TARIM ARAZİLERİ VE BİLİNMEYENLER
Yukarı
TARIM ARAZİLERİ VE BİLİNMEYENLER
Halit Biliz

TARIM ARAZİLERİ VE BİLİNMEYENLER

Bu içerik 159 kez okundu.

Verimli tarım arazisine sahip olmak bir ülkenin dünü, bugünü ve geleceğidir.

Gelişmiş ülkeler, tarım arazisinin değerini bilmekte ve diğer ülkelerden arazi satın alma ve uzun süreli kiralama çalışması yaparak geleceklerini sağlam temellere dayandırma eğiliminde. Gıda asla son bulmayacak bir ihtiyaç olduğuna göre verimli tarım arazisine sahip olmak da bir ülkenin dünü, bugünü ve geleceği ile adeta özdeştir.

Yeşil alan ve ağaç fakiri ilimizde elverişli tarım arazilerimiz var, bu büyük bir nimettir.

Her ne kadar iyi değerlendirilmezse de bol, bereketli ve önemli ölçekte sulu ve kuru araziler onbinlerce insana ekmek kapısı ve yüzbinlerce insanı doyuracak büyülüktedir.

Tarım bu hayat için olmazsa olmaz en önemli sektördür, ekmek ve su gibi yaşamın elzem ihtiyaçlarıdır.

Batman’daki bereketli toprakları her yerde bulamazsınız.

Anadolu tarafındaki şehirlerde bulunan tarım arazileri bu denli güzel görünümlü ve bereketli değildir, kum gibi, kireç gibi her ürüne elverişli toprağa sahip olamayan şehirlerde Batmandaki gibi toprak altın değerindedir.

Verimli arazilerin betona dönüşmemesi, rant çevrelerine peşkeş çekilmemesi için ‘Tarım Sit Alanı’ diye önemli bir kanun var.

Yani birisi gelip çölün ortasına beton dökemiyorsa bu kanunun sayesindedir.

Bugün Batman’da insanlarımızın çoğu tarım alanlarına yapı, bina yapılamayacağını ve hatta çivi dahi çakılamayacağını bilmiyor.

Bilmeyenler de dönümünü 500-600 bin liradan alıp bina dikme hayali kurarken aldığı araziye tek çivi çakamayacağını maalesef halen bilmemektedir.

Batman’da tarım sit alanı ile ilgili bilgilendirme maalesef yeterli değildir.

Kimin nerde bina yapamayacağı hususu çok önemlidir, zira bazı fırsatçılar insanları kandırıp sadece tarım yapılabilecek özellikteki araziyi ballandıra ballandıra anlatıp satmaktadır.

Hem de değerinin 50-10 misli ile…

Vatandaş tarlayı alırken ne tapu da, ne belediyede ne de Özel İdare’de “burası tarım sit alanıdır, dikkat!” diye bir uyarı görmemektedir.

Bu da birkaç kişi zengin ettiği gibi 10-20 liralık tarlayı 500-600 bin liraya alanları mağdur etmektedir.

Hasılı tarım arazileri konusunda Batmanda insanlar yeterli bilgiye sahip değildir.

Bu nedenle değerli Valimizin sadece bu kurumların panolarına “dikkat, arazi alırken tarım sit alanında olup olmadığını araştırın” diye uyarı levhaları ve gerekirse bu alanları belirten haritaları da yanına iliştirip ilan etmelidir.

Mevzumuz hayatımız ve geleceğimiz olan tarım alanlarıydı.

Evet, bugün ve yarın bizden sonra çocuklarımız ve onlardan sonra da torunlarımız belki de bu şehirde yaşayacak ve belki de buğday, arpa, mercimek, bitki, tohum ekecek arazi bulamayacaktır.

İyi ki bu kanun var.

Çünkü arazi mülkiyeti ve buna bağlı haklar, arazi değeri, kullanımı ve arazi geliştirme ile ilgili süreçlerin kamu ve özel sektör kurumları aracılığıyla devlet kontrolünde yürütülmesi çalışmaları arazi yönetimi olarak biliniyor.

Nüfus artışı ve özellikle dış göçe bağlı olarak kişi başına düşen arazi miktarı azalıyor ve tarımsal işletme büyüklüğü de giderek düşüyor.

Birçok ülkede mutlak tarım arazisi olarak tespit edilen ve tapu kütüğüne niteliği bu biçimde belirtilen arazilerin tarım dışı amaçlarla kullanımına izin verilmiyor.

Bizde de buna izin verilmemesi ve bunun ticaretine de “dur” denilmesinin zamanı gelmiştir.

Sende Yorumla...