BATSO BAŞKANININ SÖYLEDİKLERİ; NEDEN OLMASIN?
Yukarı
BATSO BAŞKANININ SÖYLEDİKLERİ; NEDEN OLMASIN?
Halit Biliz

BATSO BAŞKANININ SÖYLEDİKLERİ; NEDEN OLMASIN?

Bu içerik 235 kez okundu.

Bazen eleştiriyoruz, eksikliklerini anlatıyoruz ama genel itibariyle Batman bölgede en hızlı gelişen illerin başında geliyor. Bugün Batman’da 29 bine varan tekstil işçisi başta olmak üzere yine çeşitli üretim alanlarında 4 binden fazla kişiyi barındıran bir sanayi sektörü var. 

Batman’da yer sıkıntısı aşılırsa inanın en az bir o kadar daha kişiyi çalıştıracak üretim alanları olacak. Sadece 2020 yılı 808 adet yeni şirket yani yeni firma açılmış. Tabloyu bize bu şekilde değerlendiren Batman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdülkadir Demir, Batman’ın ileride daha da büyüyeceği, daha fazla gelişeceği ve yine daha fazla yatırım alacağı yönünde kanata sahip. Zaten böyle bir kanaat-öngörü olmasaydı yadırganır olabilirdi ama öngörüsü ile bize verdiği bilgiler ve yeni gelişmeler; Batmanın geleceğin sanayi/endüstri şehri olacağını bariz bir şekilde gösteriyor.

Kendisiyle yapığımız mülakatta bir de Batman’ın yakın ülkelere olan pozisyonundan söz etti. İç savaşın tahrip ettiği Suriye bugün büyük bir yıkım yaşarken ileride yeniden imarı ve yeniden sosyal yaşama dönmesi kaçınılmazdır. İşte tam böyle bir zamanda Batman’a çok büyük işler düşüyor. Batman Suriye’ye 2-3 saat uzak. Ayrıca dil, din, inanç, kültür ve gelenek bakımından birbirine benziyor. Burada Batman, Suriye’nin gelecekti inşasında temel taşı rolü oynayabilir. Bu ön görü hem bir realite, hem de olabilirliği yüksek bir kanaattir. BATSO Başkanı Demir’in “Suriye ve K.Irak bizim için Muş, Bitlis, Van gibidir. Buraları çok iyi değerlendirebiliriz. Tüm çabamız bu yönde” diyerek, Batman’ın ve Batmanlıların üzerinde çalışması gereken bir proje taslağı sunmuş oldu.

Evet, Batman; Suriye’nin inşasında lokomotif şehir neden olmasın?

DAİRE FABRİKA GETİRMEZ AMA FABRİKA DAİRE GETİRİR…

Batman’ın 6. teşvik bölgesinde olması, Ortadoğu ülkelerine yakın olması, Batman’daki mevduat durumu yatırıma oldukça müsait.

Öte yandan Batman’a 2. Organize Sanayi Bölgesi, dağıtımı yakında yapılacak olan yeni etap parselleri, Organize Hayvancılık Bölgesi, Tekstil Cazibe Merkezi, Tekstil’de Batman markası, üretim-sanayi ve şehrin vizyonu üzerine kısa sürede iyi bir değerlendirmede bulunan BATSO Başkanı Demir, insanları yatırım yapmaya davet etti.

Batman’da insanların bir araya gelip birlikte apartman ve site yapmalarının kolektif bilinç açısından olumlu bir gelişme olduğunu belirten BATSO Başkanı Demir, bu kolektif bilincin daha büyük yatırımlarda da olması gerektiğini söyledi.

Şehirde insanların bir araya gelmesi, birlikte fabrika ve üretime yönelmesiyle daha fazla kanacaklarını söyleyen Demir, önemli bir vurgu daha yaptı.

Kolektif, birlikte üretme ve birlikte kazanma formülü…

“Daire fabrika getirmez ama fabrika daire getirir” diyen Demir, birlikten güç doğacağını, birlikte üretmekten herkesin kazançlı çıkacağını söylüyor.

Batman’da insanların bir araya gelmesiyle kuracakları/açacakları fabrikaların Batman’a, ülkenin ekonomisine, işsizliğin azalmasına, yatırımcıların kazanmasına katkı olacağı malumdur.

Yani ortada para var, imkan var ama neden insan yok?

Üretene, çalışana Allah yardım eder.

Yeter ki “bende kazanayım insanlarda kazansın” diyene Allah yolları açacaktır.

Bu düşünceyi, bu fikri de savunuyoruz.

Evet birlikten güç doğar, birlikten kuvvet, üretim, para, ümit ve gelecek doğar…

Evet, birlikte çalışma, ortaklaşa çalışma, beraber kazanma neden olmasın!

 

 

 

Sende Yorumla...