COVİD-19 ve RUH SAĞLIĞI
Yukarı
COVİD-19 ve RUH SAĞLIĞI

COVİD-19 ve RUH SAĞLIĞI

Bu içerik 1807 kez okundu.

Aralık 2019’tan bu yana Çin’de başlayıp dünyanın geri kalan ülkelerini etkisi altına alan COVİD-19 pandemisi,  insan yaşamını birçok yönden etkilemekte ve yaşamın olağan akışını ciddi düzeyde bozmaktadır.

Virüsün ortaya çıktığı tarihten bugüne dek beden sağlığın bozulmaması adına uyarılarda bulunuldu. Fakat ruh sağlığının bozulmaması adına yapılan uyarılar arka plan da kaldı. Unutulmamalıdır ki beden sağlığının bozulmaması, ruh sağlığının korunmasından geçer.

Buna bağlı olarak salgınla ilişkili ruh sağlığının korunamaması birçok probleme sebebiyet vermektedir. Bunların başında stres, kaygı, depresyon gibi ruh sağlığı sorunları vardır. 

Bu sebeple Covid-19’u sadece bir medikal sağlık kriz olarak değil, aynı zamanda ruh sağlığı için de acil durum olarak düşünülmelidir.

Psikolojik sağlamlık açısından, pandemi sürecinde yaşadığımız ruhsal sorunlarda yalnız olmadığımızı, destek alma, destek verme ve dayanışmanın stresle başa çıkmada etkili bir yol olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Son olarak koronavirus hakkındaki endişelerimizin hayatınızı kontrol etmesine izin vermeyelim. Koronavirüs nedeniyle yaşadığımız stres veya endişenin günlük hayatımızı olumsuz etkilediğini, işlevselliğimizi bozduğunu görüyorsak, ruhsal destek almayı düşünelim.

Salgın sırasında psikolojik destek ve terapötik müdahaleler, o dönemin ihtiyaçlarına uyacak şekilde uzaktan, online olarak da sağlanabilmektedir. Sağlıklı günler dileğiyle…

 

 

Sende Yorumla...