1940’LARDAN GÜNÜMÜZE TPAO
Yukarı
1940’LARDAN GÜNÜMÜZE TPAO
Şehmus Ustabaşı

1940’LARDAN GÜNÜMÜZE TPAO

Bu içerik 206 kez okundu.

Merhaba değerli Batman gazetesi okurları, bu hafta sizlere Batmanın gelişimine, büyümesine ve işsizliğin önlenmesinde çok önemli katkısı olan Türkiye Petrolleri (TP)’den bahsetmek istiyorum. Petrol 1940’li yıllarda Raman, sahasında bulundu.

O yıllarda petrol mühendisleri bu bölgede bulunan petrol o günün şartlarındaki teknolojik imkanlarla çok büyük bir özveriyle işlenirdi. Aynı şekilde petrol mühendisleri bu bölgede bulunan petrol sahalarını keşif ederlerdi günümüze dek.

Ancak Batman’ı var eden Batman ekonomisini yıllarca ayakta tutan büyük işsizlik ordusunu önüne geçen Türkiye Petrolleri

son 20 yıldır küçüle küçüle bu günkü noktaya getirtildi. Yıllarca dedelerimiz, babalarımız ve şimdiki nesil bu tesiste çalışarak gerek çocuklarına gerek Batman ekonomisine büyük katkı sağladı. Bu gün (TP) ‘de çalışan 50 yaş ve üstü petrol emekçileri emekli edildi. 1970’li ve 1980’li yıllarda Türkiye Petrolleri 7 ile 8 bin arasında personel çalıştırıyordu. Demin belirttiğim gibi dedelerimiz ve babalarımız iş makinelerinin olmadığı o dönemlerde gerçek insan gücüyle petrol sahalarında borular ve kuledeki ağır işleri yaparlardı. Türkiye Petrolleri o dönemlerde yaklaşık günlük 40 bin varil ham petrol üretimi yapıyordu, belki bu sayı daha az belki daha fazla olabilir bu konuda fazla bilgim olmadığı için net rakam veremiyorum. Âmâ bu bir gerçektir Batman ekonomisine büyük katkısı oldu halende oluyor bunu unutmamak gerekir binlerce insanın aş ve ekmek kapısı oldu. Şu an Türkiye petrolleri belki o yıllardaki gibi çalışan sayısı yok ama petrol işleyişi devam ediyor günümüzde petrol üretimi 20 bin varilin üstünde diye düşünüyorum, belki daha fazla belki daha çok net rakam bilmiyorum. Ama hakkını vermek gerekirse şu anki Batman Bölge Müdürü Mustafa Demir, bu kurumu ayakta tutabilmek veya büyütmek için var gücüyle çalışmakta. Genç ve dinamik bir müdür olan Demir, sürekli Petrol sahalarını gezip mühendislerden ve sondaj işçilerinden bilgi alıyor. Oturmaktan ziyade sürekli sahaları gezen Demir, zamanının büyük bir bölümünü sahalarda geçiriyor amacı bu kurumu daha büyütmek ve petrol üretim kapasitesini artırmak. Demir, en güzel yönü Resmi Bayramlarda ve Türkiye petrollerinin kuruluş yıl dönemlerinde gerek sahada gerek merkezde çalışan tüm petrol emekçilerini ziyaret edip onlarla sohbet eder ve dertleşir. Bizde Mustafa Demir’e kendi işinde başarılarının devamını dileriz iyi ki böyle çalışkan Müdürler var. Gerçekten bu kurumun Mustafa Demir gibi çalışanlara ihtiyacı var. HOŞÇA KALIN

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.