GENÇLERİN ÖNÜNÜ AÇMAK İÇİN YATIRIM ŞART
Yukarı
GENÇLERİN ÖNÜNÜ AÇMAK İÇİN YATIRIM ŞART
Şehmus Ustabaşı

GENÇLERİN ÖNÜNÜ AÇMAK İÇİN YATIRIM ŞART

Bu içerik 496 kez okundu.

Öncelikle bunu belirteyim ki, yarım asırdan fazladır Batmanın var oluşuna, büyümesine, gelişmesine çok önemli katkıları olan ve halen Batmanın en popüler ve en çok okunan gazeteleri arasında yer alan Batman Gazetesinde yazmanın ayrıcalığı ile yeniden yazmanın gururu ile satırlarıma başlıyorum.

Bugün Batmanın en önemli toplumsal ve sosyal sorununa yani işsizliğe değinmek istiyorum. Batman İluh adlı bir köy iken 1937 yılında bucak olup 1950 yılında Batman Çayı`ndan esenlenerek Batman olmuştur. 1957 yılında Siirt iline bağlı ilçe olan Batman, 1990 yılında il oldu. İl olduktan birkaç yıl sonra Batman adeta büyük şehirlerle yarıştı, 1990 yılına kadar nüfusu 100 bin üzerinde iken her geçen gün metropolleşen Batman bu gün 600 bin nüfusa ulaştı. 1990’lı yıllara kadar sanayisi ve fabrikası doğru dürüst olmayan bu kentin aynı zamanda çarpık kent yapılanmasıyla birlikte 3 katı geçmeyen evleri vardı. 2000 yılından sonra her geçen gün yapılan yüksek ve modern bahçeli binalarıyla adeta büyük şehirlerle yarışır duruma geldi. Ama bu kentti anlamak zor bir yandan lüks binaları ve lüks araçlarıyla göz kamaştırıyor diğer yandan işsizlikle boğuşuyor.

ESNAF COVİD-19 İLE BİTME NOKTASINDA

Yüzlerce esnaf son bir yıla yakın tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salığın hastalıkla mücadele kapsamında zaten zor günler çekiyordu, vatandaş bu salgın hastalık öncesi alım gücü düşmüştü, Bu salgın hastalıkla birlikte vatandaş alış verişini doğru dürüst yapamayınca yüzlerce esnaf kepenk kapatma noktasına geldi, ayakta tutunmaya çalışan bazı esnaf ise kira, personel ücretini ve diğer zaruri giderlerini ödeye bilmek için ayakta tutunmaya çalışıyor.

ESNAFLAR DA İSŞİZLER KERVANINA KATILMADAN TEDBİRLER ALINMALI

Covid-19 sağlın hastalık diğer yandan binlerce gencimiz İşsizlik ile mücadele ediyor. Gerçekten ortaya çıkan bu salgın hastalıkla birlikte esnaf iş yapamaz hale geldi. Diğer önemli konu ise 20 ile 25 yaşlarındaki gençlerimiz yaşanan bu zor günler nedeniyle genç işsizliğin boyutları da giderek artıyor. İşsizlik bu salgın hastalık nedeniyle bir problem olmaktan çıkarak sosyal bir problem haline gitmekte.

Tabi ki, işsizliği önüne geçmek için tüketme yerine üretime ağırlık verilmeli bununda ola bilmesi için en kısa sürede bu salgın hastalıktan kurtulup daha fazla yatırıma yönelip işsizliği önlemek. Sadece Organize Sanayi Bölgesinde bulunan fabrika ve Tekstil fabrikaları yetmiyor genç işsizliğin önlene bilmesi için daha fazla fabrika daha fazla yatırım şart. Örneğin iki dev kuruluşumuz var TÜPRAŞ ve Türkiye Petrolleri bu iki güzide kuruluş bu kentin can damarı bunlarda olmazsa bu kentin işsizlik sorunu belki iki veya üçe katlanırdı. TÜPRAŞ özel sektöre dönüşen bir kuruluş. Türkiye petrolleri ise Devlete ait bir kurum bu iki güzide kuruluşta işçi alımı kapılarını yıllardır kapattı. Bu güzelim iki kuruma yetişmiş genç kardeşlerimizi değerlendirse belki işsizlikte küçülme olur ve esnafa bir rahatlama gelir çünkü yatırımın olmadığı bir kentte işsizlikte artlar ve alım gücü olmayınca da esnafta iş yapamaz bir duruma gelir bunlar hepsi bir birine paraleldir iş olursa esnafta o kentte kazanır. Hoşçakalın

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...