SİZİN İŞİNİZ İSLAM’I ANLATMAKTIR, MASKEYİ DEĞİL!
Yukarı
SİZİN İŞİNİZ İSLAM’I ANLATMAKTIR, MASKEYİ DEĞİL!
Abdurrahman EKiNCi

SİZİN İŞİNİZ İSLAM’I ANLATMAKTIR, MASKEYİ DEĞİL!

Bu içerik 512 kez okundu.

Son günlerde cemaatle kılınan namazlarda imamların çoğu maske, maske, mesafe, mesafe deyip duruyorlar. Evet, insanların kurallara riayet etmesi iyidir, arada bir imamların da hatırlatması iyidir, ama bunu yoğun bir şekilde yapmak imamdan ziyade zabıta ve polisin işidir, aynı zamanda tüm cami hoparlörlerde söyleniyor. Sizin işiniz cemaate dönüp tebessüm etmek, onları kucaklamak ve güncel olayları ayet ve hadisle anlatıp Müslümanları camiye teşvik etmektir. Bunun yanı sıra camiler yalnız namaz vakitlerinde değil, namaz vakitleri aralıklarında da açık olmalıdırlar. Çünkü camide kuran okumak, kitap okumak, zikir yapmak isteyenler olur. Bunları unutmayalım.

Yüce Allah kuranı kerimde şöyle buyurmaktadır: “Günün birinde her sınıf insanları imamları ile çağıracağız, o gün her kime kitabı sağ eline verilirse işte onlar kitaplarını okuyacaklar ve kıl kadar zulmedilmeyecekler” İsra süresi 71.ayet

Devlet dairesinde çalışan bir memur nasıl belli saatler arasında çalışmak zorunda ise, bir cami imamı da namaz vakti ve aralıklarında camisinde bulunmak zorundadır. Namazın dışındaki bir vakitte bir sorusu olan, ailesiyle paylaşamadığı bir sıkıntısı olan, kuranı kerim okumak isteyenler olur. Allah’ın zikriyle huzur bulmak istedikleri cami kapalıysa ve imam da yoksa evlerine geri dönerler ve belki, bu cami bu gün kapalıysa bundan sonra da kapalı olur düşüncesiyle bir daha gitmezler. Genelde cami kapatma bahaneleri hazır, hırsızlardan dolayı, yâda mahalle çocukları camiye girer kirletirler. Siz camilerinizde bulunursanız, bunların önüne de geçmiş olursunuz. Bir cami imamı resmi olarak izinli olduğu günlerin dışında, ben uykuda kalıyorum, benim evim uzak yetişemiyorum, benim yerime cemaatten biri namaz kıldırsın gibi bahanelere sığınması, insanlara doğruyu yanlışı, hakkı hukuku anlatan birine yakışmıyor. Diyanet işleri başkanlığının genelgelerine göre cami açık olmalı bunun yanı sıra kuranı kerim dersi almak isteyen herkese istediği saate ders verilmelidir.

Peygamberimiz(s.a.v) şöyle buyurmaktadır: “Üç kişi vardır ki, onların namazları kulaklardan öte geçmez 1-dönünceye kadar kaçan köle 2-geceyi, kocası kendisine dargın olarak geçiren kadın 3-kavminin nefret ettiği imam” ravi; Ebu ümame kaynak tirmizi salat 266,(360)

Buradan canı istediği zaman camiye gelmeyen, istediği zaman camiyi kapatan, cemaatle arası iyi olmayan imamlara sesleniyorum: ’lütfen! Sizler peygamberlerin varislerisiniz, öğüt verenlersiniz, siz olmadan cemaat olur, ama cemaat olmadan siz olamazsınız. Allah’a emanet olun.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...