duygularla başbaşa bırakmak oluyor.Araştırmalara göre yıl içinde partneriden bu tarzda aşağılayıcı tavır gören kişilerin o yıl bağışıklıklarının daha düşük olduğu ve salgın hastalıklara yakalanma oranlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır.

Panzehir:Aşağılama yerine takdir kültürünün gelişmesi önemlidir.Artı davranışları görme.Duygu ve ihtiyacı belirterek yumuşak başlama konuşmaya.”Pasaklısın demek yerine,bu aralara temizliğine dikkat etmeni istiyorum, hastalanmanı istemiyorum,hastalanmandan çok korkuyorum,vb.cümleler kurmak.Partnerinizde iyi ne var ona bakmak.

4-Duvar örme: Partnerler tartışırken bir diğerinin onu dinlemiyor olması.Göz kontağı yok,baş sallama gibi tepkilerde bulunuyor partner ,donakalıyor gibi.Kişi bu durumda hiçbir şekilde algılamıyor,bu durum daha çok erkeklerde görülüyor.Bu fizyolojik bir belirtidir ,Tartışma esnasında kapanmak,algılayamamak.

Panzehir:Tehlike algıladığımız için fizyolojik olarak beyin sistemi kapanıyor, çözüm üretmiyor , algılamıyor.İç konuşma olarak “Bana bunu nasıl söyler ,bunu da mı duyacaktım” gibi iç konuşmalar olur.Böyle bir durumda partnerimizden mola istemek önemli olacaktır.Tartışmanın tırmandığını hissetmek ve “Biraz mola vermeye ihtiyacım var seni şuan anlayamıyorum, duyamıyorum” diyebilmek, 20 dakika mola verdikten sonra tekrardan konuşmak ve anlayarak dinleyerek konuşmak çok önemlidir.Bu 20 dakika süre içerisinde kendinizi doldurmak yerine,olayı düşünmeden yürümek,müzik dinlemek, çay/kahve içmek vb.aktiviteler yaparak kendinizi sakinleştirmek önemli olacaktır.

Sende Yorumla...