TEKNOLOJİNİN ARTI VE EKSİLERİ
Yukarı
TEKNOLOJİNİN  ARTI VE EKSİLERİ
Turhan Kartal

TEKNOLOJİNİN ARTI VE EKSİLERİ

Bu içerik 121 kez okundu.

Sevgili okurlar bu haftaki yazımda teknolojinin faydaları ve zararları hakkında bir şeyler söylemek istiyorum. Hiç şüphesiz hayatımızı kolaylaştıran unsurların başında teknoloji ve teknolojik aletler gelir. Teknoloji ve teknolojik aletler sayesinde istediğimiz çoğu şeye ulaşabiliriz. Bize çok uzak gibi görünen ulaşmamız imkânsız gibi görünen şeylere teknoloji sayesinde ulaşıp hayatımızın kolaylaşmasına, çoğu zorluğun üstesinden gelmemize yardımcı oluyor. Teknoloji sayesinde büyük engellerin aşılmasına, birçok zor gibi görünen işlerin üstesinden gelmemize yardımcı olmakta. 
Teknolojinin ve teknolojik aletlerin çoğu yönüyle hayatımızı kolaylaştırdığını hayatımıza renk kattığını, hayatımızı neşelendirdiğini söyleyebiliriz. Birçok zorluğun üstesinden gelmemize yardımcı oluyor. Tabi burada teknolojinin ve teknolojik aletlerin sadece olumlu yönleri, olumlu özellikleri yanı sıra beraberinde olumsuz yönler, olumsuz özelliklerde içinde barındıran şeyler bulunmaktadır. Elbette burada teknolojiyi ve teknolojik aletleri olumluda olumsuzda kullanan yine insandır. İnsan teknolojiyi kendi amaçları çerçevesinde kendi yararı için kullanmaktadır. İnsanoğlu şayet iyi bir gelecek güvenli bir hayat elde etmek istiyorsa teknolojiyi ve teknolojik aletleri olumlu yönleriyle kullanması ve iyi yönleriyle ele alması gerekir. Bilgisayar, telefon, tablet gibi teknolojik cihazların başında fazla zaman geçirmek dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon bozukluğu gibi problemlere neden oluyor. Bu durum çocukların akademik başarısını olumsuz yönde etkilediği gibi okuldaki başarısını düşürüyor. Tabi doğru teknolojiyi doğru miktarda kullanıp faydalanmak zararlı değil aksine faydalı olur. Bilgisayar, tablet ve telefon kullanan bir çocuk kişi internete girip oyun veya video izlemediği her an kendini mutsuz hissediyor. Coronavirus salgını nedeniyle insanlar evlerinde zaman geçirmeye başladı ve bu durum herkesin sosyal medyaya daha fazla zaman ayırıyor. İnternet özellikle gençleri ve çocukları adeta esir almış durumda. Son zamanlarda bağımlılık haline gelen kişileri etkisi altına alan bilinçsiz sosyal medya kullanımı ciddi sıkıntıları da beraberinde getiriyor. 
Çağın en büyük teknolojik sorununun sanal bağımlılık olduğunu ifade eden uzmanlar bu tehlikeye karşı aileleri uyarıyor. Özellikle çocuklara da belli kısıtlamalar getirilerek internet kontrollü bir şekilde kullanılmalıdır. Tüm bunların yanında teknolojik aletlerin çoğu olumlu ve olumsuz yönleriyle bir arada kullandığımız unsurlardır. Bu raçların çoğu hayatımızın bir parçası hayatımızın olmazsa olmazı haline gelmiştir.
Bugün cep telefonu kullanmayan insan neredeyse yoktur. Çocukların bile ellerinden eksik olmayan bu alet ve hatta bazı insanların bir tane değil, iki tane kullandığını çevremizde görmekteyiz. Bu aletler radyasyon yaydıkları için kalbe ve beyne zarar vermektedirler. Bu aletler bazen saatlerce kulağımızda kalıp kulağımızın ağrımasına vücudumuzun ondan olumsuz etkilenmesine sebep olur. Bugün dünyadaki hastalıkların çoğu da bu tür aletlerin kullanılmasından bu tür aletlerin yayılmasından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bu hastalıkların önüne geçilmesi için de insanların teknolojiyi ve teknolojik araçların zararlı yönlerine dikkat ederek en azında zararlarını en aza indirmeye çalışarak kullanmaları gerektiğini düşünüyorum. Belki de buna daha çok dikkat edersek daha güzel bir dünya daha sağlıklı bir ortam olmasına yardımcı olabiliriz. Belki bunu başarmak biraz zor gelebilir insana. Ama eğer geleceğimizi yarınlarımızı düşüneceksek bu zorluklarında üstesinden gelmeye çalışmamız çabalarımız gerekecektir. İnsan güçlü bir varlık olduğu için bunun da üstesinden elbette ki gelir ve gelecektir. Evet sevgili okurlar, yukarıda belirttiğim gibi teknoloji ve teknolojik aletlerin zararları olduğu gibi hiç şüphesiz yararları da var yeter ki bunu bilinçli bir şekilde kullanıp faydalanabilelim. 
Örneğin evlerimizde hepimizin kullandığı beyaz eşyalar; buzdolabı, çamaşır makinası, bulaşık makinası gibi ev işlerinde bize hem zaman hem de hız kazandırıyor. Teknolojinin gelişmesi yaşam standartlarını yükseltirken bireylere daha rahat bir yaşam olanağı sunuyor. Özellikle pandemi döneminde öğrencilerimizin online olarak ders görmeleri sosyal ağlardan faydalanması derslerinden geri kalmaması teknolojinin faydalarını ön plana çıkarmaktadır. İnternet hayatımızı kolaylaştırır ve pratikleştirir oturduğumuz yerden internetten yemek siparişi verebilir alışveriş yapabiliriz. Kilometrelerce uzaklıktaki bir haberi anlık olarak duyar izleyebiliriz. Bizim bile bağlı olduğumuz gazete ve medya sektörü teknoloji sayesinde haberleri erken ulaştırmamıza fotoğrafları erken servis edip gazetenin aynı gün çıkmasında büyük rol oynamaktadır.

 

Sende Yorumla...