COVİD-19 SİLAHIMIZ
Yukarı
COVİD-19 SİLAHIMIZ
Hacer Nur Bağaç / DİYETİM

COVİD-19 SİLAHIMIZ

Bu içerik 2039 kez okundu.

Selamünaleyküm, uzun bir aradan sonra oldukça güncel bir konu ile tekrar sizlerleyim. Bildiğiniz üzere mart ayından beri Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgınıyla ülkece mücadele ediyoruz. Bu virüsten korunmak için maske, mesafe, ve temizlik kurallarına uymanın yanında devletimizce alınan tüm tedbirlere de uymalıyız. Fakat bir şekilde bu virüse maruz kalırsak işte o zaman bu hastalıkla mücadele edebilmemiz için en önemli silahımız olan bağışıklık sistemimiz devreye girer.

Peki bizler bu bağışıklığımızı nasıl güçlendirebiliriz?

Öncelikle dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmeli ve su tüketimimize dikkat etmeliyiz. Belirli bir uyku düzenimiz olmalı ve buna uymalıyız. Haftada 3-4 kez 30-45 dakika egzersiz yapmalıyız tabi bunun için dışarı çıkacaksak gerekli tedbirleri almalıyız. (maske, mesafe ve temizlik gibi)

Bir diyetisyen adayı olarak bağışıklığımızı güçlendirme adına sağlıklı beslenme önerilerim;

 Enerji içeriği yüksek, şekerli ve yağlı paketli ürünlerden uzak durmalıyız.  Zeytinyağı, balık, meyve, sebze, fındık, baklagiller, kümes hayvanlarının eti, süt ve işlenmemiş et gibi sağlıklı besinlerin tüketimi tercih edilmeli ve artmalıdır. Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisi olduğu bilinen antioksidan vitaminler (A, C, E vitamini), D vitamini, omega-3, çinko ve pre/probiyotik tüketimine günlük beslenmede önem verilmelidir. Akdeniz diyetinin temelini oluşturan meyve, sebze ve tam tahıllı ürünlerden zengin, doymuş yağ içeriği düşük beslenme biçiminin en uygun beslenme modeli olduğu söylenebilir ve bunun uygulanmasına önem verilmelidir. Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.*

*Kaynak: Eskici, G. (2020). COVID-19 Pandemisi: Karantina İçin Beslenme Önerileri. Anadolu Kliniği Tıp Bilimleri Dergisi, Cilt 25, Özel Sayı 1.

Sende Yorumla...