İŞSİZLİĞİ BİTİRECEK FORMULLER
Yukarı
İŞSİZLİĞİ BİTİRECEK FORMULLER
Halit Biliz

İŞSİZLİĞİ BİTİRECEK FORMULLER

Bu içerik 329 kez okundu.

Tekstil, petrol, hayvancılık ve tarım projeleri ile Batman devasa bir sanayi şehri olabilir. Nüfus ortalaması baz alındığında genç nüfus potansiyeli fazla olan Batman’da, haliyle işsiz sayısı olağanın üzerinde görülüyor.

İşsizlik var mı?

Evet, Batman’da işsizlik var, hem de küçümsenmeyecek boyutta işsizlik var.

Biraz resmi rakamlardan bakarsak ki ilk kez TÜİK daha gerçekçi rakamlar sunmaya başladı. Buna göre; TÜİK, ilk kez geniş tanımlı işsizlik verilerini yayımladı. Dar tanımlı işsizlik yüzde 12,2’ye gerilerken umutsuz işsizler, mevsimlik işçiler ve iş aramayıp çalışmaya hazır olanların dahil edildiği atıl işgücü yüzde 29,1 oldu, yani işsiz sayısı azımsanmayacak düzeyde var. İşsiz sayısının belki de rakamlarla tam olarak belirlenmesi mümkün olmayabilir. Gerçekçi olmak gerekirse sigortası olmayıp iyi kazanan var, aynı şekilde sigortası yatıp az kazanan var. İşsizlik, yoksulluk ve gerçek yaşam standartları aslında göreceli bir şeydir, tam anlamıyla bulunması, tespit edilmesi mümkün değildir. Ancak genel bir göz kararı ile bakıldığında işsizliğin var olduğu da ayrı bir gerçek.

Peki bu işsizlik için bir çözüm yok mu, nasıl önlemler alınmalı?

1-TEKSTİL

Bugün Batman’ı ele alırsak işsizliğin ileride bir nebze azalacağını söyleyebiliriz. Şöyle ki, bugün 29 bine dayanan tekstil sektörü işsizlik bir için bir çaredir. Daha önce 3-5 bin kişi çalışırken bugün çalışanların sayısı 29 bine dayandı. Hatta ileride ‘Tekstil Organize Sanayi Bölgesi, Tekstil Cazibe Merkezi,Tekstilde Batman Markası ve Üretim’ projeleri bu sayıyı yani istihdam sayısını arttıracaktır. Tekstil konusunda ön yargılı olmamak lazım, biraz araştırdığınızda tekstil ile büyüyen şehirler var, sanayisi gelişen iller önce tekstil ile bu işe başlamış, ufak ufak, küçücük işletmeler daha sonra iplik ve kumaş fabrikalarına dönüşmüş, akabinde yan sanayisi sonra da farklı endüstriyel alanlar kurulmuş. Umarız Batman bu konuda ivme yakalar ve tekstilden farklı sanayi yatırımlarına da yönelir.

2-PETROL

Değerli okurumuz, bugün petrolün çıktığı, işlendiği ve satıldığı tek şehir Batmandır. Bakınız, İzmir ve İzmit, Batman petrolü sayesinde devasa rafineri şehri olmuş, beraberinde petrolün yan sanayi yatırımları ile bugün Türkiye’nin itici ekonomi lokomotifi olmuşlardır. Batman’ın petrolünü onlar işlerken onlar gelişti, büyüdü ama biz yerimizde saydık. Hatta TÜPRAŞ Batman Rafinerisi Türkiye’nin ilk petrol rafinerisi olmasına rağmen bugün 4 rafineri içinde en az ilgi gören rafineridir (bir ara kapanma meselesi vardı)…

Bu nedenle petrolün bulunduğu, çıkarıldığı ve işlendiği Batman’da petrol sanayisi-endüstrisi üzerinde projeler yapılmalıdır. Petrol yan sanayisi muhakkak kurulmalıdır. Bugün Batıraman bölgesinde binlerce dönüm arazi ‘petrol bölgesi’ diye imara açılmıyor ama oralar petrole dayalı onlarca ürünün fabrikasına ev sahipliği yapabilir. Hem hazır arazi var, hem petrol var, hem çevresel açıdan uygun yer, hem Irak, Suriye, İran ve komşu ülkelere yakındır. Batman Üniversitesi, BATSO, Valilik, Petrol-İş bir araya gelmeli ve bu konu ciddi ciddi masaya yatırılıp değerlendirilmelidir.

3-HAYVANCILIK

Değerli Batmanlılar kıymetli hemşehriler…Malumunuz Batman tekstil ve petrole sayalı sanayi yatırımına uygun olduğu kadar hayvancılığa da çok uygundur. Binlerce dönüm mera alanı, dağları, ovaları ile hayvancılığa elverişli olan ilimizde hazır vaziyette süt ürünleri fabrikaları da mevcuttur. Yerel dinamikler, sivil oluşumlar, iş insanları, resmi kurumlar bir araya gelip entegre et tesisleri, süt tesislerini rahatça projelendirip hayata geçirebilirler. Gezen, gören ve gözleri görenler için bunun imkansız olmadığı görülecektir.

4-TARIM

Batman Ovasıi Beşiri Ovası ve il genelindeki diğer tarımsal alanlar Batman için müthiş fırsattır. Batman’da adeta ne ekilirse Allah bereket verecektir, böyle verimli araziler ve topraklar hiçbir yerde yoktur. Her sene mısır ekerek toprak çoraklaştırılıp verimsiz hale getirileceğine farklı ürünlere, alternatiflere ekimlere yönlenmelidir. Gazetemize çıkan bir haberde atanamayan bir öğretmenin köyde çiçekler ekip sattığını okumuşsunuzdur, bu örnekle Batman’da her karış arazinin istihdam için bir nimet olduğu unutulmamalıdır…

 

 

Sende Yorumla...