İYİLİK YAPMAK…
Yukarı
İYİLİK YAPMAK…
Halil candan

İYİLİK YAPMAK…

Bu içerik 799 kez okundu.

Değerli Batmanlılar, sevgili okurlarımız…

Malumunuz, bugün corona salgını, aşırı sıcaklar, salgın dönemi nedeniyle bozulmuş işlerin verdiği stres yumağının içindeyiz.

Elbette bugünler gelip geçicidir, bugünler bitecek belki de bize anı olarak kalacaktır.

Lakin başımıza gelen her musibettin de müsebbibinin biz olduğunu unutmayalım.

İyilikleri çoğaltıp, Allah’ın (C.C.) “yapın” dediğini yapmak, “yapmayın” dediğini yapmamakla mükellefiz.

Önderimiz, rehberimiz, bizi anne ve babamızdan daha çok seven yüce şahsiyetli Peygamberin (S.A.V.) izinden gitmek dünyada da ve ebedi yaşamda da rahatlık demek, huzur demek, refah demek, güzellik demektir.

İyilikleri göz ardı etmemek lazım, her fırsatta iyilik yapalım.

Bugün Batman’da birkaç yetim güldürsek belki de Allah (C.C.) üzerimizdeki bu stresi azaltır.

Bugün Batman’ın bir varoşunda fakir bir aileyi sevindirirsek belki de rabbimizi sevindiririz.

İyilik kaybolmasın, yetim kalmasın…

Darda kalan birini gördüğümüz zaman huzurumuz kaçar. Üstü başı perişan, soğuktan titreyen bir yaşlının yahut çocuklarına yedirecek bir şeyi olmayan annenin durumu, fıtratı bozulmamış hangi yüreği sızlatmaz. Kanadı kırık bir kuşun çaresizliği hangi kalbi titretmez. Pratiğe gelelim: Sırf canlarını kurtarabilmek için evlerini yurtlarını terk edip topraklarımıza sığınan kitlelerin yaşadığı ıstıraplar karşısında kim gözünü yumabilir; hiçbir şey olmamış gibi davranabilir. Karşılaştığımız bu tür olumsuzlukları içimizden gelen bir yönelişle gidermek isteriz, en azından giderilmesini isteriz. İşte bu; insandaki iyilik etme duygusunun eseridir.

İyilik bir niteliktir, iyilik etmek ise bir eylem. Hem nitelik olarak, hem de eylem olarak iyilik Mutlak İyi’nin (Allah’ın) vergisidir. O’nun iyiliği insanlara sonsuz nimetler ve bu nimetlere başkalarını da ortak etme isteği şeklinde yansımaktadır. Allah ile kul arasındaki ilişkilerin kilit noktası ve İslami bilincin en önemli göstergesi olan şükür kavramı da burada devreye girer. Şükür, verilen nimete misliyle karşılıkta bulunmak olduğuna göre İslami bakış açısıyla “niçin iyilik ederiz?” sorusunun cevabı şöyle alabilir: İyilik etmek, bize verilen nimetlerin diğer insanlara da ulaşmasında aracılıkta ederek “Allah’a güzel bir borç veren” kul olma ve böylece şükür bilincine erişme isteğini karşılama eylemidir. “Allah’ın sana iyilik yaptığı gibi sen de iyilik yap” emri, iyilik faaliyetlerinin Mutlak İyi’ye, kulluk ölçülerinde cevabi bir bağlılık ve minnet anlamı taşıması gerektiğine işaret ediyor. Gerçekte şükür mekanizması içimizde kurulu olarak bize verilmiştir. Aynı şekilde iyilik gibi kötülüğün de cevheri içimizde, şifrelerimizde var. Şifrenin açılımı ise irademize bırakılmış. Eylemlerimizin iyi ya da kötü diye ayırımı bu yolla, iradenin kullanıldığı yöne, insanın tercihine göre yapılıyor. İyilik cevheri işletilmez ve paslanmaya terk edilirse Allah’a karşı nankörlük dediğimiz afete düşülmüş olur. Bu gerçekten hareketle diyebiliriz ki, hırs ve nefis gibi temel engelleri aşarak, insanların sıkıntılarını önemsemek, yüreklerde açılan merhamet çiçeklerini hemcinslerimizle paylaşmak bir sanattır; bir insanlık sanatıdır.

İyilik yapmanın verdiği mutluluk gösterilen fedakârlığın sonucudur. Verirken varınızın iyisinden vermeyi öğrenmiş iseniz maddi tutkularınızı bastırmış; maddi olan sizi değil, siz onu yönetmiş olursunuz. Bu başarının meyvesi de bağımlılıktan kurtulan iç dünyanızın yaşayacağı yüksek haz ve hürriyet atmosferi ile beslenen iyilik aktif bir ruh hâlidir.

Bu yüzden iyilik yap, iyilik yapın, iyilik görün, iyi olun…

Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.