YAPMAYIN BÖYLE! SİZİN ADINIZ MÜSLÜMAN!
Yukarı
YAPMAYIN BÖYLE! SİZİN ADINIZ MÜSLÜMAN!
Abdurrahman EKiNCi

YAPMAYIN BÖYLE! SİZİN ADINIZ MÜSLÜMAN!

Bu içerik 594 kez okundu.

Yahu Allah aşkına! evini 1500-2000 liraya kiraya veren ev sahipleri sizde hiç vicdan, merhamet, şefkat, sevgi, acıma duygusu, Allah korkusu yok mu? Neye dayanarak bu fiyatları veriyorsunuz? Bu korona sürecinde kiracılara yardımcı olmanız gerekirken onları daha çok bunalıma sokuyorsunuz. Batman’da ev fiyatları almış başını gidiyor, müdahale eden yok, “dur” diyen yok, proje üreten yok. Yetkililerden ses seda yok. Gençler evlenip nerde kiralık ev bulacaklar? Nerde satılık ev bulacaklar? Kiralık evler 1500-2000 lira arası satılık evler 700-800 bin lira ne zannettiniz burayı deniz mi var? Göl mü var? Yazık yazık 2400 lira asgari ücret alan adam nasıl yaşayacak? Memur kaç sene çalışırsa ev sahibi olacak hiç düşündünüz mü değerli idareciler? Sizler belki kiralık evlerde yaşamıyorsunuz, zorluğunu bilemeyebilirsiniz, ama çıkın halkın içine millet ev bulamıyor.

Yüce Allah Kuran’ı kerimde şöyle buyurmaktadır:’’ “İyilik ve takvada birbirinizle yardımlaşınız.” (Mâide sûresi, 2)

Ey! Vicdanın sesini dinlemeyen Ev sahipleri ve dükkân sahipleri siz hiç aybaşında kendi alacağınız kiranın miktarını düşünmekten başka bir şey düşünüyor musunuz? Kiracın ne yiyor ne içiyor. Çoluk çocuğunun nafakasını çıkarıyor mu? Borç altına girmiş psikolojik sorunlar mı yaşıyor? Aybaşı benim kiram cebime girsin tamam diyorsunuz, değil kiracılarınızı ev halkından sayın onları kanatlarınızın altına alın. Mağduriyetlerini giderin, iş yapamadığı aylarda kirada yardımcı olun. Siz bir kira almazsanız sizin yeminizden bir şey azalmaz ama iş yapmayan o kiracıdan kira alırsanız belki psikolojik bunalıma girer, huzuru kaçar çoluk çocuğu ile beraber. İsmimiz Müslüman dinimiz İslam. Müslüman Müslümana zulmetmez, hakkını yemez, adaletli olur, merhametli olur, acıma duygusu yüksek olur, empati yapar, kendine yapılmasını istemediği şeyi başkasına yapmaz, vicdanlı olur, hoşgörülü olur. Bunlar hepsi bir Müslümanda olması gereken hasletlerdir. Yüce Allah’ın kuran’ kerimde lanetlediği ırk olan Yahudiler birbirlerinin kalkındırmak için her yolu deniyorlar. Kimseyi açlık lığa mahkûm etmiyorlar niye biliyor musunuz? Başka topluluklara Topluca bir güç oluşsunlar diye yapıyorlar. 

Peygamberimiz(s.a.v) şöyle buyurmaktadır: ’sizden biriniz kendisi için istediğini mümin kardeşi için de istemedikçe iman etmiş olmaz.’’tirmizi,sıfatul kıyame ,59

Evini 1500-2000 liraya kiraya veren ev sahiplerine sesleniyorum: ’bu kiracılar sadece size çalışsın öyle mi? İşi iyi gidiyor mu, gitmiyor mu önemli değil yeter ki aybaşı sizin kiranız ödensin. Yazık yazık yazık… Allah’a emanet olun.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...