NAMAZ
Yukarı
NAMAZ
Babnirli Mele Abdullah

NAMAZ

Bu içerik 389 kez okundu.

Dinimiz İslam’ın ana temellerinden biri, hatta teklif sırasına göre en evveli ve en mühimlisi namazdır. Peygamber(sav)’e miraç gecesinde evvel emirde namaz emir edilmiştir. Bunun için Namaz İslam’ın orta direği, şiarı ve alâmetifarikasıdır. Hac, ömürde bir kez, zekât ve oruç senede bir kez eda edilmesi farz kılınırken insanın iç ve dış âlemini temizleyen namaz günde beş kez eda edilmesi farz kılınmıştır. Bundan dolayı namaz kılan mümin zamanın tümünde dış organlarını, kalbini, ruhunu temizlendirdiğinden ve rabbine müteveccih ubudiyetini icra ettiğinden her zaman Allah’ın huzurundadır. Namaz kılmayan kişi de bu temizlikten ve ilahi huzurdan mahrum ve medyundur.  Peygamberimiz (sav), buyurur ki  “namaz dinin direğidir, namaz kılan dini ayakta tutar, kılmayan dini yıkmış olur…”

Evet, Namaz, bütün peygamberlerin Allah’a yönelişinin en bariz ifadesidir. Bütün peygamberler namazla memur oldukları gibi kendi ümmetlerine ve ailelerine de  namaz tavsiyesinde bulunmuşlar. Peygamberimiz (sav) buyurur ki: “Şüphesiz benim namazım da, kurbanım da, hayatım da ölümüm de âlemlerin Rabbi Allah içindir”

Hz. İbrahim de, “Ey Rabbim! Beni ve soyumdan gelecekleri namazı devamlı kılanlardan eyle” diye dua etmişti. Hz. İsmail, milletine namazı ve zekâtı emretmişti. Lokman, “Yavrucuğum! Namazı dosdoğru kıl” diye oğluna tavsiyede bulunmuştur.

Allah, Hz. Musa’ya, “Bana kulluk et; beni anmak için namaz kıl” diye emretmiş, İsrail oğulları’ndan namaz kılma sözünü almıştı.

Biri,  bana iki soru tevcih etti:

1-  Hocam, kanaatimce kaza namazım yok, sünnet kılabilir miyim? 

      — Bence kazan olmadığına göre en zengin ve en mutlu mümin sensin. Ve senin borcun yok olduğuna göre sen, kazanım için her çeşit sünnet namazları kılabilirsin.

2-Benim çocuklarım namaz kılmıyor veya sadece Cuma namazı kılıyorlar. Ben ne yapmakla mükellefim?

     -Senin evladın baliğ olduktan sonra kendilerinden sorumlular, amma namaz kılmadıkları için reşit sayılmazlar, onun için sen onları irşat etmekle mükellefsin; zorlama ve eleştiriyle değil tavsiye ile namaz kılmaya davet edeceksin.

Baba, namaz kıl velede vasiyet et

Sen de evladıyla bu emre itaat et

Katı kalbe şeytan var, rahman yok

Evini Müslim’in evi gibi mescit et.

Babnirli mele Abdullah

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...