SOSYAL YARDIMLAR ÜZERİNE!
Yukarı
SOSYAL YARDIMLAR ÜZERİNE!
Halit Biliz

SOSYAL YARDIMLAR ÜZERİNE!

Bu içerik 168 kez okundu.

Değerli dostlar kıymetli hemşehriler. Bugünkü hasbihalin mevzusu memleketteki dargelirli insanlara verilen ‘sosyal yardımlar’ ve bu sosyal yardımların olası bir yatırıma dönüşümü ve haliyle süreklilik arzı hakkında görüşlerimizi beyan etmek istiyoruz. Tabir edilir ki, Sosyal yardım, yoksunluk olgusunun hafifletilmesi, geciktirilmesi ve hatta geçici olarak giderilmesi nedeniyle insani hizmet alanlarından birini oluşturmaktadır. 

Malumunuz devletin esas temellerinden biri de ‘sosyal devlet’ ilkesidir. Bu nedenle sosyal yardım, sosyal hayata müdahale, sosyal hayatı iyileştirme gibi devletin temel vazifeleri vardır. Bu kapsamda Batman’da devlet, sosyal yardımlar adı altında milyonlarca TL ayni ve nakdi yardımlar yapmaktadır. Sosyal güvencesi olmayan ve şartları tutan her birey ve aileye yardımlar titiz bir şekilde yetiştiriliyor. Nakdi yardım, maaş, sıcak yemek, giyim, sağlık aklınıza gelecek her kalemde muhakkak yardımlar insanlara ulaştırılıyor. Bu güzel bir şeydir. İnanın memleketteki fakir-fukaranın çoğu az da olsa bu sosyal yardımlarla geçimlerini sağlıyor. Lakin bu yardımları alanların sayısında müthiş bir artış var. Şöyle ki, geçen senelerin verilerine göre Batman Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yararlanan aile sayısı 84 bin civarında. Kişi kaydı ise 400 binin üzerinde.

600 bin nüfuslu Batman’da bu sayı acayip geliyor. Neredeyse nüfusun %75’i yardım alıyor. Yapılan yardımların miktarı ise 500-600 Milyon TL değerinde. Eski para birimi ile 600 trilyon…

Bu devletin insanlarına verdiği önemi göstermektedir.

Peki bu yardımlar bir yana insanlarımıza verilen bu para yerine onlara iş imkanı sunulsa nasıl olur.

Hani hastası veya yaşlısını bir kenara bırakırsak çalışabilecekler için.

Veyahut bu paralar bir yatırıma, devlete ait bir fabrika kurulmasına harcanamaz mı?

Bu para ile fabrika kurulur, yardım alan ve çalışabilecek durumda olanlar fabrikada çalışır maaşını alır, hem devlet hem millet kazanır.

Üzülerek belirtelim ki bu yardım parasını hak eden var hak etmeyen var.

Hatta bu parayı aldıktan sonra bazılarının sigaraya ve okey masasında harcadığı da bir gerçek.

Yani bu yardım paralarının bir kısmı duman olup gidiyor.

Evet bu yardımlar en temel seviyede de olsa kendisini ve bakmakla yükümlü olduğu kişileri elinde olmayan sebeplerle geçindirmekte zorlanan bireyleri kapsar ama doğru yerde kullanımını kontrol etmek zordur.

“Bir insanı doyurmak istiyorsanız, ona balık verin; aç kalmamasını istiyorsanız ona balık tutmayı öğretin. Bir kişiye iyilik yapmak istiyorsan ona balık verme, balık tutmayı öğret”

Bireysel olarak böyle bir fikir vardı kafamda.

Devlet bu milyonlarla bir kez yatırım yapsa ve bu insanlar çalışsa her açıdan herkes kazanmış olacaktı.

 

 

 

Sende Yorumla...