Sağlık sistemimiz ne durumda?
Yukarı
Sağlık sistemimiz ne durumda?
RAMAZAN ALPHAN - Çevre Yüksek Mühendisi

Sağlık sistemimiz ne durumda?

Bu içerik 51617 kez okundu.

Sağlık Bakanı Sayın Dr. Fahrettin Koca tarafından her gün ülkemizin pandemi süreci ile ilgili bilgi veriliyor ve 23 Temmuz 2020 tarihindeki açıklamada, son üç gün vaka sayılarının en çok arttığı iller sıralamasında maalesef ilimiz de yer alıyordu. Sıralamada dikkat çeken nokta ise, büyükşehir statüsünde olmayan tek il de Batman’dı. Bu durum gösterdi ki aslında ilimiz için çember daraldı.

Vaka sayılarının artmasının sorumluluğunun tamamını, şüphesiz hiçbir idareci veya yetkiliye yüklemek doğru olmaz. Çünkü bu konuda sorumluluk tüm bireylerdedir. Bu kabahat halk olarak ne yazık ki bizim kabahatimiz. Bu kapsamda 25.07.2020 tarihinde Batman İl Sağlık Müdürü Sayın Dr. Hakan Pamukçu vaka sayılarının en yüksek olduğu beş mahalleyi açıklayarak vatandaşların maske, hijyen ve sosyal mesafeye uymalarını rica etti. İl Sağlık Müdürü tarafından yapılan bu açıklama doğru ama maalesef çok eksik.

Unutulmamalıdır ki; maske, hijyen ve sosyal mesafe pandeminin yayılımını önler ve kontrolü sağlamak için elzemdir. Ancak pandemi ile mücadelede tek başına bir anlam ifade etmemektedir. Çünkü pandemi aşısı bulununcaya dek yayılmaya devam edecektir. Covid-19’un aşısı bulunmuş değil ve yakın tarihte maalesef bulunacağı da öngörülmüyor.

Bu nedenle en kötü senaryoya göre gerekli tedbirlerin alınması en doğru adım olacaktır. Bu sebeple bu ilde yaşayan vatandaşlar olarak “vaka sayılarının en yüksek olduğu mahalleler” bilgisinden daha fazlasını ve hatta çok daha farklı bilgiler almak istiyoruz. Örneğin;

  • İlimizde kaç Covid-19 hastası var ve genel durumları nedir ve kaçı hastanelerimizde tedavi görüyor?
  • Hastanelerimizin doluluk oranı nedir, mevcut durumda hastane ve sağlık personeli yeterli midir?
  • İlimizde vaka sayısının pik yapması halinde İlimizdeki hastane kapasitemiz yeterli olacak mı ve yeterli sağlık personelimiz mevcut mu?
  • İlimizde vaka sayısının pik yapacağı durumda en kötü senaryoya göre hazırlanmış eylem planı var mı, hastanelerimizin ve personelimizin yetersiz kalması halinde hangi tedbirler alınmıştır?

Evet biz bu soruların cevabını merak ediyoruz, çünkü; vaka sayılarının artmasının faturası size kesilemez ve kesilmemeli de ancak vaka sayılarının hızla artması halinde, hastanelerin yetersiz kaldığı, hastane kapasitelerinin dolup taştığı, hastaları ölüme mahkum bırakılacağı, sağlık personelinin yetersiz kalacağı, sağlık personelinin mevcut durum karşısında tükendiği ve verimsizleştiği senaryoda, (umarım böyle bir durum hiç gerçekleşmez) işte o zaman bu sorunların tüm faturası siz ve sorumlu olan diğer idarecilere kesilecektir.

Bu yüzden şuana kadar ilimizde kontrollü bir şekilde devam ettiğini düşündüğünüz pandemi sürecinde, en kötü senaryoya göre gerekli çalışmaların yapılmasını umuyor ve bu çalışmaların yukarıda değindiğim birçok bilginin de kamuoyuyla paylaşılmasını talep ediyorum.

Sende Yorumla...