SUYUMUZU İSRAF ETMEYELİM
Yukarı
SUYUMUZU İSRAF ETMEYELİM

SUYUMUZU İSRAF ETMEYELİM

Bu içerik 1155 kez okundu.

Bu haftaki yazım barajlardaki, su miktarının önceki yıllara göre daha düşük olması hakkında özellikle Ankara , İstanbul ,İzmir, Diyarbakır başta olmak üzere Batmanımızda da barajlardaki su oranı oldukça  düşük.  İklim değişikliklerinden dolayı ne yazık ki kuraklık günler geçtikçe artıyor. Kuraklık devam ederse Çocuklarımız torunlarımız önümüzdeki yıllarda susuzluk çekecek gibi görünüyor. Peki  biz bu konuda ne yapabiliriz diyorsanız elbette bizim de yapacağımız şeyler var. Bu konuda bize düşen en önemli görev elimizdeki suyu israf etmeden kullanmak olacak.
İsraf nedir diye soracak olursanız: İsraf; ölçüsüz, lüzumsuz ve bilinçsiz harcamak, saçıp savurmak demektir. Cenab-ı Hak, “Yiyiniz içiniz, fakat israf etmeyiniz. Zira Allah israf edenleri sevmez.’’ buyurmuştur. Bu yüzden suyu dikkati kullanılım.
Şu ana kadar çoğumuz suyu asla bitmeyecek gibi kullanıyorduk. Özellikle  COVİD19 salgını döneminde evlere hapsolduk ve temizlik hassasiyetimizden dolayı suyu çok israf ettik.  Bu konuda Hz. Muhammed(s.a.v.)"Nehir kenarında bile abdest alıyor olsanız, suyu israf etmeyiniz.'' (İbn Mace, Tahare 48) demiştir
Batman ve ilçelerinde su çoğunlukla tarımda kullanılıyor tarımda daha çok su harcayan salma sulama sistemi yerine damla sulama yöntemine bir an önce geçilmeli. Suyun sınırsız bir doğal kaynak değil de korunması gereken doğal bir varlık olduğunun farkına varmalıyız. Bu yüzden değerli Batmanlılar; suyu gereğinden fazla kullanmayalım. Çünkü su hepimizin, herkesin bu su üzerinde hakkı var. Su olmadan yaşayamayız. 
Suyu israf etmeyelim bahçelerimizi çevremizi sularken çok kullanmamaya özen gösterelim. Evimizde, iş yerimizde artık suyun ne kadar değerli olduğunu bilerek israf etmeyelim. Eğer dikkat etmezsek 2021 yılı su kıtlığı çekme ihtimalimiz yüksek çünkü Batman artık yeteri kadar yağış almıyor. 
Değerli okuyucularım sizden ricam bu yazıyı okuyan herkes suyu israf etmesin. Ve  herkes de çevresindekilere de suyu israf etmemelerini söylesin. Bu su hepimizn hakkı  hiçbirimiz susuz kalmak istemeyiz.

Sende Yorumla...